אייס מגיעה לסיבוב שני בבורסה: במגעים להנפקה לפי שווי של 350 מיליון שקל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אייס מגיעה לסיבוב שני בבורסה: במגעים להנפקה לפי שווי של 350 מיליון שקל

אייס, שבשליטת קדמה קפיטל, מתכוונת לגייס כ-100 מיליון שקל ■ החברה - שסבלה בעבר מכמה שנים של הפסדים משמעותיים - הציגה בשנת 2017 תוצאות משופרות, שכללו מחזור של כ-580 מיליון שקל, ורווח נקי של כ-24 מיליון שקל – עלייה של 70% תוך שנתיים

16תגובות
מנהלי קרן קדמה: גלעד שביט (מימין), אורי עינן וגלעד הלוי
אייל יצהר

רשת "עשה זאת בעצמך" אייס, נערכת להנפקה ראשונה בבורסה (IPO). החברה, שפירסמה הבוקר (ב') תשקיף לקראת הגיוס, מעוניינת להנפיק לפי שווי מבוקש של כ-350 מיליון שקל, ולגייס במניות כ-100 מיליון שקל. החברה החלה ברואד שואו, סבב מצגות בין הגופים המוסדיים בשוק, לקראת ההנפקה.

אייס - שכבר נסחרה בבורסה בעבר והונפקה ב-2007 לפי שווי של כרבע מיליארד שקל - סבלה משנים ארוכות של הפסדים משמעותיים. ההפסדים מיוחסים בעיקר לקושי של רשתות "עשה זאת בעצמך" הישראליות להתמודד עם התחרות הגוברת, בין היתר עם רשת איקאה, רשתות האופנה לבית כמו Golf & co, או רשתות המזון שמוכרות מוצרי חשמל ומוצרים לבית במחירים מוזלים.

ההפסדים הביאו את בעלת השליטה שהנפיקה את הרשת, קבוצת גאון, לאבד את אייס, כשהחברה האם שלה - אייס-אוטו דיפו - נכנסה להליכי פירוק, עד שנמכרה בסופו של דבר, ועברה ידיים כמה פעמים.

סניף של אייס בת"א
דודו בכר

בעלת השליטה (98%) הנוכחית באייס היא קדמה קפיטל, שהשלימה במארס 2017 את רכישת החברה מידי אלקטרה מוצרי צריכה , בתמורה לכ-145 מיליון שקל (חלקה שולמה במזומן וחלקה בתשלומים). העסקה כללה גם הזרמת הון והלוואת בעלים על ידי קדמה, כך ששווייה של אייס במועד העסקה היה כ-190 מיליון שקל. המנכ"ל איציק אוזנה מחזיק ב-2% הנוספים מאייס.

קדמה קפיטל מנוהלת על ידי גלעד הלוי (בנו של ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי), אורי עינן (בנו של האלוף לשעבר מנחם עינן, לשעבר סגן יו"ר קבוצת עזריאלי, שמכהן כיום כיו"ר אייס) וגלעד שביט (לשעבר משנה למנכ"ל החברה לישראל). קדמה מתמחה בהשקעה בחברות ישראליות קטנות, בדרך כלל משפחתיות, מוטות צמיחה, הפועלות במגזרים שונים, בהם תעשייה, חקלאות, טכנולוגיית מידע וטכנולוגיות מתקדמות.

תוצאות אייס במיליוני שקלים

שינוי עסקי יסודי

אייס פועלת בתחום הקמעונות ומציעה מגוון מוצרים לשדרוג ותחזוקת הבית, החצר והרכב, באמצעות רשת חנויות המונה 29 סניפים ושמעסיקה כ-900 עובדים. בנוסף, מפעילה החברה מפעל באשדוד בו מיוצרים ארונות וחדרי ארונות הנמכרים בסניפי אייס ובאתר הסחר המקוון של אייס תחת המותג "ספץ".

בשנים האחרונות עברה אייס שינוי עסקי יסודי, ותוצאותיה התפעוליות שופרו משמעותית. זאת, בעיקר על רקע יישום תוכניות התייעלות של הבעלים החדשים. התוכניות כללו, בין היתר, סגירת סניפים מפסידים, צמצום שטחים, חיזוק מועדון הלקוחות, שיפור תנאי הסחר עם ספקים, הפחתת שכר הדירה והעמקת הפעילות ברשת האינטרנט.

בינואר 2017 החלה אייס להפעיל אתר סחר מקוון, המשמש כיום כמנוע צמיחה משמעותי, לצד מועדון הלקוחות של החברה שגדל והגיע לכדי 600 אלף חברים. "אסטרטגיית החברה מתמקדת בהגדלת הפדיון ושיפור הרווחיות בשטחי המסחר הקיימים, המשך יישום מהלכי התייעלות, חתימת הסכמים לשיתופי פעולה עם מועדוני לקוחות מובילים, שיפור מגוון המוצרים, והאצת הפעילות בתחום הסחר האלקטרוני", נמסר מאייס.

רישום מוניטין של 156 מיליון שקל במאזן

מחזור המכירות של אייס הסתכם ב-2017 כ-580 מיליון שקל, בהשוואה ל-560 מיליון של ב-2016 - גידול של 3.5%. הרווח הנקי גדל ל-24 מיליון שקל, בהשוואה לכ-22 מיליון שקל. הגידול בהכנסות וברווח נבע בין היתר משיפור במכירות החנויות הזהות, וכן מגידול בפעילות מכירות האון ליין. בחברה ציינו כי סגירת סניפים מפסידים ומהלכי התייעלות שונים, הקפיצו את הרווח הנקי בשנתיים האחרונות בכ-70%.

אייס הציגה ב-2015-2017 רווחיות גולמית בשיעור של 45%-46%. לשם השוואה, הרווחיות של קמעונאיות המזון היא 22%-25%, בעוד הרווחיות הגולמית של רשתות האופנה נעה סביב 56%-59%.

במהלך 2017 אייס דיווחה על גידול של 4.7% בפדיון בחנויות, ועל עלייה של 3.8% בפדיון חנויות זהות (כאלה שפעלו במתכונת מלאה ב-2017 וב-2016). הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) היה ב-2017 42 מיליון שקל, כ-7.2% מסך ההכנסות; לעומת 43.4 מיליון שקל, 7.8% מההכנסות ב-2016.

השווי המבוקש בהנפקה מגלם מכפיל של 7-8 על ה-EBITFDA, ומכפיל של 12.5-13.5 על הרווח הנקי ל-2017; ולעומת הון עצמי של 45 מיליון שקל בלבד. אייס הדגישה בתשקיף כי לאחר ההנפקה בכוונתה לאמץ מדיניות חלוקת דיווידנד לפיה יחולק לפחות 35% מהרווח הנקי השנתי. נכון לסוף 2017, יתרת הרווחים הראויים לחלוקה הסתכמה בכ-25 מיליון שקל בלבד.

יודגש כי המאזן של אייס כולל רישום סעיף מוניטין (נכסים בלתי מחושיים) של כ-156 מיליון שקל, נכון לסוף 2017, שנובע בעיקר מצירופי עסקים. מדובר בסכום משמעותי  - שהפחתה של שליש מהיקפו עשויה למחוק את הונה העצמי של החברה כליל. אייס צירפה הערכת שווי חיצונית לסעיף המוניטין במאזן, שקבעה שסכום בר ההשבה גבוה פי שתיים.

לקדמה שולמו ב-2017 דמי ניהול בסך 1.5 מיליון שקל. לאחר ההנפקה, נקבע כי דמי הניהול לקרן יהיו 80 אלף שקל בחודש. עלות שכרו של אוזנה הסתכמה ב-2017 בכ-1.5 מיליון שקל.

אייס מתכוונת להשתמש בכספי הגיוס לפירעון חובות בסך 98 מיליון שקל. עיקר תמורת ההנפקה תשמש לפירעון חובות שונים בסכום של כ-23 מיליון שקל, שכוללות גם את יתרת התמורה בעסקה עם אלקטרה; פירעון הלוואה ארוכת טווח בסך כ-32 מיליון שקל לבנקים, ופירעון הלוואות בעלים מקדמה קפיטל, כולל הריבית, בסכום של כ-43 מיליון שקל.

אתמול הושלמה העברת השליטה בחברה המתחרה, הום סנטר – שמצבה שונה מזה של אייס – לילדיו של אליעזר פישמן. העסקה נעשתה כחלק מהסדר נושים בחברה. לפי ההסכמות, אייל פישמן ואחיותיו ענת מניפז ורונית פישמן־אופיר, יחד עם החברה הציבורית אברבוך הפועלת בתחום העץ, וקבוצה של חמישה מנהלים מהום סנטר, רכשו את החברה מבנק הפועלים (89%) בתמורה לכ-5 מיליון שקל בלבד.

את ההנפקה של אייס מובילה פועלים אי.בי.אי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#