רבעון שלילי: קופות הגמל סגרו את מארס בהפסדים - ומי היחידה שסידרה רווח לחוסכים ב-2018?

ילין לפידות ואנליסט בתחתית התשואות בשנה האחרונה ומתחילת 2018

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עשרות אגורות
צילום: אורן זיו

מארס סוגר לחוסכים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות רבעון ראשון שלילי ל–2018. בעקבות תשואות שליליות בפברואר ומארס, נמחקו התשואה החיובית מתחילת השנה, ורוב מוחלט של הקופות עברו לתשואות מצטברות שליליות.

במארס נעו ההפסדים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות במסלולים הכלליים בין תשואה שלילית של 0.24% לתשואה שלילית של 0.88%. את התשואה הפחות שלילית במארס השיגה קרן ההשתלמות אקסלנס שמנהלת הפניקס — 0.24%–. מהצד השני, בלטה קרן ההשתלמות של אנליסט עם תשואה שלילית של 0.88%, השלילית ביותר בענף.

מתחילת 2018 הסבו קרנות ההשתלמות לחוסכים הפסדים של עד 0.7%. קופה אחת בלבד מחזיקה בתשואה חיובית מתחילת 2018, והיא זו שמנהל בית ההשקעות מיטב דש, שהניבה תשואה של 0.09%. כל יתר הקופות הסבו לחוסכים בהן מתחילת 2018 הפסדים, כשקרן ההשתלמות שמנהל אנליסט בולטת לשלילה עם הפסד מצטבר של 0.7% מתחילת השנה.

יניב כהן, מנהל השקעות עמיתים בפנסיה גמל וביטוח בהפניקס, אמר שהתשואה הטובה יחסית לשאר הענף שהושגה במארס הגיעה מתוצאות טובות בתיקי המניות גם בישראל וגם בחו"ל, עם דגש על ארה"ב; ומתשואה יפה, שנבעה משיערוך על שווי השקעה לא סחירה גדולה שיש להפניקס בחברה פרטית. "בניגוד לגופים רבים אחרים, אנחנו בוחרים בעצמנו חלק גדול מהמניות גם בחו"ל ובוודאי בישראל, הכל באמצעות אנליזה שאנחנו עושים. אין לנו מניה אחת גדולה בולטת, אלא מניות בינוניות רבות. לכן, קשה לייחס את התשואה למניה כזו או אחרת", ציין כהן.

מתחת לאפס התשואות בקרנות ההשתלמות במסלול כללי
גוף מנהל התשואה במארס תשואה

לדברי כהן, יש להפניקס השקעות רבות לא סחירות גם בקרנות ההשתלמות תחת מותג אקסלנס. ההשקעות כוללות השקעות ישירות בנדל"ן מניב, בקרנות פרייבט אקוויטי וגם השקעות עצמאיות בחברות פרטיות, כמו השקעה של 20% שעשתה הפניקס ברשת הסופרמרקטים קינג סטור הפועלת במגזר הערבי.

נכון לאמצע אפריל מעריך כהן את התשואות בענף הגמל וההשתלמות כחיוביות: "אפריל התחיל מאוד שלילי, אבל השווקים התהפכו בהמשך — וכעת תשואת החודש נמצאת בצד החיובי".

בבדיקת התשואות לטווח ארוך יותר של 12 החודשים האחרונים, התשואות הן חיוביות, 4.25%–7.9%. במקום הראשון בענף ממוקמת קרן ההשתלמות של אלטשולר שחם עם תשואה של 7.9%. את המקום האחרון ממשיכה לתפוס קרן ההשתלמות של ילין לפידות עם תשואה של 4.25% בלבד ב–12 חודשים, כשלא רחוק ממנה נמצאת קרן ההשתלמות של אנליסט עם תשואה מצטברת של 4.46%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker