עושק הביטוח הסיעודי

מערכת הבריאות

מיקי גור

>> ביולי 2010 השיקה שירותי בריאות כללית במשותף עם חברת דקלה תוכנית ביטוח סיעודי חדשה בשם סיעודי מושלם פלוס.

בחוברת ששלחה הכללית לחבריה מופיע סעיף אבסורדי המאפשר לקופה לשנות את תנאי הפוליסה: "ב-2011 יתפרסם מכרז לביטוח הסיעודי לחברי הכללית. כתוצאה מכך ייתכן שיחולו שינויים במבטח, בכיסוי הביטוחי ובפרמיות". לא בכדי הודפס סעיף זה באותיות קטנות והוצנע בעמודים הפנימיים. הקופה בחרה להטעות את מבוטחיה ולהציג בפניהם טבלאות המפרטות כיסויים ביטוחיים שיקבלו בעוד עשרות שנים, אף שידעה כי אין בכך אמת.

היכן המפקח על הביטוח? לשאלה זו אין תשובה. העניין נמצא בבדיקה של משרד מבקר המדינה, אך עוד לפני שיתפרסמו הממצאים ברור כי המפקח אינו מגן על זכויות המבוטחים ואינו מוטרד מכך שעניים וקשישים יישארו חסרי ביטוח. רמיסת החוק בנושא הפרמיות משקפת רק חלק קטן מהבעיה. כדי להבין עד כמה עגום הטיפול בביטוח הסיעודי בישראל די לעיין במודעות של עורכי הדין, שסגנונן אחיד: "יש לך ביטוח סיעודי? אל תעמוד לבד מול חברות הביטוח!".

לאחר שהקשישים והתשושים הופכים לחולים סיעודיים עליהם להתמודד עם חברות ביטוח שמפעילות כל תרגיל אפשרי כדי להימנע מתשלום. התרגיל הנפוץ הוא לגלות לפתע כי המבוטח לא הצהיר לפני עשרות שנים על ליקוי בריאותי מינורי כלשהו. המבוטחים או בני משפחתם נאלצים להיכנס לתהליכים משפטיים יקרים הנמשכים שנים רבות. חברות הביטוח יודעות היטב כיצד להתיש אומללים אלה.

מומלץ לעיין ברצף של פסקי דין שפורסמו בעקבות תביעות שהוגשו נגד חברות הביטוח הסיעודי. בפסק דין אחרון שפורסם בינואר נקבע כי אי אפשר לסמוך על המומחים הרפואיים מטעם חברת הביטוח הראל. הבדיקות הרפואיות שערכו לכאורה למבוטחת סיעודית בת 90 נועדו אך ורק כדי להימנע מתשלום.

המסקנה פשוטה: אסור להפקיר את החולים הסיעודיים בידי שירות התיווך של קופות החולים ובידי חברות הביטוח. הגיעה השעה לכלול את שירותי הביטוח הסיעודי במסגרת סל הבריאות. הצעת חוק ברוח זו כבר הוגשה על ידי ח"כ חיים אורון (מרצ), אך היא זקוקה לתמיכה ציבורית. כמקובל במקומותינו, גל של לוביסטים יעוט על הח"כים וינסה לשכנעם שלא לתמוך בהצעה. לא בנקל יוותרו חברות הביטוח על הפרה החולבת ששמה ביטוח סיעודי.

בין שיעבור החוק ובין אם לאו, האחריות לביטוח הסיעודי הפרטי תישאר של המפקח על הביטוח, שחייב להבין כי בנוסף לדאגתו לחברות הביטוח עליו לשמור על זכויות המבוטחים, להבטיח כי גם לקשישים ולעניים יהיה כיסוי ביטוחי ולוודא כי תיפסק ההתעללות של חברות הביטוח בחולים הסיעודיים.

הכותב הוא מנכ"ל חברת אקווסול לשירותי ניהול ולייעוץ כלכלי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker