הכנסת החליטה להגביל את סמכויות המפקח על הביטוח

לאחר שהמפקח עודד שריג ביצע הפחתת זכויות לעמיתי הקרנות הוותיקות בשל השוואת קצבאות האלמנים לאלה שמקבלות האלמנות, החליטה ועדת העבודה והרווחה לצמצם את מרחב הפעולה שלו

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> ועדת העבודה והרווחה של הכנסת החליטה להגביל את הסמכות שהיתה למפקח על הביטוח, עודד שריג, להפחית על פי שיקול דעתו את זכויות העמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות. עד היום, כשקרן ותיקה החזיקה בגירעון, היו שלושה מצבים שבהם היה ניתן לאזן את הגירעון באמצעות הפחתה ופגיעה בזכויות העמיתים.

אם הגירעון הוא 5% ויותר מסך ההתחייבויות של הקרן לעמיתים, במשך שנה, היה מתבצע איזון אוטומטי, וזכויות העמיתים היו מופחתות בשיעור הגירעון. במצב של גירעון נמוך יותר - אך גבוה מ-3% - האיזון האוטומטי היה מופעל רק אם הקרן החזיקה בשיעור הגירעון הזה לפחות 3 שנים. במקרים אחרים שבהם שיעור הגירעון נמוך מ-3%, לא היה מופעל בקרן מנגנון איזון אוטומטי, אך היתה למפקח על הביטוח סמכות לבחון כל מקרה לגופו ולהחליט על פי שיקול דעתו. כך היה באחרונה כאשר בעקבות פסיקת בג"ץ, הושוו, החל מפברואר האחרון, קצבאות שמקבלים אלמנים בקרנות הפנסיה הוותיקות, לקצבאות שמקבלות אלמנות. עד אז, אלמן של עמיתה בקרן פנסיה ותיקה, היה מקבל קצבת פנסיה בגובה של 50% ממה שהיתה מקבלת אלמנה של עמית בקרן. עם תיקון העיוות והיווצרות התחייבויות חדשות לקרנות, נוצר גידול בגירעונות של הקרנות הוותיקות, והמפקח על הביטוח השתמש בסמכותו להפחית את זכויות העמיתים כדי שהקרנות לא יידרדרו למצב של גירעון.

בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת חששו מהסמכות רחבה זו שיש למפקח, וביקשו בתחילה לחייב אותו להביא כל החלטה כזו לאישור מיוחד של הוועדה. ואולם בסוף בשל התנגדות האוצר, הסתפקה הוועדה בהגבלת הסמכות של המפקח, כך שהוא יוכל להשתמש בה רק במצבים שהגירעון בקרן גבוה מ-0.65% מסך ההתחייבויות של הקרן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker