על חברות התקשורת להכניס יד לכיסן לשדרוג התשתיות

הפריפריה בישראל קטנה ומוזילה את העלויות לחברות

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

<<מצד אחד תשתיות התקשורת נהפכו בשנים האחרונות לגורם מהותי המעורר צמיחה ובעל השפעה כלכלית נרחבת על מדינות מפותחות ומתפתחות כאחד. מנגד, מרבית תשתיות התקשורת בעולם - במיוחד בעולם המפותח - הופרטו ומוחזקות בידי בעלי מניות פרטיים. עובדה זו מהווה אתגר לא קטן עבור קובעי המדיניות בתחום.

שדרוג תשתיות התקשורת ופרישת סיבים אופטיים עד בית הלקוח היא אמנם אינטרס לאומי ארוך טווח, אך ספק אם זו השקעה כדאית עבור החברות הפרטיות. חברות אלה מעוניינות לייצר לבעלי המניות שלהן תשואה מקסימלית כאן ועכשיו, בעוד שזמן ההחזר של השקעה בסיבים עשוי להימשך יותר מעשור.

בקרוב תתגלגל סוגיה זו לפתחה של הכלכלה הישראלית. האם ממשלת ישראל צריכה לעודד את בזק ו-HOT לבצע השקעות בהנחת סיבית אופטיים עד בית הלקוח? במקרה הנוכחי, דווקא מידותיה הקטנות של ישראל משחקות לטובתה. בניגוד לארה"ב ולמדינות אירופיות רבות, מרבית האוכלוסייה בישראל מרוכזת בערים גדולות - כך שהפריפריה קטנה יחסית. אין בישראל יישובים מרוחקים הדורשים פרישה לא רווחית של מאות או אלפי קילומטרים. עובדה זו מוזילה את ההשקעות עבור חברות התקשורת ומקטינה את הצורך שלהם בתמיכה ציבורית.

סיבה נוספת מקטינה את התמריץ לתמוך בחברות הישראליות. שוק התקשורת הקווית בישראל, על חסרונותיו הרבים, הוא בעל פוטנציאל תחרותי גבוה ביחס לעולם. מרבית התושבים נהנים משתי אלטרנטיבות תחרותיות - בזק ו-HOT. בנוסף, חברת החשמל עושה סימנים שגם היא רוצה להשקיע בתחום, ולפרוש תשתית שלישית. כל עוד תישמר התחרות בין החברות, הן ימשיכו להשקיע בעצמן כדי לתת מענה לצרכים המתפתחים של המשתמשים.

תפקידה העיקרי של הממשלה הוא לוודא שסביבה תחרותית תעודד את החברות להשקיע בעצמן, והסביבה הרגולטורית לא תמנע זאת. ייתכן שבעתיד תידרש המדינה לתמוך באופן אקטיבי יותר בשדרוג הרשת, אך תמיכה זו חייבת להיות משנית להשקעת HOT ובזק. לפני שבעלי המניות שלהן מכניסים יד לכיס של אחרים, עליהם להכניס יד לכיסם. רק לאחר שבזק ו-HOT יפנו חלק גדל והולך מרווחיהן להשקעות בתשתיות, ופחות למימון ההלוואות שלקחו בעלי השליטה, רק אז הן יוכלו לבקש את תמיכת הציבור.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker