תרומה ביד אחת ועסקים ביד שנייה 2

המחלוקת

רותם שטרקמן
שתפו בפייסבוק

>> אל מנהל קרן הפנסיה שלי, רחוב רוטשילד, תל אביב

ובכל זאת רציתי לוודא אתך משהו קטן בנוגע לחברת סקיילקס שהחליטה לתרום עוד 9 מיליון שקל לעמותת דרך הלוטוס, אחרי שכבר תרמה לה 5 מיליון שקל בשנתיים האחרונות. רציתי להזכיר לך שהאחריות לתרומה הזאת מוטלת עליך ועל חבריך, מנהלי ההשקעות בגופים המוסדיים.

למה הפכתי אותך לאחראי, אתה שואל? אז זהו, שחברת סקיילקס (ששולטת בפרטנר) היא בשליטת אילן בן-דב; ובאופן לא מפתיע גם דרך הלוטוס היא בבעלות בן-דב, שגם הקים אותה - הוא התורם הבלעדי שלה וגם מוביל את האסטרטגיה שלה. במצב עניינים כזה, העברת תרומה נחשבת בעגת הבורסה "עסקת בעלי עניין", כלומר זוהי עסקה שחייבת לעבור ברוב מיוחד באסיפת בעלי המניות, שכידוע לך אתה מוזמן אליה.

הבעיה שלי היא שאני לא שקט עם גילוי העריות הזה, כמו עם עוד מקרים רבים של גילויי עריות בשוק ההון. לכן, אני מציע שתדאג שההחלטה הזאת לא תעבור. אני בטוח שדרך הלוטוס עושה דברים נפלאים וגם בן-דב הוא אדם טוב ופילנטרופ ידוע. העניין הוא שיש עוד המון עמותות עם כוונות טובות ונראה לי שצריך הסבר טוב מאוד למה מחברים את העמותה עם החברה הציבורית. נניח שדרך הלוטוס לא היתה עמותה שלבעל הבית שלנו יש בה אינטרס - האם הנושא הזה בכלל היה עולה?

רציתי להזכיר לך שפילנטרופיה היא השקעה חברתית, ויש להתייחס אליה כמו אל כל השקעה עסקית אחרת. גם כאן יש לקבוע פרמטרים איכותיים וכמותיים ולבדוק את התוצאות והתוצרים. מחובתך לוודא שהכסף שלנו, כלומר הכסף שלי שאתה מנהל, מושקע בדרך האפקטיבית ביותר. כן, גם בתרומה. לכן כשאתה מגיע לאסיפה - במקום רק לסמס ולגלוש בסמארטפון שלך, אנא שאל את האנשים החשובים שם אם הוצגו בפניהם גם חלופות נוספות. בדוק מדוע הם חושבים שעדיף להוריד את גשם המיליונים הזה דווקא על דרך הלוטוס ולא על עמותה לקידום ילדים אתיופים בנתיבות, למשל. הצע להם לפזר חלק מהכסף לכמה מיזמים ובדוק אתם מהי מדיניות התרומות של החברה ולפי אילו פרמטרים היא משקיעה. בנוגע לכסף שכבר תרמנו הייתי שמח, אדוני המנהל, אם תנסה לוודא שהשתמשו בו בצורה הנכונה ביותר. בקיצור נסה לדבר איתם על הרעיון הבא: שבן -דב יעסוק בתרומות כאילו אין לו חברות ציבוריות וינהל את ענייניו בבורסה כאילו אין לוטוס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker