אף אחד לא חסין ממפולת הנדל"ן בארה"ב

גם עיר כמו סיאטל, שנחשבה לאי של יציבות, רשמה תיקון של עשרות אחוזים כלפי מטה, והתחתית לא נראית באופק

דייוויד סטרייטפילד
שתפו בפייסבוק

ניו יורק טיימס

בשנה שעברה, מחירי הבתים בסיאטל רשמו ירידה חדה מזו שנרשמה בלאס וגאס. מיניאפוליס ירדה בשיעור חד יותר ממיאמי, ואטלנטה פיגרה מאחורי פיניקס.

שוקי הבועה, בהם היזמים, הקונים והבנקים התנהלו כאילו אין מחר, היו הראשונים ליפול, טוענים הכלכלנים, כך שהם מתקרבים לסיום המחזור ובחלק מהמקרים כבר החלו להתאושש. כמעט כל השאר ניצבים בפני עונה קשה נוספת.

"כשאני יוצא ומדבר עם אנשים, הם אומרים, 'וואו, חשבתי שנגיע לתיקון של 12% ובכך זה יסתיים'", אמר סטאן המפריס, כלכלן בכיר לדיור ב-Zillow, הפועל מסיאטל. "אבל קשה לעצור את הדברים האלה".

מחירי הבתים בסיאטל ירדו ב-31% מהשיא שנרשם באמצע 2007, ולפי חישובי Zillow, הם צפויים ליפול ב-10% נוספים. המפריס מעריך כי מחירי הבתים בשאר המדינה ייפלו ב-5%-7% עקב סיום הטבות המס שניתנו בשנה שעברה לרוכשי בתים.

העובדה שגם אזורים משגשגים יחסית כמו סיאטל נקלעו להאטה מראה כי הקריסה היא חובקת כל. ההאטה החלה כשהלוואות באיכות נמוכה שהניעו את השלב האחרון של תקופת הפריחה נקלעו לקשיים, והמיתון החריף במידה ניכרת את המשבר. רבים התקשו להשיג משכנתאות, ואחרים פשוט ויתרו על האפשרות.

כיום, למרות השיפור בכלכלה, שוק הדיור נותר חלש. זו אחת הבעיות הקשות העומדות בפני הממשל של ברק אובמה, שהשיק מספר יוזמות שנועדו לסייע לרוכשי בתים, בהצלחה חלקית.

קורלוג'יק, חברת מידע, מסרה בשבוע שעבר כי מחירי הבתים בארה"ב נפלו ב-5.5% ב-2010, וחזרו לרמה שבה היו במארס 2009, מכירות הבתים החדשים מדשדשות ומספר הבקשות למשכנתאות ירד לשפל של כמעט 15 שנה.

האופטימיות נגמרה בסיאטל

בספטמבר 2006, לאחר שהמחירים החלו ליפול באזורים רבים בארה"ב אך המשיכו לעלות בסיאטל, ציין "סיאטל טיימס" כי בעיר לא נרשמה ירידה רבעונית במחירי הבתים מאז המיתון החמור של 1982. שני כלכלנים מקומיים שרואיינו אז הרגיעו כי סיאטל חסינה. מדד סיכון של PMI מורטגג' אינשורנס העריך כי הסיכוי לירידת מחירים בסיאטל הוא 11%.

בימים אלה, הלך הרוח נע בין פאסימי לפטאליסטי. אלו שחייבים למכור עוצמים עיניים ומקווים לטוב ביותר; אלו שמקווים לקנות צופים בירידת המחירים, ומעדיפים להמתין, ובינתיים, מתפשרים על דירות שכורות.

רדפין, חברת תיווך נדל"ן מסיאטל, מסרה כי השוק החל להתאושש בשבועות האחרונים. אך גם אם השוק יתאושש בסופו של דבר, כל אותם בעלי דירה בעל כורחם יבקשו למכור במהירות, מה שיפעיל לחצים נוספים על השוק. "מוכרים רבים ממתינים בשקט", אמר מנכ"ל רדפין, גלן קלמן. "המלאי עומד להתרחב ולהתרחב ולהתרחב. איני רואה כל בסיס לעליות מחירים משמעותיות".

שעה שכמעט כל הכלכלנים צופים סיבוב נוסף של ירידות מחירים בחודשים הקרובים, מעטים צופים כי הירידות ייפסקו במחצית השנייה של השנה. פיסברב, החברה המפיקה את מדדי מחירי הבתים החודשיים של קייס-שילר, ניתחה את הנתונים ב-375 קהילות, וצופה כי כ-75% מהן יתייצבו עד דצמבר. "אנחנו נמצאים קרוב לתחתית, אך התנודתיות גבוהה יותר מבדרך כלל", אמר דייויד סיף, הכלכלן הבכיר בפיסברב.

אולי אי יציבות זו היא הסיבה שרבים מתקשים להאמין כי השוק, שרק ב-2006 נראה כי אין לו פסגה, הגיע לתחתית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker