הלמ"ס: המשק צמח ברבעון הרביעי בקצב של 7.8% - לעומת צפי של 4.3%-4.6% - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הלמ"ס: המשק צמח ברבעון הרביעי בקצב של 7.8% - לעומת צפי של 4.3%-4.6%

הערכות ראשוניות של בנק ישראל דיברו על קצב צמיחה נמוך יותר ■ רפי גוזלן: עוצמת הנתון תביא את הנגיד לשקול העלאת ריבית של יותר מ-0.25% ■ ישראל מדורגת חמישית בקצב הצמיחה בין מדינות ה-OECD

95תגובות

המשק הישראלי צמח ברבעון האחרון של 2010 בקצב שנתי של 7.8% - גבוה מהצפוי - כך עולה מפרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בקצב הגבוה משמעותית מההערכות בנק ישראל: רק לפני שלושה ימים העריכו בבנק כי קצב הצמיחה ברבעון הרביעי של שנת 2010 צפוי היה לעמוד על 4.3%-4.6%.

רפי גוזלן, כלכלן המאקרו הראשי של לידר שוקי הון, אומר כי הנתון מעיד על התחממות של המשק: "הנתון גבוה בהרבה מהציפיות ומשקף עלייה בכל סוגי הפעילות במשק. אין ספק שלסביבת הריבית יש השפעה על כך ושבנק ישראל יחיש את קצב העלאות הריבית. העוצמה של הנתון, בצירוף המדד הגבוה של חודש ינואר, מבטיח העלאת ריבית ביום שני הקרוב. ייתכן שבנק ישראל ישקול גם העלאת ריבית של יותר מ-0.25%".

ד"ר מיכאל שראל, ראש אגף כלכלה ומחקר של קבוצת הראל, אומר כי מדובר על נתון מפתיע ביותר. "רוב התחזיות, כולל זו של בנק ישראל, דיברו על קצב של 4%-5%. הפרש של 3% כאן זה כמו שמדד המחירים יפתיע ב-1%". באשר למקור ההפתעה אומר שראל כי "יש רכיבים שאין לגביהם אינדיקטורים קודמים ולכן קשה לחזות אותם- חלק גדול מהצריכה הצריכה הציבורית, חלק מהצריכה הפרטית והשקעות במשק בעיקר של הפירמות".

שראל מוסיף כי "צריך לשמוח - אנחנו קרובים יותר לסין מאשר לארה"ב ואירופה מבחינת קצב הצמיחה. רמת החיים בישראל עולה בקצב יותר מהיר ממדינות המערב ואנחנו סוגרים את הפער. אבל אף אחד לא מצפה שהמשק יכול להמשיך ולצמוח כך לאורך זמן. זה מביא ללחצים אינפלציוניים שצריכים היום להדאיג את בנק ישראל הרבה יותר מהיצוא. כאשר הצמיחה בארץ היא בקצב של 8 אחוזים, האינפלציה עומדת על 4 אחוזים וההתאוששות בעולם נמשכת, הדאגה ליצוא לא צריכה להוות שיקול מכריע במדיניות של בנק ישראל".

שר האוצר, יובל שטייניץ, ברך על הנתונים ואמר כי מדובר על הישג כלכלי נאה, הבולט בהשוואה למרבית מדינות ה-OECD. שר האוצר זקף את שיעור הצמיחה הגבוה לזכותה של המדיניות הכלכלית שנקטה הממשלה, עוצמת המגזר הפרטי, מדיניותו השקולה של בנק ישראל והשקט התעשייתי שנשמר בזכות עסקת החבילה במשק עם ההסתדרות והמעסיקים. " אם נשכיל לשמור על המשמעת התקציבית ועל שיתוף פעולה בין הגורמים השונים במשק, תוכל ישראל להתמיד בקצב צמיחה זה שיורגש בכל שכבות האוכלוסייה" אמר שטייניץ.

על פי נתוני הלמ"ס, במחצית השנייה של 2010 נרשם קצב צמיחה שנתי של 5.4% בתמ"ג וקצב מהיר אף יותר של 6.1% בצמיחה של התמ"ג העסקי. הפעילות שהובילה את הצמיחה היתה ההוצאה לצריכה ציבורית, שעלתה בתקופה זו בקצב שנתי של 6.5%, וכן ההשקעה בנכסים קבועים שרשמה קצב צמיחה גבוה של 15.8%. קצב צמיחה מתון יותר נרשם בצריכה הפרטית לנפש (2.5%) וביצוא (3.7%). נתונים אלה, יש לציין, הם נמוכים במיוחד בשל השפעות עונתיות. בניכוי השפעות עונתיות עמדה העלייה בהוצאה על צריכה פרטית על 4.5% ויצוא הסחורות והשירותים גדל ב-7.1%.

ההשקעה בנכסים קבועים במשק, בין השאר בבתי מגורים, בבנייה, בציוד וכלי תחבורה, עלתה במחצית השנייה של שנת 2010 בקצב גובר של 18.8% בחישוב שנתי. זאת לאחר עלייה של 11.9% במחצית הראשונה של 2010 וירידה של 0.4% במחצית המקבילה אשתקד.

"סעיף זה מאותת על איתנות ליבת המשק הישראלי", אומר אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של כלל פיננסים. "מדובר בעלייה משמעותית בהשקעות הן של הפירמות והן של משקי הבית בבתים למגורים. גידול בהשקעות מאותת על פוטנציאל צמיחה גבוה גם בעתיד".

ההשקעה במכונות וציוד עלתה בקצב אדיר של 31.6% בחישוב שנתי, ואילו ההשקעה בבנייה למגורים עלתה בשיעור של 13.8% בחישוב שנתי. "כעת רואים גם את היתרונות שיש לעליית מחירי הנדל"ן של השנים האחרונות, הן גוררות גל השקעה בבנייה ובכך מעודדות את הפעילות הכלכלית במשק", מוסיף כהנוביץ.

ההוצאה לצריכה פרטית לנפש - למעט מוצרים בני קיימה - עלתה אף היא, אולם בקצב מתון של 1.7% בחישוב שנתי, לאחר עלייה של 2.3% במחצית הראשונה של השנה. "הן משקי הבית והן הממשלה שמרו על הכיס סגור יחסית וצמיחת הצריכה לנפש נותרה נמוכה, מה שמסביר למה אתם כנראה לא הרגשתם את הזינוק בצמיחה גם ברמת החיים", מסביר כהנוביץ. בכל הקשור להוצאה על מוצרים בני קיימא נרשמה במחצית השנייה של 2010 עלייה בשיעור חד של 10.1% בחישוב שנתי. זאת לאחר עלייה מתונה ביותר של 2.9% במחצית הראשונה של 2010.

צמיחת היצוא של סחורות ושירותים נבלמה. כאמור, היצוא עלה במחצית השנייה של 2010 ב-3.7% בחישוב שנתי, אולם בהשוואה לתקופות קודמות מדובר על צמיחה איטית יחסית: במחצית הראשונה של 2010 צמח היצוא ב-13.3% ובמחצית השנייה של 2009 ב-11.9%. יצוא שירותי תיירות שמר על קצב צמיחה גבוה של 12.6%. לעומת זאת, נרשמה ירידה של 16.7% ביצוא חקלאי וכן ירידה של 1.3% בצריכת עובדים זרים.

קצב הצמיחה השנתי של התוצר הסתכם לאחר נתוני הרבעון הרביעי ב-4.5%. בהשוואה למדינות ה-OECD, נמצאת ישראל במקום החמישי כאשר מקדימות אותה רק טורקיה, קוריאה, צ'ילה ומקסיקו. ממוצע הצמיחה של מדינות הארגון עמד בשנת 2010 על 2.8%, כאשר ספרד, אירלנד, איסלנד ויוון מציגות שיעורי צמיחה שליליים.

עו"ד יורם חגבי חגי טען כי ההצעה מבורכת, אך מנותקת מהמציאות בשטח: "הוא מעלה מספר קשיים, כאשר אחד מהם עשוי אף לסכל את הכוונה המבורכת לתיקון. הזמן שנקצב לסיום הבנייה אינו ריאלי לנוכח המציאות, בה רק הוצאת היתר אורכת כשנה. יתרה מזאת, התנאי הדורש סיום 80% מדירות הבניין אמור להיות מוכח באמצעות קבלת אישור לאספקת חשמל, מים או טלפון לבניין. הוכחת תנאי זה אינה אפשרית, שכן אין תעודת גמר ל-80% מהדירות בבניין. תעודת גמר ניתנת בסיום הבנייה ולכל הבניין, ולכן המשמעות המעשית היא כי הוכחת סיום הבנייה אפשרית רק לאחר סיום 100% מיחידות הדיור בבניין.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#