רפי גוזלן: המהומות במצרים - תוצר של עלייה במחירי המזון

האירועים מביאים לעלייה ברמות הסיכון וחוסר הוודאות, מה שצפוי להבריח משקיעים זרים ולהביא לפיחות השקל

רם עוזרי
שתפו בפייסבוק

"במדינות עולם שלישי עלייה במחירי המזון יכולה להפיל משטרים" - כך אמר היום האנליסט רפי גוזלן מבית ההשקעות לידר. "ראינו בשנה האחרונה עלייה דרמטית במחירי הסחורות החקלאיות שהתגלגלו לעלייה במחירי המזון. זה מביא לחוסר שקט פוליטי לא רק במצרים. יכול להיות שזה יהיה הקש שישבור את גב המובארק".

השאלה הגדולה בכל הקשור למהומות במצרים לדעת גוזלן, היא איך הדבר ישפיע על מדינות נוספות. "אין ספק שעוד לא ראינו את המילה האחרונה במשבר הזה ואנחנו לא יודעים איך הדבר ישפיע על מדינות נוספות", הוא אומר, כאשר הסכנה לזליגת המשבר לא מוגבלת לדעתו רק למדינות ערב אלא אפילו לענק הסיני: "בסין כבר מגבילים את הידיעות על מה שקורה במצרים", אומר גוזלן. מחירי הסחורות נמצאים היום ברמות השיא שאיפיינו את השוק ב-2008-2007, שהתמתנו רק בשל המשבר הפיננסי. "עלייה מאוד חדה במחירי הסחורות והמזון בעולם השלישי, כאשר לא מטפלים בה נכון באמצעות סובסידיות, מביאה לחוסר שקט פוליטי".

לעלייה ברמות הסיכון ובחוסר הוודאות תהיה ככל הנראה השפעה על שערי המטבע ועל התשואות בשוק אגרות החוב. "המטבע הוא הראשון להגיב במקרים של שינוי בסיכון", אומר גוזלן. "בטווח הקצר נראה המשך פיחות של השקל כאשר ההתרחשויות הפוליטיות מצטרפות לצעדים הרגולטורים האחרונים שמחלישים את השקל. בשוק האג"ח, במיוחד לטווח ארוך, צפויה עלייה בתשואות בעקבות העלייה בפרמיית הסיכון". עם זאת, גוזלן מעריך שהמהלך לא יהיה חד וחריף - "אנחנו בכל זאת במעגל השני של ההשפעה. לא מדובר על אירוע בטחוני שמשפיע עלינו ישירות. מי שחשב להשקיע בישראל אולי ימתין לראות מה קורה וזה יימתן בשוליים את זרימת הכספים פנימה לישראל, אבל זו לא תהיה מגמה מקומית אלא חלק ממהלך עולמי - הדולר כבר רשם התחזקות בכל העולם על בסיס זה".

לבסוף, מציין גוזלן, יכול להיות כי מעז יצא מתוק: "אמרנו שלא ברור איך הדבר ישפיע על יציבות של משטרים באזור. אולי המהומות יזלגו בהמשך גם לאיראן ויצאו מזה דווקא דברים טובים לישראל".

אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי בכלל פיננסים ואסטרטג שווקים, אומר כי "יציאת משקיעים זרים מישראל תחליש את השקל,ועשויה להשפיע עליו אפילו יותר מהפעולות להחלשתו של בנק ישראל והאוצר יחד". תוצאה נוספת של יציאת משקיעים זרים עשויה להיות עלייה בתשואות האג"ח, במיוחד הארוכות, מה שיכביד לדעתו על הוצאות המימון של הממשלה ויקשה על הצמיחה. עם זאת, מציין כהנוביץ, "יתכן שמשקיעים ישראלים יעברו ממניות לאג"ח ויפצו על בריחת הזרים, מה שימנע את עליית התשואות ואולי אף יצליח להביא לירידתן".

"גם אם ישראל תצליח לעמוד בצד ולא להסתבך, עדיין סביר שמשקיעים מהעולם לא ירגישו בנוח עם השקעות כאן, וזה עוד לפני שקלול המשמעויות הכלכליות של הגדלת הוצאות הביטחון, אם ידרשו, ובמיוחד אם אי היציבות תתפשט גם לשטחי גדה" אמר כהנוביץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker