דויטשה בנק: לעליית הריבית תהיה השפעה שלילית מתונה על שוויו ההוגן של בנק דיסקונט

"בנק הפועלים, המחזיק עודף נכסים של 20 מיליארד שקל ותיק במח"מ נמוך, יהיה המרוויח הגדול", נכתב בסקירה

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

"בנק הפועלים הוא הבנק שצפוי ליהנות יותר מכולם מהעלייה הצפויה בריבית בשנת 2011", כך כותב דן הרוורד, אנליסט הבנקים של דויטשה בנק בסקירה על ענף הבנקאות הישראלי לקראת 2011. "לבנק עודף נכסים על התחייבויות בהיקף של כ-20 מיליארד שקל עם מח"מ הנמוך משלושה חודשים אשר יתומחר מחדש במהירות וייצר רווחים עם עליית הריבית. כמו כן תהיה עלייה בשווי ההוגן של נגזרים אשר הסבו הפסדים מצטברים של של כ-1.5 מיליארד שקל", כותב הרוורד. לעומת בנק הפועלים, בנק דיסקונט נתפס לא מוכן להעלאת הריבית הצפויה. דיסקונט הוא הבנק היחיד בסקירתו של הרוורד שצפוי להפסיד דווקא מעליית הריבית לאור היקף התחייבויותיו. "לעליית הריבית תהיה השפעה שלילית מתונה על שווי ההוגן של הבנק", כותב הרוורד. "הבנק יספוג הפסדים בגין רישום השווי ההון של ניירות הערך שבאחזקתו לאור העובדה שהוא מחזיק במח"מ הארוך ביותר מבין הבנקים". עם זאת, לאור ההערכה כי ההשפעה לא תהיה דרמטית, מותירים בדויטשה בנק המלצת החזק למניה. מחיר היעד נותר ללא שינוי ברמת 7.5 שקל, כאשר המניה נסחרת בבורסה סביב רמת 8.2 שקל.

על פי תחזיות דויטשה בנק, ריבית בנק ישראל תעלה במהלך 2011 ל-3%. כתוצאה מכך צפויה עקומת התשואה לנוע כלפי מעלה, והרוורד מעריך שמהלך זה צפוי להביא להתרחבות המרווחים, תשואה גבוהה יותר על תיק ההשקעות של הבנקים (תיק הנוסטרו) ועלייה בשווי ההוגן של נגזרים. "הגידול במרווח על פקדונות היה הגורם המרכזי למרווח ריבית גבוה יותר ב- 2010, והוא צפוי לחזור לרמות נורמאליות של 1% במחצית השניה של 2011 לעומת 0.7% כיום", כותב הרוורד.

הבנק שירוויח כאמור יותר מכל מעליית הריבית יהיה בנק הפועלים, ובדויטשה בנק מעלים את תחזית הרווח שלו לשנת 2011 ב-10%. גם מחיר היעד שמציב דויטשה בנק למניית הפועלית עולה ב-6% מ-18.4 שקלים ל- 19.5 שקל. מניית הבנק נסחרת סביב 18.9 שקל. אף שמחיר היעד גבוה ב-3% ממחיר המנייה בבורסה, בדויטשה מסקרים את המנייה בהמלצת החזק.

בנק לאומי צפוי להינות בשנת 2011 מעלייה חדה יותר ברווחים - עלייה של 12%. מחיר היעד של הבנק עלה מ-20 שקל ל-21.5 שקל. "לבנק לאומי מאזן עם נזילות גבוהה - 29% מהיקף המאזן מורכב ממזומן, פיקדונות וניירות ערך אשר ייצרו תשואה גבוהה יותר עם העלייה בריבית. בנק לאומי יהנה גם מעלייה בשווי ההוגן של נגזרים אך בשיעור נמוך יותר מבנק פועלים", כותב הרווארד.

עוד על פי סקירת דויטשה בנק, בנק מזרחי-טפחות חשוף לנכסים קצרי טווח ותיק ניירות הערך שלו הינו בעל המח"מ הנמוך ביותר ולכן צפוי להינות במהירות משיעורי ריבית גבוהים יותר. עם זאת, מחיר היעד שמציב הרוורד למניית המזרחי לא השתנה: "התחזית של דויטשה עבור בנק מזרחי-טפחות כבר לקחה בחשבון עלייה במרווח עת הם נעים לקראת היעד שהציבו של תשואה להון של 15% בשנת 2013".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker