קרנות מידע זהב תפסיק את פעילות הדירוג של קרנות נאמנות

המנכ"לית מיכל חן לוין: "השוק כאן קטן ותקרת הרווח נמוכה, נאלצנו להפסיק מסיבות עסקיות"

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
נועם בר

17 שנה אחר שהוקמה, החליטה אתמול חברת קרנות מידע זהב להפסיק את פעילות הדירוג והסיקור של ענף קרנות הנאמנות. בחברה מספרים כי ההחלטה על הפסקת הפעילות נבעה מטעמים עסקיים. "זה לא היה קל, אבל השוק כאן קטן ותקרת הרווח נמוכה ומוגבלת", אמרה אתמול מיכל חן לוין, מנכ"לית ובעלים בקרנות מידע זהב.

בשנה האחרונה תבעה קרנות מידע זהב את חברת הדירוג מעלות בסך של מיליון שקל כשזו שינתה את דירוג היהלומים שהיה לה בענף קרנות הנאמנות לדירוג באמצעות כוכבים הנהוג מזה שנים בקרנות מידע זהב. הטענה היתה כי מעלות העתיקה והפרה בכך סמן מסחרי של קרנות מידע זהב, זאת בניסיון לחדור לרכב על המוניטין שצבר דירוג הכוכבים של קרנות מידע זהב.

בסופו של דבר הגיעו הצדדים להסכם ובקרנות מידע זהב החליטו שלא להמשיך בתביעה. "כל התהליך המשפטי עלה לנו הרבה כסף, לא הוסיף לנו בריאות והיה חלק מהעניין, אם כי לא כל ההחלטה על הפסקת הפעילות קשורה בו", אומרת חן לוין.

לפני שבוע, החליט בנק מזרחי-טפחות להפסיק את שיתוף פעולה שהיה לו עם קרנות מידע זהב לטובת שיתוף פעולה חדש עם חברת מעלות המתחרה. לדברי חן לוין, הפסקת שיתוף הפעולה עם מזרחי-טפחות לא קשורה בהחלטה על הפסקת הפעילות. "מבחינת ההכנסות הסיפור עם מזרחי לא היה משמעותי. ידענו על הכוונה שלהם מראש כבר לפני חודשיים. היה כאן שילוב של אינטרסים גדולים מצדדים שונים שבחרו לשתף פעולה. הפסקת שיתוף הפעולה איתנו היה תוצאה של זה".

חן לוין מסרבת לספר מה הלאה ומה יעלה בגורל מערכת הדירוג וההיסטוריה שלה שנצברה עם השנים כמו גם עם מאגר המנויים. עם זאת, לא נשללת אפשרות שכל אלו יימכרו לגוף אחר.

חן לוין מחזיקה ב-50% מהבעלות על החברה, ב-50% הנותרים מחברת קרנות מידע זהב, מחזיק שותף נוסף, שאינו פעיל בחברה. חן לוין עמדה בראש החברה מאז הוקמה בסוף 1993. את הדירוג הראשון הוציאה החברה על חודש דצמבר 1993. לדבריה, כבר מהחודש הראשון, רוב מנהלי הקרנות בשוק הצטרפו כמנויים של פרסומי החברה. גם היועצים בבנקים ושחקנים אחרים בשוק נמנו על מנויי החברה כשהמחיר למנוי הסתכם באלפי שקלים בשנה.

את הרעיון לדרג קרנות נאמנות, ייבאה חן לוין מחו"ל. קודם לכן לא נעשו בשוק דירוגים לקרנות הנאמנות והפרסומים החודשיים שנעשו בעיקר על ידי בית ההשקעות מיטב, הסתכמו בנתוני גיוסים ותשואות: "כשהתחלנו 95% מהכסף נוהל בבנקים ואף אחד לא חשב לדרג קרנות נאמנות. אף אחד לא חשב אז להסתכל על הסיכון בניהול הקרנות", היא מספרת.

חן לוין רואה בפעילות הדירוג אותה התחילה קרנות מידע זהב סוג של מהפכה. "אני גאה מאוד שקרנות מידע זהב היתה חלק מהתהליך של מהפיכת המידע שעבר על השוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker