חברת קרנות ההשתלמות רום המנהלת 2.6 מיליארד שקל מבקשת להוציא מפסגות חלק מהתיק

החברה מעוניינת לפזר את נכסי הקרנות בין שלושה בתי השקעות

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
נועם בר

האם גל הפדיונות ששטף את פסגות בקופות הגמל וקרנות הנאמנות מגיע אל תחום ניהול התיקים? חברת קרנות ההשתלמות רום, השייכת לעובדי הרשויות והתאגידים המקומיים, מתכוונת להוציא חלק מ-2.6 מיליארד השקל שהיא מנהלת בפסגות החוצה אל בתי השקעות אחרים. בימים האחרונים פנו ברום ל-11 גופים בשוק ההון - כלל, הראל, אקסלנס, דש, אינפיניטי, מגדל שוקי הון, אלטשולר שחם, אי.בי.אי, ילין לפידות, איילון והלמן אלדובי - והזמינו אותם להגיש להנהלת הקרן הצעות לגבי תנאי הניהול של חלק מנכסי הקרן. ההצעות מתייחסות לגובה דמי הניהול שיגבו בתי ההשקעות מהקרן, תשואות היסטוריות, שירות וניסיון בניהול קופות מפעליות.

ברום ציינו כי כבר חצי שנה שהם עובדים על המהלך הזה ואין לו שום קשר לפרשת הרצת ניירות הערך שהיתה בפסגות. לדבריהם, הם מרוצים מאוד מאיכות הניהול ומהשירות שהם מקבלים מפסגות ומדובר במהלך שנועד לפזר את סיכוני ההשקעה על מספר גופים ולנסות להגדיל את התשואה השנתית שמשיגה הקרן לעמיתים - תשואה נומינלית שעומדת כיום על ממוצע שנתי של 7.84%.

הרעיון הוא ליצור בשלב הזה סוג של בנצ'מארק שלפיו תיבחן התשואה שמשיג פסגות, כך שבעתיד תיבחן אפשרות לרכז את רוב התיק אצל הגוף שישיג לקרן את התשואה הגבוהה ביותר. בשלב הזה הכוונה היא לחלק את התיק לשניים עד שלושה בתי השקעות שונים בניגוד למצב היום שהתיק כולו מנוהל בפסגות.

למרות זאת, ייתכן שכבר בתוך פחות מחודשיים ימצא את עצמו פסגות בלי שום חלק מהתיק של רום. בשנים האחרונות ניהל פסגות את תיק ההשקעות של רום בתמורה לדמי ניהול של 0.07%. לפני מספר חודשים הפתיע פסגות את השוק כשהוריד את דמי הניהול בתיק קופת הגמל של עובדי מדינת ישראל (עמ"י), המנהלת 1.7 מיליארד שקל, ב-50% לדמי ניהול נמוכים במיוחד של 0.035%. הוא נאלץ להוריד את דמי הניהול, למשך חצי שנה, גם בתיק של רום ובתיקים הסתדרותיים אחרים כמו אלו של קרנות ההשתלמות "רעות" ו"מינהל" של ציבור השכירים והעצמאיים העוסקים במינהל, שתי קרנות המנהלות יחד 3 מיליארד שקל. זאת בהתאם לחוזים שיש לפסגות עם הקרנות הללו. בכל התיקים הללו דמי הניהול ירדו מ-0.07% ל-0.035%.

חצי השנה הזו צפוייה להסתיים בסוף מארס הקרוב והנושא יפתח למשא ומתן חדש. אם פסגות ינסה להעלות חזרה את דמי הניהול, הוא עלול לאבד את התיק כולו. בקרן ההשתלמות רעות שמנהלת 2.2 מיליארד שקל, אמרו שבשלב הזה מכרז חדש לא על הפרק וכשיגיע המועד הם יכנסו עם פסגות למו"מ חדש.

השאלה הגדולה היא האם מדיניות "לא בלי רווחים" שנקטו זהבית כהן והנהלת פסגות החדשה בקרנות הנאמנות הכספיות כשהעלו שם דמי ניהול, תהיה גם בענף ניהול התיקים המוסדיים שם מנהל פסגות מעל 30 מיליארד שקל. ראוי לציין, כי היותו של פסגות הגוף הגדול ביותר בתחום הפעילות הזה והעובדה שמדובר בשוק בו ההוצאות נמוכות במיוחד בשל העדר הוצאות שיווק ורגולציה, אלה עשויים להשאיר לפסגות רווחים גם כשהוא גובה דמי ניהול נמוכים במיוחד.

בקרנות ההשתלמות של רום ישנם 60 אלף עמיתים פעילים ו-80 אלף חשבונות. הקרן נוהלה במקור בחברת גמולות שהיתה של בנק הפועלים. עם רכישת גמולות על ידי פסגות, התגלגל ניהול הקרן לפסגות. הקרן נהנית מהפקדות ממוצעות של 375 מיליון שקל בשנה וב-2010 הניבה תשואה של 9.2% לעומת תשואה ממוצעת של 9.89% בענף הגמל ו-9.91% בסקטור קרנות ההשתלמות.

מפסגות נמסר בתגובה כי "פסגות מקפיד להעמיד לרשות לקוחותיו את השירותים המקצועיים ברמה הגבוהה ביותר הקיימת בשוק הישראלי, וידוע לנו כי לקוחות מעריכים זאת. רמת שביעות הרצון מהתוצאות, המקצועיות והשירות גבוהה מאוד. מעבר לכך, איננו מגיבים באשר לתנאי ההתקשרות עם לקוחותינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker