הפניקס וכלל חשופות לנזק של כחצי מיליארד שקל באיקאה

שתי החברות ביטחו את עצמן בביטוחי משנה בחו"ל, כך שהתשלום שבו יאלצו לשאת יהיה נמוך יחסית

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
נועם בר

יום לאחר השריפה הגדולה במתחם איקאה בנתניה, הנזק מתחיל להתברר: צוותי השמאים שעובדים עם חברות הביטוח נכנסו אתמול למתחם והחלו לאמוד את הנזקים שגרמה השריפה למבנה הגדול ולתכולת המתחם. מלבד אלפי הרהיטים שנמכרים בחנות ועלו באש, נשרפו גם משרדי הנהלת החברה וציוד אלקטרוני יקר.

הנזק המיידי למבנה שמוחזק באופן שווה על ידי חברות הנדל"ן בריטיש וישראלום מוערך ב-150 מיליון שקל. אתמול פירסמו שתי השותפות במבנה שנשרף הודעה לבורסה שלפיה יש להן ביטוח על הנזק למבנה. לפי ההודעה, צפוי לחברות אובדן הכנסות בשל חוסר היכולת להמשיך להשכיר את המבנה לאיקאה.

ב-2009 הסתכמו הכנסות בריטיש וישראלום מהשכרת המתחם בן ה-24 אלף מ"ר ב-27.5 מיליון שקל, הכנסה שנתית של 1,160 שקל מכל מ"ר. על פי הערכות, פתיחה מחודשת של המתחם תהיה רק בעוד חצי שנה עד שנה, מה שצפוי לגרור אובדן הכנסות מצטבר משכירות של 14-27 מיליון שקל.

את הנזק הזה, כולל הנזק החמור למבנה, תצטרך לשאת על גבה קבוצת הביטוח הפניקס אך לא לבד. מזלה של הפניקס הוא שגילגלה את מרבית האחריות הביטוחית שלקחה על עצמה הלאה למבטחי משנה שונים בחו"ל, והם צפויים לשאת במירב נטל הנזק. ההערכה היא שבסופו של דבר הנזק שיישאר בהפניקס יסתכם במיליוני שקלים עד עשרות מיליוני שקלים בודדים.

במקביל, מתמודדת איקאה עם נזק אדיר לציוד הרב שהיה בו רהיטים וציוד עסקי. הנזק הזה מוערך עד עכשיו בעשרות מיליוני שקלים. ואולם הנזק הגדול יותר שעמו תאלץ איקאה להתמודד בחודשים הקרובים הוא אובדן ההכנסות בשל השבתת הפעילות במתחם. ב-2009 הסתכמו מכירות איקאה בסניף נתניה ב-496 מיליון שקל. ההכנסות ב-2010, שעליהן צפוי להתבסס חישוב אובדן ההכנסות לצורך תשלומי הביטוח, עדיין לא סוכמו סופית, אך הן מוערכות ביותר מ-320 מיליון שקל קצב הכנסות חודשי של כ-27 מיליון שקל.

בשני סוג הנזקים האלה, תכולה ואובדן הכנסה לאיקאה, תצטרך לשאת קבוצת כלל ביטוח שביטחה את החברה. בפוליסת הביטוח על אובדן ההכנסות שרכשה איקאה מכלל ישנו כיסוי ביטוחי מלא ומקיף לפגיעה בהכנסות. כלומר, הכיסוי כבר בתוקף והוא על מלוא ההכנסות שהיו לה. גם כלל העבירה את מרבית החשיפה הביטוחית למבטחי משנה בחו"ל, והנזק הצפוי להישאר אצלה בסוף הוא לא גדול.

עדיין לא ברור אם בחישוב תשלומי הביטוח על אובדן הכנסות יקוזז הגידול בהכנסות הסניף השני בראשון לציון גידול שחלקו הגדול ינבע בשל השבתת הסניף בנתניה.

פוליסת אובדן ההכנסות שמחזיקה איקאה לא מכסה את אובדן ההשתכרות של עובדי איקאה, והעניין צפוי להיפטר בהנהלת איקאה ומשרד התמ"ת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker