פסגות במגעים למכירת מלונות של קרן הע"ל ב-110 מיליון שקל

זיכרון דברים למכירת מלון ארבל נחתם תמורת 7 מיליון שקל; מלון הוד המדבר יכניס מעל 100 מיליון שקל

נועם בר
שתפו בפייסבוק

בית ההשקעות פסגות ימכור את מלון ארבל בטבריה תמורת 6.8 מיליון שקל. פסגות מחזיק במלון כחלק מהנכסים של קרן הפנסיה הוותיקה הע"ל, שאותה רכש לפני כשנה מקרן עמיתים. במקביל, פועל פסגות למכירת מלון הוד המדבר באזור ים המלח, גם הוא חלק מתיק ההשקעות של קרן הע"ל.

בימים האחרונים חתם פסגות על זיכרון דברים עם קבוצת אנשי עסקים הפעילים בצפון, ובהם יואב בטאן, רמי בטאן וגיא שריקי. לפי זיכרון הדברים, אנשי העסקים ירכשו את מלון ארבל המופיע בדו"חות הכספיים של הע"ל כמלון הוד טבריה.

עם הקבוצות האחרות שהתמודדו על המלון נמנתה קבוצת של אנשי עסקים בראשות מוטי מרדכי, אחיו של איציק מרדכי, לשעבר שר הביטחון. הקבוצה הציעה תמורת המלון סכום גבוה יותר - 7.5 מיליון שקל - אך למרות זאת נדחתה על ידי פסגות, בטענה שלא עמדה בלוח הזמנים שהוצב ובדרישות נוספות, כמו מכתב יכולת מהבנק שביקש פסגות מהקבוצה.

מקורבים לקבוצה, לעומת זאת, טוענים כי פסגות לא לקח אותם ברצינות. "היה נראה כאילו פסגות מתחמקים. רגע לפני הפגישה לסגירת העסקה נציג בית ההשקעות אמר שייאלץ לדחותה. יומיים לאחר מכן - שמעו כולם שהעסקה הולכת להיסגר עם בטאן ושריקי", אמר מקורב.

מלון ארבל בטבריה כולל 73 חדרים. בשנים האחרונות, כשהמלון היה פעיל, קרן הע"ל לא ניהלה בעצמה את הפעילות התיירותית במלון, אלא השכירה אותו למפעילים חיצוניים. בשנה האחרונה, עם כניסתו של מפעיל חדש, שונה שמו של המלון לארבל. בשנים האחרונות נקלע המלון בטבריה למצב קשה עד כדי כך שהשוכר האחרון הפסיק להעביר לקרן את דמי השכירות החודשיים, ופסגות ביטל עמו את ההתקשרות. קודם לכן, מ-2000 עד 2005, עמד המלון שומם מפעילות ולא הניב לקרן הפנסיה הכנסות. בדו"חות הקרן ל-2009 בוצעה למלון הפרשה לירידת ערך בהיקף של 10.4 מיליון שקל - לשווי של 7.5 מיליון שקל בלבד.

התמקדות בנדל"ן מניב

מצבו של מלון הוד המדבר בים המלח טוב יותר. הוד המדבר מוערך בדו"חות קרן הפנסיה שפורסמו בסוף 2009, בשווי של כ-60 מיליון שקל. פסגות פירסם מודעות לקראת מכירת המלון, ועד כה פנו כמה גופים. ההערכה היא שהמכירה תיסגר בתוך חודש בסכום של קצת יותר מ-100 מיליון שקל.

המלון עומד כיום במוקד של תביעה בהיקף של 190 מיליון שקל שהגישו לפני שנה האוצר וקרן הפנסיה הע"ל נגד בכירים בהסתדרות העובדים הלאומית, ובהם שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון. התביעה עוסקת בשיפוץ שנעשה במלון בתחילת העשור בהיקף של 100 מיליון שקל מהכספים של עמיתי קרן הע"ל, ובה נטען שהשיפוץ לא השביח בפועל את ערך המלון וגרם בכך גרם להפסד כבד לעמיתי הקרן.

בחודשים האחרונים פועלים בפסגות לקראת כניסה להשקעות בנדל"ן כחלק מהרחבת התיק הפנסיוני שהם מנהלים, לתחומי השקעה חדשים. למרות זאת, החליטו בפסגות על מכירת שני הנכסים האלה, היחידים שיש להם בתיק ההשקעות. הסיבה לכך היא בשל אופיים שאינו מתאים למטרות שהגדירו בפסגות. בית מלון נחשב לנכס שיש בו מאפיינים תפעוליים רבים ושונה משמעותית מנדל"ן מניב, כמו בנייני משרדים, שאליהם מכוון פסגות את כניסתו להשקעות בנדל"ן.

מפסגות נמסר בתגובה: "בית ההשקעות אינו נוהג להגיב באשר להשקעותיו ופעילותו העסקית".

*בתמונות: רונן טוב, מנכ"ל פסגות ואברהם הירשזון; צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker