ירידה חדה של 5.2% בסך אמצעי התשלום של הציבור בנובמבר

בנק ישראל ספג בנובמבר 4.2 מיליארד שקל על ידי הנפקת מק"מ; העו"ש של הציבור הצטמצם ב-5.5 מיליארד שקל

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
רם עוזרי

ירידה חדה של 5.2% נרשמה בסך אמצעי התשלום שבידי הציבור בנובמבר. מדובר על ירידה של 5.5 מיליארד שקל, הנובעת מירידה של 8% ביתרות העו"ש שמחזיק הציבור. היקף המזומנים בידי הציבור - המרכיב השני של אמצעי התשלום - לא השתנה בחודש בנובמבר. סך אמצעי התשלום צנח בנובמבר ל-101.5 מיליארד שקל, לאחר שבחצי שנה האחרונה שמר על רמה יציבה סביב רמת ה-107 מיליארד שקל.

הירידה בסך אמצעי התשלום והכניסה האגרסיבית של הציבור לפיקדונות קצרי טווח הם תוצר ישיר של מדיניות הנפקת המק"מ של בנק ישראל. רון אייכל מבית ההשקעות מיטב מסביר כי פער הריביות החיובי ועוצמתו של השקל מביאים לביקוש גבוה למקמ"ים שמנפיק בנק ישראל.

"כל כמות המק"מים שמציע בנק ישראל נספגת בשוק. לכן כמות ההנפקה היא כלי לקביעת היקף אמצעי התשלום במשק בטווח הקצר. כמות הנפקת המק"מים גדלה באופן די עקבי ובנק ישראל עצר את הגידול בכמות הכסף מקצב של 50% בסוף 2009 לקצב אפסי בחודשים האחרונים". צמצום בסך אמצעי התשלום של הציבור, יש לציין, מרסן את רמות המחירים במשק. הדבר תרם ללא ספק למאמציו של בנק ישראל להישאר בתוך תחום יעד האינפלציה.

במקביל לירידה ביתרות העו"ש של הציבור, נרשמה בחודש נובמבר ירידה גם בהיקף הפקדונות לטווח ארוך שמחזיק הציבור ב-4 מיליארד שקלים - שהם 4.4% מסך הפקדונות בטווח זה. הכספים שנגרעו מחשבונות העו"ש ומפיקדונות לטווח ארוך של הציבור מצאו את דרכם לפיקדונות הטווח הקצר. היקף הכספים שמחזיק הציבור במק"מים ובפיקדונות לזמן קצר גדלו בנובמבר ב-13.1 מיליארד שקל. מאז יולי 2009 עלה היקף הפיקדונות קצרי המועד שבידי הציבור ב-20% (48.4 מיליארד שקל) והיקף המק"מים גדל ב-40% (22.7 מיליארד שקל).

בתחום האג"ח הסחירות נרשם בנובמבר מעבר של הציבור מאג"ח צמודת מדד, בהן נרשמה ירידה של 1.6 מיליארד שקל, לאג"ח לא צמודות ואג"ח צמודות דולר שעלו 1.3 ו-0.5 מיליארד דולר בהתאמה. מעבר זה משקף ירידה בציפיות הציבור לאינפלציה וירידה בחששות מהתחזקות השקל.

תיק המניות של הציבור הצטמצם בחודש נובמבר בכ-2% - שהם 10.1 מיליארד שקל. השקעות תושבי חו"ל בישראל גדלו בחודש זה ב-2.2 מיליארד שקל המהווים 0.8% מתיק הנכסים הישראלי בחו"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker