מאחורי הקלעים של הנפקת מירלנד: הרשות דורשת מפישמן לשנות את שיטת גיוס החוב

(עדכון) הרשות הורתה אתמול למירלנד שבשליטת פישמן לשנות מבנה הנפקת אג"ח של 200 מיליון שקל ■ לפני כעשרה ימים עצרה רשות ני"ע הנפקה מתוכננת של דלק ישראל בהיקף של עד 400 מיליון שקל בעקבות ראיון עם מנכ"ל החברה על תוכניותיה העתידיות של החברה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"אני לא מבין מה רוצים ברשות ני"ע וגם הם לא יודעים - זו פשוט בדיחה", כך אמר היום אליעזר פישמן , בעל השליטה בחברת הנדל"ן מירלנד, בתגובה לדרישתה של רשות ני"ע לשנות את דרך גיוס החוב של החברה, הכולל הנפקה של אג"ח בהיקף של 200 מיליון שקל ואופציות. "לדעתי מדובר בתלונות של אנשים קנאים, אולי חתמים בשוק שלא מרוצים מהעמלות. בסופו של דבר אנחנו נגייס את הסכום בצורה כזו או אחרת, גם אם זה יתעכב בכמה ימים", הסביר.

הרשות דורשת ממירלנד, תחת ניהולו של רומן רוזנטל, לשנות את שיטת גיוס החוב הרגילה של פישמן, הכוללת הקצאה של שתי סדרות אופציות בצמוד לחבילת איגרות. ככל הנראה דרישת הרשות מתייחסת למרכיב האופציות שמומרות על ידי החברה בשוק לאג"ח. בעקבות דרישה זו נאלצה מירלנד לדחות את ההנפקה, שאמורה היתה להתבצע היום, ליום רביעי הקרוב.

פישמן נוהג לבצע גיוסים על ידי פיצול סכום ההנפקה המתוכנן: לדוגמה, כאשר ברצונו לגייס 500 מיליון שקל - הגיוס יפוצל להנפקה ישירה של 300 מיליון שקל באג"ח, והנפקה של 200 מיליון שקל באופציות לאג"ח הניתנות למימוש עד שלושה שבועות. במידה שהן ממומשות - החברה מקבלת את הסכום הנוסף של ההנפקה. במידה שהן לא ממומשות, האופציות נרכשות על ידי החברה ביום המסחר האחרון במחיר של אגורה, מומרות לאג"ח, ונמכרות בשוק.

היתרון בשיטה זו הינו שהחברה המנפיקה משלמת עמלות נמוכות יותר לחתמים המפיצים, וזאת מאחר שהעמלות נגזרות מתוך סכום ההנפקה הכללי. ייתכן שתלונות מצד חתמים בשוק הביאו את הרשות לבקש הבהרות ולשנות את מבנה הנפקה המתוכנן, אך סביר יותר להניח כי הבעייתיות שמזהים ברשות היא צבירת הכמות הרבה של האג"ח אצל החברה והוצאתו לשוק ללא תשקיף.

מנגנון צבירת האג"ח נעשה בצורה פשוטה: חברות בנות של החברה המנפיקה רוכשות את האופציות בשוק, וזאת מבלי שיהיה להן ביקוש או סחירות (בשל ריחוקן ממחיר המימוש). ההוצאה על רכישת האופציות היא זניחה מבחינת החברה הבת, מה גם שמדובר בכסף שנשאר באותה הקבוצה - כך שעצם רכישת האופציה לא משפיעה על המאזן. בסופו של דבר החברה צוברת איגרות רבות ומוציאה אותן לשוק במועד שהיא בוחרת, תוך שהיא מרוקנת מתוכן את הצורך בהגשת תשקיף.

ההנפקה הנוכחית של מירלנד תיעשה על ידי הרחבה של סדרה ג' הנסחרת כעת בבורסה. הסדרה גויסה באוגוסט האחרון בהיקף של 200 מיליון שקל, במקום 100 מיליון שקל שהיתה החברה מעוניינת לגייס במקור. הריבית שנקבעה אז היתה 8.5% - 0.5% פחות מהריבית המקסימלית במכרז. התשואה האפקטיבית של האיגרות הנסחרות הינה 4.67%, והן בעלות מח"מ של 3.15 שנים. ההנפקה תבוצע בהובלת פועלים אי.בי.אי, אקסלנס חיתום, אגוד ולאומי פרטנרס.

לפני כעשרה ימים עצרה רשות ני"ע הנפקה מתוכננת של דלק ישראל בהיקף של עד 400 מיליון שקל. ההנפקה נעצרה לאחר שערב קודם לכן פורסם ראיון בעיתון כלכלי עם מנכ"ל החברה, אבי בן-אסאייג. בראיון ציין בן-אסאייג, בין היתר, כי בכוונת דלק לפתוח עשרות מרכזים מסחריים ולחנוך 40 חנויות של רשת מנטה ועשרות סניפים של רשת המינימרקטים "מנטה מרקט". הרשות עצרה באותו היום גם הנפקה של חברת הביומד די-פארם מאותה הסיבה.

מירלנד עוסקת ברכישה וייזום פרויקטי נדל"ן למסחר, משרדים ומגורים ברוסיה. החברה מוחזקת בידי שלוש חברות ציבוריות שבשליטת קבוצת פישמן: מבני תעשיה (36%), כלכלית ירושלים (29.5%) ודרבן (13.5%), המחזיקות יחד בכ-82% מהון המניות. מירלנד הונפקה בדצמבר 2006 בבורסת AIM בלונדון לפי שווי של כמיליארד דולר אחרי הכסף.

מחברת מירלנד נמסר בתגובה: "כמתקיים בכל הליך הנפקה, החברה קיימה דין ודברים עם רשות ני"ע לגבי מבנה ההנפקה והעבירה לרשות רק היום את מבנה ההנפקה המלא. בהתאם, החברה תצא להנפקה כמתוכנן בימים הקרובים". ברשות ני"ע סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker