מלחמת הספקולנטים בפישר: מי הפיל את שער הדולר ל-3.51 שקלים בערב השנה החדשה?

גורם בשוק ההון: היה גוף שהימר על התחזקות השקל ודאג להוריד את השער נמוך ככל הניתן ■ בשני העשורים האחרונים הותקפו כמה מדינות על ידי קרנות גידור בצורה דומה, למשל מדינות דרום מזרח אסיה, וכן בריטניה, שנאלצה להתמודד עם ההימור של ג'ורג' סורוס נגד הלירה המקומית בשנת 92'

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

בעוד רובנו ישבנו ביום שישי האחרון ופתחנו בקבוקי שמפניה לכבוד השנה החדשה, מישהו אחר - כנראה מעבר לים - פתח שמפניות לרגל הרווחים שהצליח לקצור מספקולציה בערך השקל. ל-TheMarker נודע כי חברת השירותים הפיננסיים האמריקאית סטייט סטריט (state street) מכרה בערב השנה החדשה בין 30-50 מיליון דולר והפילה את שער המטבע האמריקאי לשפל של 3.515 שקלים. בתוך דקות אחדות ערכו של השקל צנח מ-3.555 לשער הנמוך שנקבע במהלך שנת 2010 כולה.

סטייט סטריט היא חברת מסחר המספקת שירותים פיננסיים לקרנות גידור רבות, וייתכן שהוראת המכירה שהתקבלה הועברה על ידי אחת מהקרנות. גורם בשוק ההון ידע לספר כי "מישהו דאג להפיל את השער במטרה לסיים את השנה בשער נמוך ככל האפשר. כנראה שאותו גוף הימר על התחזקות השקל ודאג להוריד את השער מטה".

בימי שישי, ובמיוחד בחגים, מתקיים מסחר דליל מאוד במט"ח, והניסיון של גורמים שונים בשוק להוריד את ערך המטבע הוא שכיח. במסחר שנערך עד יום א', ערך הדולר התאושש והציטוטים מחדרי העסקות חזרו לרמה של 3.541 שקלים לדולר.

תופעה של מתקפות ספקולטיביות של קרנות גידור גדולות על מטבע של מדינה זו או אחרת אינה חדשה או יוצאת דופן. בשני העשורים האחרונים הותקפו כמה מדינות על ידי קרנות גידור בצורה דומה, למשל מדינות דרום מזרח אסיה, וכן בריטניה, שנאלצה להתמודד עם ההימור של ג'ורג' סורוס נגד הלירה המקומית בשנת 92'.

היום נרשם יום נוסף במלחמת המט"ח שפישר מנהל מול התחזקות השקל. לאחר שהדולר צנח בתחילת המסחר ל-3.54 שקלים, בנק ישראל רכש סכום של 50-100 מיליון דולר, אך לא הצליח לבלום הירידות במטבע. בסופו של יום, השער היציג נקבע על 3.54 - ירידה של 0.15% לעומת שערו היציג ביום שישי.

הרכישה היום מצטרפת לשתי רכישות נוספות שביצע הבנק בימים חמישי ושישי - שני ימי המסחר האחרונים של השנה. במהלך ימים אלה רכש הבנק סכום של 350 מיליון דולר, שהתווסף ל-10 מיליארד הדולרים שרכש הבנק בשנת 2010 כולה.

טרם התקבלה תגובת סטייט סטריט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker