רוצים להשקיע בגז ב-2011? בכלל מסמנים את מניית אבנר: "מהפכת הגז הטבעי כבר כאן"

בית ההשקעות מסמן בתחזית ל-2011 את המניות המומלצות: טבע, בזק, לאומי, עזריאלי, גזית גלוב, אסם, פז ודלק רכב ■ אמיר כהנוביץ': "ב-2006 סין והודו היו בכותרות, וחשבו שהן עומדות למשוך את העולם - אך בכל זאת הידרדרנו למשבר; סין גדולה ב-80% ממה שהייתה ב-2006. המדינות באסיה טסות. מה שהולך למשוך את סין קדימה הוא בעיקר תחום ההשקעות החיצוניות"

ערן אזרן

מספר עיתונאים ועוד כמה מנהלים בכירים בכלל פיננסים התכנסו הבוקר במשרדים של בית ההשקעות במגדלי רובינשטיין בתל אביב. הכותרת שבחרו בכלל לתת להתכנסות - "חובת הזהירות בים האופטימיות", ונראה כי אכן בכלל היו זהירים בתחזיותיהם ביחס ל-2011.

"יש שלל תחזיות אופטימיות שמקיפות את שוק ההון - אנו בכלל כגוף אחראי נוקטים זהירות בניגוד לאיך ששוק ההון רואה את 2011", אמר מנכ"ל בית ההשקעות, טל רז, בפתח הדברים.

קובי פלר, מנהל השקעות ראשי: "אנו רוצים לציין את החששות שיש במצב היום, למרות האופטימיות, יש לזכור כמה דברים. שוק המניות בשיא, ואילו שווקים אחרים נמצאים רחוק מהשיא. אחזקות הציבור במניות נמצאות בשיא. הסיכונים המקרו כלכליים טרם חלפו, בדגש על הצורך בהקטנת החובות הממשלתיים בעולם, בעיקר באירופה ובארה"ב".

אמיר כהנוביץ', כלכלן המקרו, עלה לסקור את מצב הכלכלה העולמית. "ב-2006 סין והודו היו בכותרות, וחשבו שהן עומדות למשוך את העולם - אך בכל זאת הידרדרנו למשבר. סין גדולה ב-80% ממה שהייתה ב-2006. המדינות באסיה טסות. מה שהולך למשוך את סין קדימה הוא בעיקר תחום ההשקעות החיצוניות".

video platform video management video solutions video player

"צריכת הגז תשלש עצמה"

בהתייחסו לישראל ציין כהנוביץ' שהצמיחה בארץ נתמכה על ידי סקטור הבנייה. כמו כן הוא הדגיש כי בשנה הנוכחית היצוא לארה"ב קטן ואילו היצוא לאסיה גדל. לדבריו, בשנה הקרובה יגבר הלחץ להאצת קצב העלאת הריבית. הצפי הוא המשך העלאת קצב ריביות איטי. לקראת סוף השנה הקצב צפוי להתגבר. "היום האינפלציה קרובה לגבול העליון, "ציין כהנוביץ', "אנו צופים 2.8% - וזאת בעיקר בשל החשש מפני עליית מחירי הסחורות בעולם".

כהנוביץ' התייחס לחיפושי הנפט והגז ואמר: "היינו מאוד אופטימיים לגבי התחום הזה כבר כמעט שנתיים, ובחלק מהזמנים היינו מאוד אופטימיים. התחום הזה הוא 7% מהמדדים. הוא מאופיין בתנודתיות ובסיכון גבוה. מהפכת הגז הטבעי כבר כאן, הביקוש קיים וצריכת הגז צפויה לשלש את עצמה בתוך פחות מעשור".

"ההיצע קיים - תמר, לוויתן, ים תטיס, EMG והשטחים הפוטנציאליים לגז. הפוטנציאל בענף זה - הוא התפתחות תעשייה עתירת רווחים, מזומנים ודיווידנדים שתצמח במהירות בשנים הקרובות".

בעקבות הערכה זו ממליצים בכלל פיננסים להחזיק במניות הסקטור מעל למשקלו בשוק, תוך התחשבות בסיכון ופיזור בין מספר מניות. ההמלצה המרכזית של בית ההשקעות היא למניית אבנר - לא בגלל שהמניה תעלה הכי הרבה אלא בגלל שהיא נותתנת את האיזון הטוב ביותר בין סיכוי לסיכון.

שמונה מניות העוגן לתיק ההשקעות של כלל פיננסים הן טבע, בזק, לאומי, עזריאלי, גזית גלוב, אסם, פז ודלק רכב.

בכלל צופים כי הצמיחה בשנה הבאה תעמוד על 4%, והשקל ימשיך במגמת ההתחזקות. מחירי הסחורות ימשיכו במגמת העלייה, והריבית תעמוד בסוף השנה על 3.25%.

כהנוביץ' ציין שיותר מחצי החסכונות בעולם היו שייכים למדינות המתעוררות: "הרבה מאוד הלוואות וחסכונות יש במדינות האלה - אך התחזית היא ששיעור החיסכון יחל לרדת - ואז נחל לראות עלייה בריביות.

כהנוביץ' מנה גם את הגורמים מעכבי הצמיחה בשנה הבאה: משבר חובות באירופה, אי התאוששות סקטור הנדל"ן מלווה באבטלה גבוהה בארה"ב, העלאת הריבית בשווקים המתעוררים ואי הוודאות בשווקים העולמיים.

בבית ההשקעות מציינים כי תשואת המדדים תהיה דומה לממוצע הרב שנתי בשיעור של 15%-10% במדד ת"א 100. כמו כן ממליצים שם להגדיל את החשיפה בתיק המניות לשווקים בינ"ל מתפתחים ומפותחים.

לגבי אג"ח קונצרני בישראל, מציינים בבית ההשקעות כי קיים יש מרווח של 2.5% מעל אג"ח ממשלתי לאג"ח בדירוג גבוה.

"המניות נהנות מריבית תומכת, אינפלציה בשליטה, צמיחה, תשואות אגח נמוכות, התמחור של המניות מתחת לממוצע הרב שנתי", מציינים בכלל, "רצוי לחזור ולהשקיע במניות בהן ניתן להתמיד לאורך זמן. מי שלא מחזיק במניות יכול להגדיל את האחזקה בצורה הדרגתית לרמות של 25%-10%".

יובל בן זאב ציין כי "שוק המניות נמצא בשיא והאופטימיות שולטת בשוק. הסיכון שנמצא ברקע זה החוב הממשלתי - גם אצל יפן וארה"ב. מלבד עליית הריבית בארץ, יש סיכונים ספציפיים למדינה - סיכון גיאו פוליטי למלחמה או רעידות אדמה. צריך לחשוב על מניות כהשקעה ולא כסיבוב, ולכן אני ממליץ להחזיק את החלק הארי של ההשקעה במניות שיספקו תשואה נאותה ומספקת לטווח ארוך, ולאו דווקא התשואה הגבוהה ביותר".

גם בכלל פיננסים מעדיפים את המניות הגדולות, ובמיוחד אלו "מובילות השוק" שמחלקות דיווידנד גבוה, בדגש על איכות ההנהלה. "חלוקת דיווידנד זה איתות למשקיעים שהחברה מתנהלת נכון, ושווה להשקיע בה", מציין בן זאב.

"המפתח - הצרכן האמריקאי"

"מה שיש לשים עליו את הדגש הוא הצרכן האמריקאי, שמפתח הצמיחה נמצא בידיו. אנו צופים התאוששות הדרגתית בתעסוקה וירידה באבטלה במשך השנה", מצהירים בבית ההשקעות בהתייחסם לשוק האג"ח האמריקאי, "רבים מסתכלים על אג"ח לעשר שנים אך יש לשים דגש דווקא על אלו לשנתיים". להערכת כלכלני בית ההשקעות, קצב עליית התשואות על האג"ח בשנה הקרובה יהיה נמוך מזה של החודשים האחרונים.

בכלל פיננסים מוסיפים שסין נמצאת מחוץ לקונצנזוס של בתי ההשקעות, אך רואים במדינה האסייתית הזדמנות השקעה: "העלאות הריבית אמנם יימשכו ב-2011, אך למרות זאת ניסיון העבר מלמד שעליית הריבית במדינה לא מונעת עלייה במניות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker