היקף המשכנתאות ב-2010 זינק ב 34% לעומת 2009 - ל-47.2 מיליארד שקל

יוני היה החודש בו נלקח המספר הרב ביותר של משכנתאות - בהיקף 4.8 מיליארד שקל

אתי אפללו
שתפו בפייסבוק

שנת 2010 היתה שנת שיא במשכנתאות, ושיעורן הגיע ל-47.2 מיליארד שקל - עלייה של 33.6% לעומת 2009. בחודש דצמבר נלקחו משכנתאות בהיקף של 4.65 מיליארד שקל - כך מפרסם היום בנק ישראל.

השיא היה בחודש יוני, בו נלקחו משכנתאות בהיקף של 4.82 מיליארד שקל. בתקופת החגים, בחודשים ספטמבר ואוקטובר, נרשמה ירידה בהיקף המשכנתאות שנלקחו (3.23 מיליארד ו-3.85 מיליארד בהתאמה), אך לקראת סוף השנה עלה שוב הביקוש למשכנתאות, ל-4.26 מיליארד שקל בנובמבר ו-4.65 מיליארד שקל בדצמבר.

לאורך השנה ביצע בנק ישראל מספר צעדים על מנת לצנן את הביקוש, בכלל זה שינוי בסיווג משכנתאות לקבוצות רכישה ודרישת ריתוק הון נוסף מהבנקים עבורן, דרישה להגדלת ההפרשות שמבצעים הבנקים על משכנתאות בשיעורי מימון גבוהים מערך הנכס (מעל ל-60%), וכן דרישה להגדלת ההפרשות שמבצעים הבנקים על הלוואות בריבית משתנה.

בחודש נובמבר, לאחר שראה בנק ישראל כי הביקוש למשכנתאות חוזר לעלות, נשקלו צעדים נוספים, חמורים יותר. בין יתר האפשרויות ששקלו בבנק ישראל היתה הגבלת היקף המשכנתאות לשיעור מסויים מערך הנכס, וכן הגבלה על מתן משכנתאות בריבית משתנה. עם זאת, לאחר שמשרד האוצר ומשרד השיכון יצאו בסוף השנה עם תוכנית שמטרתה להוביל להגדלת היצע הדירות, החליטו בבנק ישראל לחכות ולא להתערב בשוק המשכנתאות פעם נוספת בשלב זה. במערכת הבנקאות מעריכים כי אם בחודשיים הראשונים של 2011 יימשך הגידול בהיקף המשכנתאות, יתערב בנק ישראל פעם נוספת בשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker