חוק מיזוג קופות הגמל תקוע: אף גוף לא ביצע את המיזוג הנדרש

באוצר פועלים לשינוי רטרואקטיבי של החוק כדי שהמוסדיים לא ייחשבו לעבריינים

נועם בר
שתפו בפייסבוק

>> השבוע יועלה לקריאה שלישית בכנסת תיקון לחוק מיזוג קופות הגמל, שיזם ידין ענתבי, הממונה על שוק ההון הקודם. את דחיית החוק מוביל מחליפו, פרופ' עודד שריג.

ב-1 בינואר 2011 היו אמורים כל הגופים המוסדיים בענף הגמל לסיים את מיזוג הקופות שמנוהלות באותו מסלול לתוך קופה יחידה. אלא שעד עכשיו מרבית הגופים המוסדיים אפילו לא התחילו לפעול למימוש החוק, בגלל הבטחה עקרונית של האוצר כי לא יכיר בהם כעבריינים ויפעל בכנסת להשגת דחייה רטרואקטיבית של החוק. מיזוג הקופות כולל שני שלבים. השלב הראשון הוא מיזוג של קופות שבאותו מסלול ומתופעלות באותו בנק. בשלב השני אמורות להתמזג כל הקופות שבאותו מסלול, גם אם הן מתופעלות בבנקים שונים.

לאחר שיחות עם הבנקים וגופים מוסדיים עלה חשש באוצר כי שוק הגמל לא יעמוד ברפורמה במועד המתוכנן ובאגף הפיקוח ביקשו מיו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת, ח"כ חיים כץ, לדחות את יישום השלב הראשון של החוק בשנה שלמה לתחילת 2012, ואילו את השלב השני ברפורמה לדחות עד 2014.

גופי גמל שונים פועלים נגד החוק. אותם גופים נהנים מהמצב הקיים של ריבוי הקופות בענף, שמאפשר להם לפתוח כמה קופות באותו מסלול ואז להבליט מבחינה שיווקית את הקופה שמניבה את התשואה הטובה יותר. לעומת זאת, מיזוג הקופות אמור להתבצע כך שבכל מסלול ניהול כל הקופות הקטנות באותו מסלול יתמזגו לתוך הקופה הגדולה, כך שהקופה החדשה שתיווצר תישא את התשואה ההיסטורית של הקופה הגדולה במסלול.

בדיקה לרוחב הענף מראה שבמסלול נתון, דווקא הקופות הקטנות יותר נהנות מתשואות גבוהות מזו שהשיגה הקופה הגדולה באותו מסלול. מיזוג כזה יפגע בתשואה ההיסטורית שמציגים חלק גדול מהגופים בענף.

בהמשך הסכימו בוועדת העבודה והרווחה לנסות להעביר בכנסת תיקון לחוק שידחה אותו בחצי שנה לתחילת יולי 2011. אלא שכבר עכשיו התריעו באוצר כי סביר שיזדקקו לדחייה של עוד חצי שנה.

"יש כאן צוואר בקבוק שנמצא אצל הבנקים שצריכים לטפל באותה העת בכל הגופים בענף", אמרו באוצר. "חשבנו גם שבגלל המודל הצ'יליאני (מודל חיסכון שלפיו ככל שגיל החוסך גדל כך בברירת המחדל הוא מועבר למסלול עם רמת סיכון נמוכה יותר, נ"ב) המתוכנן להיכנס לתוקף בעוד שנה, זה יהיה נכון שלא לשגע את העמיתים פעמיים ולעשות את השינוי הגדול הזה יחד עם השינוי של המודל הצ'יליאני".

בינתיים דחיית החוק עברה בקריאה ראשונה ושנייה בכנסת והשבוע אמורה לעלות בקריאה שלישית. באוצר בטוחים שמדובר במשהו טכני והתיקון יעבור באופן רטרואקטיבי, כךשהגופים המוסדיים שלא נוהגים כיום על פיו לא ייחשבו עבריינים. "בשל העברת התקציב היה עומס להתעסק בנושא וזה קצת נדחה", הוסיפו באוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker