מותר האג"ח של אפריקה ממניותיה

מימוש הנכסים של החברה עובד לטובת בעלי החוב שלה

יותם עירוני, רן שחם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יותם עירוני, רן שחם

<<השבוע החלטנו להקטין את פוזיציית הלונג שלנו באג"ח של אפריקה ישראל. פתחנו את הפוזיציה בתחילת אוקטובר, ומולה מכרנו בחסר מניות של החברה.

היחס שבו בנינו את הפוזיציה היה כזה: על כל שורט במניה בשווי שקל רכשנו אג"ח שלה בשווי של 2.5 שקלים. מחיר המניה הוא כיום באותו אזור (24 שקל), ואילו מחיר האג"ח טיפס מ-82.7 אגורות ל-93.3 אגורות - עלייה של 12%. מכיוון שהרכישה היא ממונפת, התשואה על ההון המושקע מתוך התיק היא גבוהה יותר. נזכיר כי התיק שלנו מוגבל לכמות המזומנים הקיימת בו - כך שלמינוף יש משקל לא מבוטל.

הרציונל שמאחורי הפוזיציה היה שמצבה הפיננסי הגבולי של החברה מציב אותה במקום שבו תזרים המזומנים השוטף בגין הנכסים הקיימים (בשוויים הנוכחי) מצליח לשרת את החוב, אך לא מותיר הרבה חמצן להשבחת נכסיה ולעליית ערך המניות.

באחרונה הנזילה אפריקה שני נכסים. היא מכרה את אחזקותיה בדרך ארץ (מפעילת כביש 6) בכ-500 מיליון שקל, ואת אחזקותיה באפריקה מגורים לחברה בת אחרת, דניה סיבוס, בכ-650 מיליון שקל. לאחר מכן הודיעה אפריקה כי בכוונתה להשתמש בתמורת המכירות כדי להביא את איגרות החוב הקצרות שלה לפדיון מוקדם.

ללא שינוי מהותי תפרע החברה בעוד כעשור את חובותיה, ותיוותר עם הנכסים כשהם נקיים מחוב. היוון של שווי הנכסים האלה משקף מחיר מניה הנמוך בכ-30% ממחירה כיום בשוק.

אז מדוע נסחרת המניה במחיר כזה? הסיבה טמונה ברכיב האופציה הקיים בהון המניות של חברה ממונפת אם שווי הנכסים שלה יעלה. הבעיה עם ההנחה הזאת היא שתהליך הורדת המינוף שבו החלה החברה מחסל בהדרגה את האופציה הזאת. אגב, זהו חישוב שנוח לעשות באפריקה יותר מאשר בחברות אחרות, מכיוון שלחברות הבנות שלה יש מחיר שוק.

לפי הכרזות החברה, היא מתכוונת להמשיך לממש נכסים כדי לשרת את החוב.

נראה לנו שהפוזיציה הנכונה כעת היא החלפת האג"ח במניות אפי פיתוח, החברה הבת של אפריקה שמחזיקה בפרויקטים ברוסיה ונסחרת בלונדון. אפי זולה יחסית לאפריקה, ונראה לנו שאם יהיו חדשות טובות מאפריקה, הן יגיעו דרך אפי. מכיוון שאנחנו לא יכולים לקנות לתיק הישראלי את מניית אפי, אנחנו מקטינים את פוזיציית האג"ח ל-2 שקלים אג"ח בלונג כנגד שקל אחד מניה בשורט.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט באלטשולר שחם. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בני"ע המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker