איך סוחרים כשהבורסה סגורה?

אני רק שאלה

נתן שבע

בשבוע שעבר, לאחר ההודעה על גילוי הגז במאגר לווייתן, קראתי באחד האתרים הכלכליים שמניית נובל עולה ב-2.5% במסחר שלפני הפתיחה. האם מדובר במסחר בפועל או שכמו בבורסה של תל אביב מדובר רק במסחר תיאורטי?

בבורסות של ניו יורק (NYSE ונאסד"ק) מתנהל המסחר במניות מ-9:30 עד 16:00. ואולם בשונה מבישראל ניתן לסחור שם במניות גם לפני המסחר הרשמי ואחריו.

אוהד ארגמן, מנהל חדר המסחר האמריקאי בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל, מסביר כי כשעבר המסחר לשיטה הממוחשבת ניתנה לברוקרים ולבנקי ההשקעות פלטפורמה למסחר גם מחוץ לשעות הרגילות. המסחר מבוצע באמצעות בורסות אחרות בארה"ב, כמו Arca ו-Brut. הבורסות האלה מפוקחות על ידי הרשות האמריקאית לניירות ערך, שדואגת כי יתנהל בהן מסחר תקין.

כל מי שמחובר לבורסות האלקטרוניות האלה (כלומר רוב הברוקרים האמריקאים) יכול לסחור באמצעותן. המסחר מחוץ לשעות המסחר המקובלות הוא די דליל - כ-1% מהיקף העסקות שמתבצע בשעות המסחר הרגילות. כאשר מתרחש אירוע מהותי בחברה, כמו במקרה של נובל, כמות העסקות באותו יום נוטה לעלות.

לפי ארגמן, הבנקים בישראל יכולים לסחור דרך הברוקרים שלהם בחו"ל גם מחוץ לשעות המסחר. המסחר הזה נעשה טלפונית. במקרה של המסחר שלפני הפתיחה בבורסת תל אביב, בשעות 9:00-9:45, מדובר אכן במסחר פיקטיבי שלא מתבצע בפועל, ושמטרתו היא לקבוע את השער לתחילת המסחר ברגע שהבורסה תיפתח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker