הירידות בבורסה התמתנו לקראת הנעילה: ת"א 25 איבד 0.7%

מניית דלק נדל"ן צנחה ב-7.5% על רקע סקירת כלל פיננסים; אפסילון: זה הזמן להפחית את רמת הסיכון בהשקעות

ואדים סבידרסקי

המסחר בבורסה באחד העם ננעל בירידות שערים, על רקע סנטימנט שלילי בשווקים כתוצאה מעליית מחירי הנפט והאירועים במזרח התיכון. מדד ת"א 25 ירד ב-0.7% וננעל ברמה של 1,264 נקודות - רחוק ב-6% מרמת השיא שנרשמה בסוף חודש ינואר - 1,340 נקודות. מדד ת"א 100 איבד 1% ונסגר ברמה של 1,163 נקודות. מדד מניות הבנקים השיל 1% ומדד מניות הנדל"ן ירד ב-1.3%. מחזור המסחר עמד על 2.5 מיליארד שקל.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

עידן אזולאי, מנכ"ל קרנות הנאמנות של אפסילון, סבור כי הגיע הזמן להפחית סיכון על רקע הזעזועים הגיאו-פוליטיים באזור, המתפשטים גם למקומות נוספים. "אין מניע בנטילת סיכון כה גבוה בהתחשב ברמות המחירים הנוכחית וברמת אי הוודאות שהולכת ומתגברת", מציין אזולאי. בשוק סברו עד כה כי מדובר באירועים נקודתיים, להם לא תהיה השפעה לטווח ארוך, אך מדובר באירוע שמתגלגל למדינות נוספות באופן בלתי צפוי.

"זה הזמן להתייחס פחות למדדים פונדמנטלים של השווקים ויותר לרמת הסיכון של השוק הגלובלי אשר עלתה משמעותית. עקב קרבתנו הגיאוגרפית לאירועים אלה, השוק המקומי מושפע יותר מהשווקים באירופה וארה"ב לכן נדרשת תגובה מהירה יותר במטרת להפחית סיכון הן באפיק המנייתי והן האפיק הקונצרני", אומר אזולאי.

בסיום חודש פברואר ועל רקע המהומות אשר פקדו מספר מדינות במזרח התיכון, התאימו שחקני השורט את עצמם וגיבשו קונסנזוס לגבי הכיוון בשוק. הם הגדילו את יתרות השורט וציפו להמשך הירידות גם השבוע - כך עולה מנתוני הסטטיסטיקה שפירסמה הבורסה לניירות ערך בתל אביב. כמו כן, מניות האנרגיה בכלל ומניות הגז בפרט המשיכו לרכז עניין רב לפני אישורו שלשום בקריאה ראשונה של החוק המעגן את המלצות דו"ח ועדת ששינסקי. היקפי השורטים בסיכום השבועי האחרון ובקרב המניות הנכללות במדד תל אביב 25 עלו בכ-73%.

בארה"ב צפוי להתפרסם היום ספר הבז' - דו"ח המרכז את תמונות המצב הכלכלית ב-12 המחוזות של הבנק הפדרלי. הדו"ח יתפרסם על רקע דבריו אתמול של יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, שצפה האצה בצמיחה השנה. בעדותו החצי שנתית בפני הסנאט, אמר ברננקי כי הוא עדיין ממתין להתאוששות בשוק העבודה שתתבטא בתקופה מתמשכת של תוספת מקומות עבודה איתנה. עוד אמר ברננקי כי הריבית בארה"ב צפויה להישאר ברמות נמוכות.

בזירת המקרו המקומית, מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ו-TNS טלסקר ירד בחודש פברואר בכ-2% (2.6 נקודות) לרמה של 129.2 נקודות - רמת המדד הנמוכה מאז יולי 2009. מדד הציפיות, המשקף את צפי הצרכנים להתפתחויות במצב הכלכלי של המשק בעתיד, רשם ירידה של 2 נקודות. המדד למצב השוטף המשקף את תפיסת המציאות הכלכלית בקרב הצרכנים, רשם ירידה של 3.2 נקודות. כלכלני בנק הפועלים סבורים כי בחודשיים האחרונים חלה הרעה ניכרת בתפיסת המצב הכלכלי כיום, ונוטים ליחס זאת, לעליית מחירי הדלק והמזון, ולרגישות הגדולה שאלו עוררו בקרב הציבור.

בית ההשקעות כלל פיננסים מפרסם היום תחזית עגומה לחברת הנדל"ן שבשליטת יצחק תשובה, דלק נדל"ן. בבית ההשקעות קובעים כי למרות המהלכים המשמעותיים שביצעה הנהלת החברה בתקופה האחרונה, גוברים הסיכויים להסדר חוב בחברה והמרתו למניות. "הסיכון בהשקעה באיגרות החוב גדל, ולהערכתנו אנו ניצבים בפני פרשת דרכים עם סיכוי גבוה למו"מ על הסדרת החוב של החברה, לרבות מהלך להמרה משמעותית להון", כותב יובל בן זאב, מנהל מחלקת המחקר בכלל. מניית החברה איבדה 7.5%, וזאת על רקע חשש המשקיעים לדילול עתידי אפשרי במניותיהם.

הפועלים, הבנק המממן העיקרי של מעריב הוצאת מודיעין, דורש מהחברה האם, מעריב אחזקות שבשליטת הכשרת הישוב (43%) של משפחת נמרוד וזקי אנטרפרייס (30%) של זקי רכיב, להחזיר הלוואה בסך כ-106.4 מיליון שקל תוך שבוע ימים. בבנק טוענים כי מעריב אינה עומדת בהתחייבויותיה כלפיו ולא פרעה את ההלוואה במועד שנקבע ל-26 בינואר 2011.

אפריקה מגורים הנשלטת על ידי דניה סיבוס (75%) מקבוצת אפריקה של לב לבייב פירסמה היום את דו"חותיה הכספיים המסכמים את הרבעון האחרון של 2010 ואת השנה כולה. יזמית הפרויקטים בתחום המגורים הגדילה פי 2.5 את הכנסותיה הרבעוניות אשר נבעו מעסקות בנייה ומקרקעין, לעומת הרבעון המקביל, ל-221 מיליון שקל. בסיכום שנתי, גדלו הכנסות החברה פי שניים בהשוואה לשנת 2009 והסתכמו בכ-626.5 מיליון שקל. הרווח התפעולי הוכפל גם הוא והסתכם בכ-117 מיליון שקל, כך שבשורה התחתונה הרווח הנקי השנתי לבעלי מניותיה של החברה הסתכם בכ-72 מיליון שקל, גבוה ב-255% לעומת אשתקד.

בנק יהב, שבשליטת בנק מזרחי-טפחות והחברה למפעלי כלכלה והתרבות (שבבעלות המדינה והסתדרות עובדי המדינה), סיים את הרבעון האחרון ברווח נקי של 8.7 מיליון שקל - עלייה של כ-149% לעומת הרבעון המקביל ב-2009. את שנת 2010 סיים הבנק ברווח נקי של 37.7 מיליון שקל - עלייה של 29% לעומת 2009. עם זאת, התשואה על ההון של הבנק עדיין יחסית נמוכה ועמדה נכון לסוף 2010 בשיעור של 5.3%. ההון העצמי של הבנק גדל ב-2010 בכ-6% לעומת 2009, ל-745 מיליון שקל.

דירקטוריון ועדת הביקורת של בתי זיקוק לישראל (בז"ן) הנשלטת על ידי החברה לישראל, של משפחת עופר (37%) ופטרוכימיים (30.7%), מאמץ תוכנית תגמול חדשה לנושאי משרה, ביניהם יו"ר הדירקטוריון יוסי רוזן, סגן יו"ר הדירקטוריון דיוויד פדרמן הנמנה על בעלי השליטה, המנכ"ל ישר בן מרדכי ומנהלים הכפופים למנכ"ל ונושאי משרה בחברות הבנות של בז"ן. תוכנית התגמול כוללת מענקים כספיים בלבד ללא מרכיב הוני כגון הענקת אופציות או מניות בגין כל שנה החל מ-2011. היקף המירבי של התוכנית עומד על כ-108 מיליון שקל, מתוכם 10 מיליון שקל למנכ"ל ו-7.4 מיליון שקל ליו"ר דירקטוריון.

בנק לאומי אישר עקרונית את הצעתה המשופרת של חברת הנדל"ן דיגל להסדר חובה לבנק. הבנק הסיר בכך את האיום להגיש לבית המשפט בקשה לכינוס נכסים של החברה שמשועבדים לבנק. על פי הערכות, הצעתה המשופרת של דיגל היא לתשלום של 85 מיליון שקל לבנק לאומי בגין חוב של 85 מיליון שקל שחברת הנדל"ן חייבת לבנק.

ת"א 25מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker