המדדים נפלו לקראת הסגירה: ת"א 100 ירד 1.3% בהובלת הבנקים

מניית הפועלים ירדה 2.2%; לאומי הפחיתה 2%; דיסקונט נחתכה ב-2.6%; מזרחי השיל 2.2%

רם עוזרי

הבורסה בתל אביב, שפתחה את יום המסחר בעליות של עד 0.5%, עברה בחלקו השני של יום המסחר לירידות שערים ןסגרה במינימום היומי בירידות של 1.3%.

מדד ת"א 25 ירד בסיום ב-1.2% ברמה של 1273.7 נקודות ומדד ת"א 100 ירד אף הוא ב-1.3% לרמה של 1174.5. מדד מניות הנדל"ן השיל 1.8%, ומדד מניות הבנקים צנח ב-2.1%.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

ההתפתחויות הגיאו-פוליטיות מוסיפות להיות ההסבר המרכזי למימושים בתל אביב. מנהל ההשקעות של אחד מבתי ההשקעות הגדולים אמר כי עליית מחיר הנפט וחדשות לא טובות מכיוון סעודית יוצרת חששות בקרב המשקיעים. "נפט במחיר של 100 דולר מלחיץ את שוק המניות. הפיוצ'רים רשמו ירידות בכל העולם והשפיעו גם על השוק הישראלי". בורסת המניות של סעודיה - יצואנית הנפט הגדולה בעולם והכלכלה הערבית הגדולה ביותר - נפלה היום בשיעור חד של 6.8%. זו הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משנתיים, והיא מגיעה על רקע התגברות החשש מפני התפשטות ההתקוממויות במזרח התיכון לממלכה.

הירידות בבורסה בתל אביב הגיעו בניגוד למגמה החיובית שנרשמה אמש בוול סטריט. זאת, על רקע נתוני מקרו חיוביים שפורסמו בארה"ב, התייצבות מחיר הנפט, דבריו של בכיר בבנק הפדרלי כי חל שיפור ניכר בתחזית לכלכלת ארה"ב, והודעת המשקיע המיליארדר וורן באפט על כוונתו לבצע בקרוב רכישות נוספות. מדד דאו ג''ונס עלה ב-0.8%, מדד S&P 500 עלה ב-0.6% ומדד נאסד"ק נסגר כמעט ללא שינוי.

בזירת המקרו האמריקאית התפרסמו אמש נתונים פושרים בתחום הצריכה. הצריכה הפרטית בארה"ב עלתה בינואר בשיעור מתון מהצפוי - 0.2% בלבד לעומת צפי כלכלנים לגידול של 0.4%. זוהי העלייה המתונה ביותר מאז יוני. מספר החוזים לרכישת בתים בארה"ב נפל בינואר ב-2.8% - ירידה חודשית שנייה ברציפות לאחר נפילה של 3.2% בדצמבר.

לעומת זאת, שני נתוני מקרו חיוביים פורסמו אתמול. ההכנסה האישית הפתיעה לטובה עם גידול של 1% בינואר- העלייה החדה ביותר מאז חודש מאי 2009 ויותר מכפליים מתחזיות הכלכלנים לגידול של 0.4%. מדד מנהלי הרכש באזור שיקגו בארה"ב זינק במפתיע בחודש פברואר ל-71.2 נקודות לעומת 68.8 נקודות בינואר. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 67.7 נקודות.

נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ויליאם דאדלי, אמר היום כי חל שיפור ניכר בתחזית הכלכלית בארה"ב, אולם העריך כי ספק אם התאוששות הכלכלה הגדולה בעולם תהיה איתנה דיה כדי להביא לכך שהבנק המרכזי יבטל בחודשים הקרובים את הצעדים בהם נקט כדי לתמוך בכלכלה. בחודשים הקרובים. עם זאת, דאדלי הוסיף כי עליית מחירי הסחורות מחייבת דריכות רבה יותר בחזית האינפלציה.

בזירה המקומית, מניות הגז והנפט לא הגיבו בתנועות יתר לתמיכה הרחבה לה זכו המלצות ועדת ששינסקי. מליאת הכנסת אישרה אמש בקריאה ראשונה את הצעת חוק ששינסקי המעדכנת את שיעורי המס על הרווחים מגז. בעד הצעת החוק הצביעו 36 ח"כים. נגדה הצביעו 8 ח"כים: מהם 7 מישראל ביתנו וח"כ רוני בר-און. נסים זאב (ש"ס) נמנע.

עוד בתחום הגז, אספקת הגז ממצרים צפויה להתחדש בשבוע הקרוב. יוסי מימן, מבעלי ספקית הגז המצרית EMG, אמר אתמול כי הוא משוכנע שאספקת הגז ממצרים לישראל, לירדן, לסוריה וללבנון צפויה להתרחש בתוך ימים. מניית רציו, ישראמקו, קבוצת דלק ואבנר הגיבו בירידות קלות.

רמי לוי, בעל השליטה ברשת הקמעונאות, סיכם עם חברת מבטח שמיר שבשליטת מאיר שמיר על רכישת מניותיה (34.6%) בחברת הנדל"ן דיגל תמורת 1.2 מיליון שקל. מכירת מניותיה של מבטח שמיר בדיגל לרמי לוי כפופה לאי מימוש זכות סירוב על ידי יהודה לוי, שהוא קרוב משפחה של רמי לוי ובעל השליטה בחברת דיגל (38.2%).

עונת הדוחות ממשיכה עם דוחות חזקים לאיתוראן: החברה דיווחה היום על 50 אלף מנויים חדשים השנה וגידול של 57% בהכנסות החברה ממוצרים ברבעון. דירקטוריון החברה החליט על חלוקת דיבידנד בגובה הרווח הנקי השנתי- 21 מיליון דולר או 1 דולר למניה. ב-6 שנים מאז הונפקה החברה בנאסד"ק, חילקה החברה 100 מיליון דולר דיבידנד. הכנסותיה של חברת איתוראן גדלו ברבעון הרביעי ב-21% ביחס לשנה שעברה, והסתכמו ב-41 מיליון שקל.

כיל , שמנייתה סיימה את יום המסחר בירידה של 1.2% במחזור הגבוה בבורסה, הודיעה הבוקר (ג') על השלמת רכישת עסקי יחידת הדשנים המיוחדים של חברת האגרו האמריקאית סקוטס מריקל (Scotts Miracle) תמורת 270 מליון דולר.פעילותה של היחידה הנרכשת, סקוטס גלובל פרופשיונל (Scotts Global Professional), תשולב בפעילות הדשנים המיוחדים של כיל דשנים. הרכישה תאפשר מימוש סינרגיות תפעוליות בתחומי השיווק, הייצור, המכירות, חומרי גלם, לוגיסטיקה, מו"פ ואדמיניסטרציה, וכן תגוון את סל המוצרים של היחידה העסקית לדשנים מיוחדים ותאפשר הפחתה בעלות ייצורם.

העלאת הריבית האחרונה במשק דוחקות בחברות השונות לצאת להנפקות, ולנצל את המרווחים בתשואות שבין איגרות החוב הממשלתיות לקונצרניות לשם גיוס חוב בעלות נמוכה. אחת מהחברות הללו היא חברת הנדל"ן המניב בראק קפיטל פרופרטיז אן.וי, המרכזת את עסקי הנדל"ן של שמעון ויינטרוב ורונן פלד בגרמניה. החברה גייסה אמש 40 מיליון שקל בשלב הציבורי, לאחר שבסוף השבוע גייסה 160 מיליון שקל בשלב המוסדי.

קבוצת אלעזרא מתכוונת למחוק מהמסחר את הכשרה ביטוח. החברה דיווחה אתמול למשקיעים כי הגישה הצעה לרכישת יתרת מניות הציבור תמורת 29 מיליון שקל ובפרמיה של 11% על מחיר השוק. 21 מיליון שקל יירכשו על ידי אלעזרא אחזקות, 6 מיליון שקל על ידי על ידי מנכ"ל החברה עופר טרמצ'י, ו-2 מיליון על ידי סמנכ"ל הכספים אתי אלישקוב. עם השלמת עסקת הרכש יחזיק אלי אלעזרא כ-95% מערך כלל מניות הכשרה, ויתרת ה-5% יחולקו בין טרמצ'י ואלישקוב ובכך תיהפך החברה לפרטית ותימחק מהמסחר. קודם לפרסום ההודעה עלתה מניית החברה ב-3.13% במסחר באחד העם, כך שהחברה נסחרת כעת לפי שווי של 261 מיליון שקל.

מפעלים פטרוכימיים גייסה אתמול חוב של 145 מיליון שקל על ידי הרחבה של סדרה ו' הנסחרת כיום בבורסה. בהנפקה היום נרשמו ביקושים של 206 מיליון שקל, כאשר מחיר האיגרת, שהוצעה ב-103 שקל, ננעל במחיר של 105 שקל. תשלום הקרן של הריבית מתבצע בחמישה תשלומים שווים בין 2014-2018, כאשר המח"מ הינו 4.27 שנים. האיגרות, שקיבלו דירוג בינוני-גבוה Baa1 עם אופק "שלילי" ממידרוג, אינן מובטחות בבטוחה כלשהי. האיגרות אינן צמודות ונושאות ריבית שנתית בשיעור משתנה, שתיקבע בהתאם למרווח שנתי של 5.70% מעל לשיעור הריבית השנתית שנושאת אג"ח "ממשל משתנה 0520" (כרגע - 7.64%).

ת"א 25מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker