הנפט ממשיך לעלות - הבורסה שוב יורדת: המדדים המובילים איבדו 1.8%

טבע הפחיתה 1.5%; כיל ירדה ב-2.4%; בזק התממשה ב-2%; והחברה לישראל נפלה ב-3%

רם עוזרי

הבורסה תל אביב סגרה עוד יום של ירידות שערים על רקע עליית מחירי הנפט והסנטימנט השלילי בשווקים הגלובלים בימים האחרונים. האופציות על מדד ת"א 25 לחודש פברואר פקעו הבוקר ברמה של 1,282 נקודות - ירידה של אחוז נוסף אחרי הירידות אמש לקראת סוף יום המסחר. האופציות על הבנקים פקעו ברמה של 1,311 נקודות. מחזור הפקיעה היה 1.2 מיליארד שקל.

במהלך כל יום המסחר רשמו רוב המניות בבורסה תנודות בטריטורה האדומה, כאשר המדדים המובילים רשמו את התחתית לקראת סוף יום המסחר עם ירידות של 2.2%. בסגירת המסחר ירד מדד ת"א 25 ירד ב-1.8% לרמה של 1272.6 נקודות ומדד ת"א 100 הפחית אף הוא מערכו 1.8% לרמה של 1176.7 נקודות. מדד מניות הבנקים השיל מערכו 1.8% ומדד מניות הנדל"ן הפחית 2%. מחזור המסחר היה 3.8 מיליארד שקל.

בסיכום שבועי ירדו מדד תל אביב 25 ומדד תל אביב 100 ב-4.6%. מדד מניות הבנקים איבד במהלך השבוע 5%.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

בשוקי העולם ממשיך אפקט לוב להיות דומיננטי. חוסר הוודאות בנוגע למצב הפוליטי במדינה, ובעולם הערבי כולו, הביא לעליות חדות במחירי הנפט בעולם אשר חצה את רף 100 דולר לחבית לראשונה מאז אוקטובר 2008. לאור כך המליצו היום בבנק UBS להפחית את משקל המניות בתיק ההשקעות.

בגזרה המקומית, מדד הפחד של בית ההשקעות סיגמא חוזר לרמה של 17% אחרי שפל של 12% בימים שלפני המהומות במצרים. אורי גלאי, מנכ"ל בית ההשקעות, אומר כי "רמות של 12% הן נמוכות מאוד בראייה היסטורית וגם רמה של 17% היא רמה 'נורמאלית'. כלומר, מדד הוויקס (VIX) אומנם זינק על רקע המהומות במצרים ובלוב, אולם טווח תנודת המדד עדיין סביר ואינו משקף חשש לירידות בשווקים בטווח הקצר-בינוני. גם המדד האמריקאי התנהג בצורה דומה כאשר שם המדד עדיין גבוה מהמדד הישראלי, מגמה שהחלה לראשונה עם קרוס בנק ההשקעות ליהמן ברדרס בספטמבר 2008".

שנה לאחר ההפעלה המסחרית עומד פרויקט הענק North Brawley בקליפורניה להסב לאורמת תעשיות הפסד בהיקף מוערך של 100 מיליון דולר לפני מס והפסד נטו של 70 מיליון דולר. המניה הגיבה לתחזית להפסד במחצית הראשונה של 2011 בירידה של 5.4% במסחר בתל אביב, אחרי שירדה 10% בוול סטריט.

במקביל לפרסום תוצאותיה ל-2010, השלימה אתמול בהצלחה חברת הסלולר פרטנר גיוס אג"ח בהיקף של כ-500 מיליון שקל - כך נודע ל-TheMarker. הגיוס בוצע במסגרת הרחבה פרטית של סדרה ג' שהיקפה הנוכחי מגיע לכ-200 מיליון שקל. בגיוס השתתפו מרבית הגופים המוסדיים הגדולים - חברות ביטוח ובתי השקעות. אג"ח ג' של פרטנר מדורגות על ידי מעלות בדירוג -AA, נסחרות בתשואה לפדיון יציבה של כ-3%, בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של כשש שנים ועומדות לפירעון בשלושה תשלומי קרן בדצמבר 2016, בדצמבר 2017 ובדצמבר 2018.

חברת הדירוג מעלות S&P העלתה את דירוג איגרות החוב של חברת צים מקבוצת החברה לישראל. מעלות העלתה את הדירוג מ +BB ל BBB-, כלומר בדרגה אחת, עם תחזית דירוג יציבה. מעלות העלתה בספטמבר 2010 את דירוג אג"ח החברה ב-4 דרגות מ-B ל-BB פלוס.

חברת אקוויטי1 (Equity One Inc - EQY) הנסחרת בבורסה בניו יורק ומאוחדת בדו"חותיה הכספיים עם גזית גלוב, מדווחת היום על דו"חותיה הכספיים לרבעון האחרון של 2010 ולשנה כולה. דו"חות החברה לא כוללים עסקה משמעותית ביותר שביצעה בינואר השנה בה רכשה אקוויטי1 פורטפוליו נכסים בשווי של 600 מיליון דולר במערב ארה"ב תמורת הקצאת מניות. ברבעון הרביעי של 2010 עמדו הכנסות החברה על 72 מיליון דולר - עלייה של 6% בהכנסות ברבעון ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח התפעולי של החברה רשם גידול של 12.1% והסתכם בכ-54 מליון דולר לעומת 48 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

חברת הנדל"ן המניב בראק קפיטל פרופרטיז אן.וי, המרכזת את עסקי הנדל"ן של שמעון ויינטרוב ורונן פלד בגרמניה, סיימה את השלב הציבורי בהנפקה של 200 מיליון שקל, במסגרתו נרשמו ביקושי יתר של כחצי מיליארד שקל. הריבית הראשונית שנקבעה להנפקה עמדה של 6%, אך עודף ההזמנות הביא את החברה להוריד את הריבית הנקובה לרמה של 4.9%. בסופו של דבר, החברה גייסה מהמשקיעים המוסדיים 160 מיליון שקל, כששאר הסכום יגויס בשלב הציבורי. התמורה הכללית תשמש את החברה, המנוהלת על ידי גל טננבאום ואופיר רחמים, לבנייה ולקנייה של נכסים חדשים בגרמניה.

חברת אלביט מערכות שבשליטת מיקי פדרמן ובניהולו של יוסי אקרמן זכתה במכרז משרד הביטחון להפעלה ותחזוק של מטוסי כיבוי ב-4 השנים הקרובות. על פי תנאי המכרז, אלביט מערכות תרכוש 7 מטוסי ריסוס שהוסבו לכיבוי מדגם AT 802. המכרז פורסם כלקח מהשריפה בכרמל בדצמבר 2010 שגרמה למותם של 43 איש. היקפו של המכרז נאמד ב-72 מיליון שקל. אלביט מערכות ניגשה למכרז יחד עם חברת כימניר שאמורה לתפעל את מטוסי הכיבוי. אלביט מערכות גברה במכרז על חברת כנפיים שניגשה למכרז עם חברת תלם שהוקמה ב-2005 ומספקת שרותי ריסוס וכיבוי מהאויר.

ישראל מקוב, מי שהיה מנכ"ל טבע במשך 5 שנים, השקיע 10 מיליון שקל בראש קבוצת משקיעים בחברת הביומד ביו לייט השקעות. במסגרת הקצאה פרטית הוקצו למקוב ולקבוצת המשקיעים מניות שיהוו 23.6% מהון מניות החברה, כך שלאחריה תחזיק הקבוצה 47.5% ממניות החברה. מקוב ימונה ליו"ר דירקטוריון החברה.

ת"א 25מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker