צניחה במדדים לקראת סגירת המסחר: תל אביב 25 נפל ב-1.4% אל מתחת ל-1300 נקודות

מנהל חדר מסחר: שחקני מעו"ף מכינים את הקרקע לקראת הפקיעה מחר בבוקר

רם עוזרי
רם עוזרי

לאחר שהמסחר בבורסה בתל אביב התנהל ברגיעה יחסית לאורך כל יום המסחר, נחתו המדדים המובילים לקראת הסגירה ורשמו ירידות של עד 1.2%. מדד ת"א 25 סיים בירידה של 1.4% ברמה של 1295 נקודות ומדד ת"א 100 נסגר בירידה של 1.2% לרמה של 1198 נקודות.מדד מניות הבנקים השיל מערכו 1.9% ומדד מניות הנדל"ן הפחית של 0.8%. מחזור המסחר עמד על 1.9 מיליון שקל.

גורמים בשוק ההון מעריכים כי הצניחה שנרשמה במדדים לקראת סוף המסחר נובעת מרצונם של שחקני מעוף להתכונן לפקיעת האופציות מחר בבוקר. "שחקן שנמצא בשורט שואף להוריד את המדדים כמה שיותר. אם מחר הוא ינסה להוריד את המדדים יהיו הרבה מוסדיים שיהיו שם כדי לקנות את הסחורה וזה יהיה יקר. היום, לקראת סוף המסחר, היה זול יותר לעשות את זה", אמר היום מנהל חדר מסחר של אחד מבתי ההשקעות הגדולים.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

לעומת זאת, מדד בטחון הצרכנים בארה"ב רשם בחודש פברואר שיא של 3 שנים. המדד חצה את רף 70 הנקודות לעומת 67 נקודות בינואר. הערכות אנליסטים צפו כי המדד יגיע לרמה של 65.6 נקודות בלבד.

מניות בולטות במסחר

מניות הגז והנפט ממשיכות לרכז עניין לאור הגעתה הצפויה בימים הקרובים של אסדת הקידוח Pride North Americ לאזור הקידוח של לוויתן. השותפות בקידוח לווייתן - אבנר, רציו ודלק קידוחים - נסחרו אמש בעליות חדות. כמו כן פורסם אתמול כי נובל אנרג'י האמריקאית, מפעילת הקידוחים ים תטיס, תמר ולוויתן, השלימה גיוס של 850 מיליון דולר באיגרות חוב, בריבית של 6% הניתנות לפרעון עד 2014.

חברת פרטנר מסכמת את 2010 בצמיחה: בתוצאותיה השנתיות שפורסמו היום מדווחת החברה על עלייה בכל הפרמטרים - הכנסות החברה משירותים צמחו ברבעון ב-3.8% ל-1.4 מיליארד שקל. הרווח התפעולי הרבעוני של החברה עומד על 459 מיליון שקל - גידול של 6.3%, והרווח הנקי גדל ב-304 מיליון שקל, עלייה של 3.4% מהרבעון המקביל אשתקד. פרטנר מדווחת על נתון EBITDA (רווח תפעולי בניכוי פחת והפחתות) של 664 מיליון שקל, עלייה מרשימה של 9.2% בתוצאה, אך שיעור ה-EBITDA מהכנסות ירד ל-37.7% (מול 38.5% ברבעון הרביעי של 2009).

ההכנסות השנתיות של חברת לאומי קארד צמחו בכ-6.8% ב-2010 לעומת השנה שלפניה והסתכמו בכ-876 מיליון שקל. כך מעלים דו"חות 2010 שפירסמה הבוקר החברה הבת של בנק לאומי הפועלת בתחום כרטיסי האשראי.

חברה בת נוספת של בנק לאומי, בנק לאומי למשכנתאות, מפרסמת את דו"חותיה הכספיים לשנת 2010 ומציגה גידול של 34% בפעילותה לעומת 2009, כך שהרווח מפעילותה השוטפת הסתכם בכ-286 מיליון שקל. החברה רשמה שיפור הן ברווחי מימון, כ-31%, כתוצאה הפעילות הליבה שלה: מתן הלוואות ארוכות טווח בעיקר לרוכשי דיור והן מגביית עמלות בגין טיפול בתיק האשראי, גידול של 7.6% בהשוואה ל-2009.

הרווח הנקי של אורמת טכנולוגיות, החברה הבת של אורמת, ירד ברבעון האחרון של 2010 ל-4.5 מיליון דולר (10 סנט למניה מדוללת), כך דיווחה היום החברה. מדובר על ירידה חדה בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה, בו רשמה אורמת טכנולוגיות רווח נקי של 16 מיליון דולר (35 סנט למניה מדוללת).

עוד ממשיכה לרכז עניין מניית צורן לאור התנגדות שנשמעה אתמול לעסקת הרכישה של החברה. קרן רמיוס האמריקאית, המחזיקה ב-9.3% ממניותיה של צורן, מאיימת לטרפד את המיזוג בין חברת צורן לבין חברת CSR האנגלית בעסקת מניות לפי שווי של 679 מיליון דולר. רמיוס וטוענת שהעסקה אינה משקפת את שוויה הכלכלי המלא של צורן. הקרן האמריקאית מעלה את השאלה האם העסקה היא תוצאה של הליך מכירה מלא והוגן שבו עשתה הנהלת החברה מאמץ למקסם את הערך לבעלי מניותיה של צורן.

גילת רשתות לוויין, הנסחרת בתל אביב ובנאסד"ק, סיימה את שנת 2010 בסימן עסקת הענק לרכישת ווייבסטרים (Wavestream) האמריקאית תמורת 130 מיליון דולר. עם זאת, הרכישה עדיין אינה ניכרת בתוצאותיה של גילת, מאחר שהשלמת העסקה חלה רק ב-29 בנובמבר, כך שהתוצאות המשולבות כוללות רק את חודש דצמבר.

גילת סיימה את 2010 בהפסד תפעולי של 6 מיליון דולר, גידול של פי 10 לעומת השנה הקודמת, ובהפסד תפעולי של 4 מיליון דולר ברבעון האחרון (GAAP). עם זאת, בדומה ל-2009, רווח ה-EBITDA (רווח לפני הוצאות מימון, מיסים, פחת והפחתות) עמד גם השנה על 14 מיליון דולר - 6% מסך ההכנסות, מה שמלמד שבפועל, למרות ההתאמות החשבוניות שבוצעו, החברה סיימה את השנה ברווחיות.

חברת אלביט מערכות שבשליטת מיקי פדרמן ובניהולו של יוסי אקרמן זכתה במכרז משרד הביטחון להפעלה ותחזוק של מטוסי כיבוי ב-4 השנים הקרובות. על פי תנאי המכרז, אלביט מערכות תרכוש 7 מטוסי ריסוס שהוסבו לכיבוי מדגם AT 802. המכרז פורסם כלקח מהשריפה בכרמל בדצמבר 2010 שגרמה למותם של 43 איש. היקפו של המכרז נאמד ב-72 מיליון שקל. אלביט מערכות ניגשה למכרז יחד עם חברת כימניר שאמורה לתפעל את מטוסי הכיבוי. אלביט מערכות גברה במכרז על חברת כנפיים שניגשה למכרז עם חברת תלם שהוקמה ב-2005 ומספקת שרותי ריסוס וכיבוי מהאויר.

מניית חברת הביומד פרוקוגניה שזינקה בכ-300% בשבועות האחרונים מאז רכשו אותה צחי סולטן וניר פלג, איבדה במסחר אמש כ-20%. זאת, על רקע יום המסחר בזכויות שמתקיים היום. סולטן, שהוביל את הנפקתה הראשונית של פרוקוגניה, אירגן הנפקת זכויות, שבה מקווה החברה לגייס 19 מיליון שקל בהנפקה של מניות ואופציות.

ת"א 25מדד הבנקים
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker