המסחר נחתם בתיקון חד: ת"א 25 הוסיף 1.7%; פרוטליקס צנחה ב-26%

מדדי איגרות החוב הקונצרניות קפצו בעד 0.5%; כיל ועזריאלי התחזקו ב-5% במחזורים גבוהים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום על רקע ההתייצבות במחיר הנפט והמשך המהומות בלוב. לאחר שהמדדים המובילים איבדו בשבוע שעבר עד 5%, הבוקר נרשם שינוי מגמה, לראשונה מזה ארבעה ימים: מדד ת"א 25 עלה ב-1.7% לרמה של 1,294 נקודות ומדד ת"א 100 הוסיף לערכו 1.5% לרמה של 1,194 נקודות. מדד מניות הבנקים התחזק ב-0.9% ומדד מניות הנדל"ן זינק ב-2.6%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.6 מיליארד שקל, בהתאם לממוצע ביום א'.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

העליות היום אינן נחלתו של שוק המניות בלבד, אלא ניכרות גם בשוק הסולידי. מדדי איגרות החוב הקונצרניות התל בונד, שסבלו אף הן מירידות בשבוע שעבר, עלו בעד 0.5%. איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בעליות. אג"ח לפדיון ב-2020 שאינה צמודה, המקבילה לאג"ח ממשלתית בעולם ל-10 שנים, הוסיפה 0.4% והתשואה עליה ירדה ל-5.04%.

אובמה הודיע על הטלת סנקציות שיכללו, בין היתר, איסורים כלכליים ופיננסיים שונים, במסגרתם נאסר על קיום עסקות ופעולות סחר עם גורמים לוביים. "הסנקציות נועדו לפגוע בממשלת קדאפי ולהגן על נכסים השייכים לעם הלובי", נמסר בהצהרת הממשל האמריקאי. לדברי אובמה, "קדאפי הפר את הערכים הבסיסיים המקובלים בקהילה הבינלאומית וחייב לשאת באחריות".

בוול סטריט ננעל המסחר ביום שישי במגמה חיובית, בראשונה זה ארבעה ימים, בעקבות זינוק בביטחון הצרכנים לשיא של שלוש שנים ועל רקע התייצבות מחיר הנפט מתחת לרמה של 100 דולר לחבית. מדד דאו ג''ונס עלה ב-0.5% לרמה של 12,130 נקודות ומדד S&P 500 הוסיף 1.1% לרמה של 1,320 נק'. נאסד"ק הוסיף 1.6% לרמה של 2,781 נקודות.

מחיר הנפט חצה באמצע השבוע - בראשונה מאז 2008 - את רף ה-100 דולר לחבית. בסוף השבוע נסוג מחיר הנפט בראשונה זה שישה ימים מתחת לרמה של 100 דולר לחבית, בין השאר, על רקע הודעת אלג'יריה - אף היא יצרנית נפט משמעותית - על הסרת מצב החירום שהוכרז במדינה לפני 19 שנים. כלכלני בנק ההשקעות היפני נומורה הזהירו השבוע כי מחיר הנפט עשוי לזנק ל-220 דולר לחבית אם תפוקת הנפט בלוב ובאלג'יריה תיפגע.

גם כלכלני בנק הפועלים מוטרדים מהמשך המהומות ומהשפעתן על מחיר הנפט. בהפועלים סבורים כי גידול במחיר ישפיע בעיקר על חברות שהוצאותיהן מוטות לנפט (כגון חברות בתחום התחבורה, האנרגיה, הפלסטיקה והתעשייה הכבדה), אך עם זאת, מציינים כי בראייה לטווח ארוך, הרגיעה היחסית תשוב למחירי הנפט. "יש לזכור כי גם ערב האירועים בעולם הערבי, מחירי הנפט היו ברמות גבוהות יחסית של מעל ל-70-80 דולר לחבית, רמות שהביאו לעלויות גבוהות לחברות שהוצאותיהן מוטות למחיר הנפט", נכתב.

בבנק הסבירו כי העלייה במחירי הנפט עלולה להביא לעדכון תחזיות האינפלציה, שעומדת כעת על 2.5% - נמוך מתחזיות השוק לרמה של 3.7%. עם זאת, כלכלני הפועלים ממליצים לצבור מרכיבים המעניקים הגנה מפני עליית המדד, כגון איגרות חוב קונצרניות צמודות המדורגות גבוה.

מניות בולטות במסחר

אספקת הגז ממצרים לישראל, שנעצרה בתחילת החודש, עלולה שלא להתחדש כלל, כך מצטט אתמול ה"ניו יורק פוסט" מומחים בתחום. ב-5 לפברואר אירע פיצוץ בתחנת מדידה הממוקמת לאורך צינור הגז הטבעי העובר ממצרים לירדן ולסוריה, 20-30 ק"מ מהצנרת המוליכה את הגז הטבעי לישראל.

כתוצאה מהשריפה שהתלקחה במקום, עצרה חברת הגז המצרית את הזרמתו בתשתית ההולכה באזור, לרבות ההזרמה לישראל. בצינור לישראל שולטת חברת EMG, שמוחזקת על ידי חוסיין סאלם (28%), חברת PTT התאילנדית (25%), קבוצת מרחב שבבעלותו הישירה של יוסי מימן וחברת אמפל הציבורית שבשליטת מרחב (20.6%), סם זל ודיוויד פישר (12%), חברת הגז המצרית (10%) ומשקיעים מוסדיים ישראליים (4.4%).

בשבוע האחרון ניסו ג'קי בן זקן, אברהם נניקשווילי וחיים לייבוביץ' לגייס 200 מיליון שקל ממשקיעים פרטיים לחברת שמן שהקימו. בשבוע החולף דיווחה חברת מנופים שבשליטת בן זקן ונניקשווילי כי שמן הצליחה לגייס 176 מיליון שקל. מתוך סכום זה השקיע נניקשווילי עצמו 36 מיליון שקל, כך שהמשקיעים הפרטיים רכשו מניות ב-140 מיליון שקל בלבד - 70% מתוך הסכום הרצוי. שמן הפרטית היא התאגיד שמחזיק ברישיון החיפושים הימי "מד אשדוד".

אי.ג'י.אר.אי, חברת הנדל"ן של שאול אלוביץ' ומשפחת ויל, השלימה בשבוע שעבר מהלך גיוס חוב של 45 מיליון שקל, שמצטרף לגיוס חוב קודם בחודש ינואר של 35 מיליון שקל, ומכירת נכס ברומניה ב-48 מיליון שקל. הגיוס האחרון נעשה דרך הנפקה של סדרה איגרות חוב חדשה (סדרה י"ד), שהוצעה בשלב הראשון למשקיעים המוסדיים עם ריבית של 6.75% לשנה. ביקושי יתר של 86 מיליון שקל בהנפקה, הביאו את החברה להפחית את הריבית ל-5.7% בשלב המוסדי, כאשר היא נקבעה לבסוף ברמה של 5.55% בשלב הציבורי. המניה זינקה היום ב-5%.

ל-TheMarker נודע כי אליעזר פישמן, בעל השליטה בקבוצת פישמן, מצטרף לרשימת המתמודדים על רכישת השליטה בחברת הנדל"ן אזורים. הרכישה, אם תצא לפועל, תיעשה בעזרת מבני תעשייה. מבני תעשייה נחשבת לאחת מחברות הנדל"ן אחזקות בישראל, ומלבד פעילות ענפה בחו"ל היא מעורבת בהקמת מאות דירות למגורים בישראל, כך שניתן יהיה למצוא סינרגיה בינה לבין אזורים. אזורים הועמדה על המדף בידי בנק מזרחי טפחות, הנושה הגדול של שעיה בוימלגרין, הבעלים של בוימלגרין קפיטל, שהיא בעלת השליטה של אזורים.

עוד בקבוצת פישמן: כפי שנחשף ב-TheMarker מירלנד, זרוע הנדל"ן של אליעזר פישמן ברוסיה, שינתה ביום חמישי תוואי הנפקה מתוכננת בעקבות פנייתה של רשות ני"ע. החברה גייסה בסך הכל 213 מיליון שקל, בשני מכרזים נפרדים לאג"ח ולאופציות. היקף גיוס האג"ח הוגדל ב-12% בעקבות ביקושי יתר, כאשר המחיר שנקבע לאיגרת (111.4 שקל) משקף תשואה שנתית ברוטו של כ- 5.6%.

חברת פרוטליקס ספגה מכה בסוף השבוע כאשר רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לא נתנה לחברה אישור לשווק את תרופת הדגל שלה UPLYSO עד לקבלת פרטים מידע נוסף. ה-FDA מבקש מהחברה נתונים נוספים בנוגע למפרטים הכימיים והבקרה של תהליכי ייצור התרופה. בעקבות זאת, קרסה המניה במסחר בוול סטריט בסוף השבוע. ה-FDA ביקש גם לקבל מהחברה נתונים נוספים בנוגע לניסוי שהיא עורכת ושבמסגרתו חולים שטופלו בעבר בתרופה המובילה למחלת הגושה, קיבלו את התרופה שפיתחה פרוטליקס. באופנהיימר הורידו את מחיר היעד לפרוטליקס מ-12 דולר ל-9 דולר בעקבות העיכוב. המניה צנחה היום גם בתל אביב.

חברת שקל מקבוצת הפניקס תרכוש את סוכנות הביטוח אופק תמורת 10 מיליון שקל. סוכנות אופק פעילה באזור תל אביב ונהנית מפרמיה שנתית כוללת של כ-100 מיליון שקל. סוכנות ההסדרים הגדולה שקל תחזיק 60% מסוכנות אופק, כשב-40% הנותרים יחזיק יוסי גליבטר, מנכ"ל סוכנות אופק. בעקבות העסקה ישונה שמה של סוכנות אופק לסוכנות שקל-אופק.

טרנס קליגמן ממחלקת המחקר בבית ההשקעות מיטב צופה גידול בהיקף האשראי לעסקים בשנים הבאות, ועל כן ממליץ להשקיע בשני הבנקים הגדולים - הפועלים ולאומי - שירכזו את מרבית ההלוואות למגזר העסקי. "עדיף לרכז את החשיפה למגזר הבנקאות דרך שני הבנקים הגדולים ולא צריך לתור אחרי השקעות בבנקים בינוניים-קטנים", נכתב בנייר עמדה שפורם ביום חמישי. גליקמן מזהה מגמה של הסטת גיוסי האשראי משוק ההון (אג"ח) לבנקים (הלוואות), דבר שלדבריו עתיד להטיב עם מצב הבנקים.

חברת הדירוג מעלות S&P העלתה את דירוג איגרות החוב של חברת צים מקבוצת החברה לישראל. מעלות העלתה את הדירוג מ +BB ל BBB-, כלומר בדרגה אחת, עם תחזית דירוג יציבה. מעלות העלתה בספטמבר 2010 את דירוג אג"ח החברה ב-4 דרגות מ-B ל-BB פלוס. מעלות מסבירה שהעלאת הדירוג משקפת את מגמת השיפור בביצועים התפעוליים של החברה והשיפור המתמשך ברמת הנזילות שלה, בעיקר הודות לקצב המואץ של יצירת תזרים מזומנים ב-2010 ולמימוש נכסים.

ובינתיים, הסאגה של התכוף עוד לא תמה - למרות הציפיות כי הנושים הגיעו להסדר סמוך למועד פקיעת הקפאת הליכים. מחזיקי האג"ח וקרן אוריגו הצביעו נגד הצעת ברנד - היחידה מבין השתיים אשר נבחרה על ידי הנאמנת של החברה, רו"ח עליזה שרון, והוגשה להצבעת הנושים ביום חמישי האחרון. היום בבוקר (א') הגישה נאמנת החברה בקשה לבית המשפט המחוזי בנצרת לאשר את עסקת ברנד בכל זאת, ולהעריך את תקופת הקפאת הליכים שמסתיימת היום בעוד שבוע ימים. לטענת הנאמנת, הושג רוב דרוש של 75% בהצבעת כל קבוצות הנושים. הכדור חזר לידי בית המשפט אשר יחליט לגבי עתידה של החברה, והאם תגיע לכינוס נכסים.

ת"א 25מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker