הבורסה בתל אביב נחתמה בירידות קלות; המדדים המובילים איבדו 0.2%

בזק מתחזקת ב-1.5%; כיל ניתרה ב-3.3% על רקע עליה במחירי האשלג

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יום המסחר הראשון של חודש פברואר נחתם בירידות קלות, כאשר ברקע הפגנות המיליונים במצרים והודעת מלך ירדן על פיזור הממשלה בצהריי היום. את יום המסחר פתחה הבורסה ביציבות יחסית עם נטייה לצד האדום, כאשר בשעה 13:00 - עם הידיעות מירדן - רשמה ירידות שהגיעו על ל-0.6%, ובשעת המסחר האחרונה שבה לרמות שאפיינו את הבוקר.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 חתמו את יום המסחר בירידות של 0.2% ורמתם נקבעה על 1,289.7 נקודות ו-1,201.4 נקודות בהתאמה. מדד הבנקים נחלש ב-1.2%, ומדד מניות הנדל"ן ירד ב-0.3%. מחזורי המסחר הסתכמו ב-2.5 מיליארד שקל, מעט גבוה מהממוצע.

אתמול הציגה הבורסה הישראלית עליות, תוך ריכוז מחזורי מסחר גבוהים פי 2 מהרגיל, כאשר ביום ראשון איבדו המדדים המובילים כ-4% מערכם. "ישראל ממשיכה להיסחר בחולשה יחסית לשווקים הגלובאליים על רקע חוסר הוודאות האזורי, בהמשך לאירועים במצרים. היום נרגעו מחזורי המסחר, אחרי המחזורים הגדולים אתמול, שנבעו מחזרת הזרים לפעול, בעקבות ירידת השוק הישראלי ב-4% ביום ראשון", אמר הבוקר דניאל רפופורט, מנהל חדר המסחר של אקסלנס.

"באופן יחסית מפתיע השקל חוזר להתחזק, לאחר היחלשות משמעותית מתחילת השנה", הוסיף רפפורט. "המטבעות האחרים בעולם אמנם מתחזקים גם הם מול הדולר, אך לא באותו שיעור. בנוסף, בשל הקרבה הגיאוגרפית למצרים, כמו ששוק המניות זז אחרת, כך אמור היה גם המטבע הישראלי לזוז אחרת אך זה לא קרה. בהיבט הזה, ככל הנראה כי העולם עדיין מעריך את חוזק הכלכלה הישראלית בטווח הארוך".

עוד מציין רפופורט כי "מדד הבנקים ממשיך להציג תשואת חסר על השוק הכללי, ולעומתו מניות דפנסיביות מציגות תשואת יתר על השוק - למשל בזק או כיל, שמירב פעילותה מחוץ לישראל ואין חשש שהאירועים האלה ישפיעו עליה. עוד בנושא כי"ל, יש להזכיר כי השביתה במפעלי ים המלח ממשיכה ואנחנו עוקבים בדאגה אחר השביתה שתוצאותיה עלולות לבוא לידי ביטוי בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון".

"במבט לעתיד, אנחנו צופים שהתנודתיות בשוק הישראלי תימשך, ככל שאי הוודאות הגיאוגרפית לא תיפתר" מוסיף רפופורט.

את מירב תשומת הלב העולמית ממשיכים לקבל האירועים במצרים. סגן נשיא מצרים החדש עומר סולימאן אמר אמש כי הנשיא, חוסני מובארק, הנחה אותו לקבל את הערעורים בדבר תוצאות הבחירות במחוזות שלגביהם היו סימני שאלה בדבר אמינותם. עוד הוסיף סולימאן כי באותם מחוזות יערכו בחירות חוזרות בתוך מספר שבועות. בנוסף, ציין כי קיבל הנחיה ממובארק להתחיל במשא ומתן עם כל הסיעות, המפלגות והתנועות הפוליטיות מצד האופוזיציה.

מעבר לים, סמוך לסגירת המסחר הורו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט על עליות של עד 0.6%, בהמשך למגמת העלייה אתמול, כאשר נתוני מקרו חיוביים גברו על האירועים במצרים. מדד דאו ג'ונס אשר ביום שישי צנח ב-1.4% - הנפילה החדה ביותר מאז נובמבר - עלה ביום שני ב-0.6% לרמה של 11,891 נקודות בדרכו לעלייה של 2.7% בינואר. מדד S&P 500 הוסיף 0.8% לרמה של 1,286 נקודות והשלים עלייה חודשית של 2.3%; מדד נאסד"ק עלה ב-0.5% לרמה של 2,700 נקודות והוסיף בסיכום חודשי 1.6%.

מדד מנהלי הרכש של אזור שיקגו בארה"ב עלה החודש לרמה של 68.8 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז חודש יולי 1988, מסר מכון המחקר ISM. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על התרחבות הפעילות ואילו קריאה מתחת לרמה זו משקפת ירידה.

חברת כימיקלים לישראל (כי"ל) הציגה עליות חדות שהלכו והתחזקו במהלך היום עד שחתמה בעליה של 3.3%, בניגוד למגמה הכללית. זאת, על רקע עליית מחירי האשלג, אותו מספקת החברה בעולם.

מגזר חיפושי הגז והנפט המשיך לרכז עניין, כאשר מספר אירועים מרכזיים מלבים אותו בתקופה האחרונה. מניות השותפות בתמר רשמו מימושים של 1%-2.5%. אנליסטים אמרו בימים האחרונים כי האירועים במצרים מגבירים את החששות מפני תלות בגז המצרי שמספקת היום חברת EMG לישראל, ומעניקים לשותפות הישראליות ב"תמר" - ישראמקו, דלק קידוחים, אבנר ודלק אנרגיה - יתרון יחסי.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

אתמול כינס שר התשתיות דיון עם ראשי החברות כדי לדאוג כי הגז מתמר יתחיל לזרום לפי הלו"ז המתוכנן - עד תחילת 2013, כאשר השותפות הישראליות עדיין לא חתמו על הסכמי מימון ל-2 מיליארד שקל שעליהן להעמיד כדי להוציא את הפרויקט לפועל. בתוך כך, דיווחה ישראמקו אתמול על כך שחתמה על הארכה נוספת של המו"מ על הסכם המימון לקידוח תמר עם דויטשה בנק. על פי ההודעה, תוארך תקופת הבלעדיות עד ל-31 במארס 2011.

מנגד, חברת אמפל שצנחה ב-20% מאז תחילת ההתקוממות העממית במצרים, חתמה כמעט ללא שינוי. אמפל מחזיקה ב-12.5% ממניות EMG, ספקית הגז המצרית.

בהמשך להודעתה מתחילת השבוע על הכוונה להיכנס לתחום חיפושי הגז והנפט, שיחררה הבוקר ארקו הודעה מעורפלת וחסרה, לפיה חתמה על מסמך עקרונות בלתי מחייב עם חברה אמריקאית בעלת רישיונות חיפוש - לא ברור באיזו מדינה. על פי הסכם הכוונות, תעמיד ארקו הלוואה של 5 מיליון דולר לחברה הבת המחזיקה את הרישיונות, במטרה להנפיק אותה בבורסה הישראלית תוך שנה וחצי מחתימת ההסכם - אם באמצעות הנפקה ראשונה לציבור ואם באמצעות הכנסת הפעילות לשלד בורסאי קיים.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים נחקר אתמול ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) באזהרה בנוגע לאישור הלוואה שניתנה לדני דנקנר בהיותו יו"ר דירקטוריון הבנק. קינן נחקר בחשד לסיוע בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים בתאגיד. בתום החקירה שוחרר לביתו.

בקרב המניות הדואליות, איבדה צ'ק פוינט אתמול 3.6% בוול סטריט, על אף שפרסמה את תוצאותיה הכספיות שהכו את התחזיות. החברה דיווחה על גידול של 17% בהכנסותיה הרבעוניות לעומת התקופה המקבילה לסך 318.5 מיליון דולר. בשורה התחתונה מציגה החברה גידול של 21% ברווח הנקי הלא מתואם לסך 156.2 מיליון דולר המתורגם לרווח למניה של 0.73 דולר.

פריגו נסחרת בעליות, לאחר שרשמה רבעון נוסף של שיאים והיכתה את ממוצע תחזיות האנליסטים לרבעון הרביעי של 2010 (הרבעון הפיסקלי השני של 2011) עם רווח של 90 מיליון דולר, שהם 96 סנט למניה. ממוצע תחזיות האנליסטים היה לרווח של 94 סנט למניה.

מכירותיה של פריגו צמחו ב-23.2% ברבעון הרביעי של 2010 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2009 והסתכמו ב-718 מיליון דולר - 10 מיליון דולר יותר מממוצע תחזיות האנליסטים להכנסות של 708 מיליון דולר ברבעון החולף.

ת"א 25מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker