המסחר בבורסה ננעל בירידות: ת"א 100 ירד ב-0.3%; אפריקה עלתה ב-7%

רציו עלתה ב-3% החלטת הממשלה על אימוץ מסקנות ששינסקי; קמהדע עלתה ב-7% בעקבות המלצת בן-זאב

ליאור זנו

שבוע המסחר בתל אביב נחתם בירידות על רקע המגמה השלילית שנרשמה השבוע בשווקים מעבר לים - לראשונה מאז נובמבר, כמו גם על רקע אישור הממשלה את המלצות וועדת ששינסקי. מדד ת"א 25 ירד קלות ב-0.1% לרמה של 1336 נקודות, ומדד ת"א 100 נחלש ב-0.3% ל-1241 נקודות. מדד הבנקים איבד 0.9% ומדד מניות הנדל"ן ירד ב-0.2%. מחזורי המסחר הסתכמו ב-1.2 מיליארד שקל.

"מחירי השיא בהן נסחרות כיום מניות רבות עלול להביא למימושי רווחים בטווח הקצר, כאשר פרסום דו"חות כספיים בהתאם לציפיות עלול להיות הטריגר לכך", כתבו בסוף השבוע במחלקת המחקר של בנק לאומי. "במבט ל-2011, המגמה החיובית תימשך על רקע האיתנות היחסית של הכלכלה הישראלית והמחסור באלטרנטיבות השקעה".

בנק הפועלים גם הוא הסכים לדברים, אך משה סני ממחלקת המחקר של הבנק הוסיף כי "למול גישתנו החיובית כלפי שוק המניות המקומי, אין להתעלם מקיומם של גורמי סיכון, ובראשם חשש מפני תפנית שלילית בכלכלה הגלובלית. לדעתנו, המשברים המקומיים באירופה (יוון, אירלנד) מעלים את הסיכון הגלום במדינות נוספות באיחוד. בנוסף, קיים חשש מפני האטה גם בארה"ב, אם כי חשש זה הולך ומתפוגג. מימוש תרחיש שלילי של פגיעה בכלכלה הגלובלית ישפיע לשלילה גם על השוק הישראלי".

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

מניית אפריקה ישראל רשמה עליות במחזורים גבוהים, לאחר שהחברה הבת אפי פיתוח הודיעה כי אושרה הפתיחה הרשמית של הקניון החדש שהקימה במוסקבה, לאחר שנתקבלה תעודת השלמת הבנייה מרשויות העיר לשם הפעלתו. מועד הפתיחה עמד בהערכות החברה באשר ללוח הזמנים. עם זאת, בעבר נדחתה כבר פתיחת הקניון נדחתה בחודשיים.

ד"ר יואב קידר ויובל בן זאב, מנהל מחלקת המחקר בכלל פיננסים ברוקראז' חוזרים על המלצת "קנייה" למניית חברת הפארמה קמהדע והעלו את מחיר היעד ל-38 שקל - 33% יותר ממחירה הבוקר. בעקבות כך, רשמה המניה עליות במחזורים גבוהים.

מניות הגז, ובראשן דלק קידוחים, אבנר, ישראמקו ורציו, נסחרו על רקע אישור הממשלה למסקנות וועדת ששינסקי בצהרי היום, לאחר שזכו בתמיכת ראש הממשלה בשבוע שעבר. בתוך כך, איימה שותפות תמר כי תדרוש לפתוח את הסכמי העקרונות שעליהם חתמה למכירת גז טבעי לקבוצת החברה לישראל ולחברת החשמל. זאת בטענה כי יישום המסקנות במלואן פוגע בכלכליות פיתוח המאגר, וכן על רקע המועד המוקדם שהכתיבה החברה לישראל לחתימה על הסכם סופי עמה. עוד בגזרה, ממתינים המשקיעים לתוצאות נוספות מהשכבות העמוקות בקידוח לוויתן, שצפויות להגיע במהלך החודשים הקרובים.

ביום חמישי זינקה מניית פריגו בבורסות וול סטריט בכ-9%, וביום שישי התממשה ב-1.5%. זאת לאחר שדיווחה בחמישי כי תרכוש את פעילותה של Paddock Labs תמורת 540 מיליון דולר במזומן. מעבדות פדוק היא יצרנית ומשווקת של תרופות מרשם גנריות. החברה צפויה לרשום הטבות מס של 95 מיליון דולר, כך שהתמורה נטו שפריגו תשלם עבור מעבדות פדוק תהיה 445 מיליון דולר. פריגו מציינת כי פדוק צפויה להגדיל את מכירותיה ב-200 מיליון דולר לשנה ולהגדיל את הרווח למניה ב-5 סנט בשנה הפיסקלית 2012 שתחל ב-1 ביולי 2011.

חברת אפריקה נכסים של לב לבייב, השלימה ביום חמישי את הנפקת החוב שלה וגייסה 150 מיליון שקל - כמתוכנן. בשלב הציבורי שבוצע ביום חמישי ביקשה לגייס 30 מיליון שקל כדי להשלים את הגיוס כולו, וקיבלה ביקושים של 240 מיליון שקל.כתוצאה מהביקושים נקבעה הריבית שיישאו האיגרות על 5.9% - לעומת ריבית מקסימלית של 7.9% שהוצעה בתחילה לקונים.

אנלייט צפויה להשקיע עד כ-30 מיליון שקל בהקמת מערכות סולאריות על עשרות מבנים בבסיסי צה"ל ברחבי הארץ, שאמור לכלול עד 45 מערכות סולאריות בהספק מותקן של עד 50 קילו וואט כל אחת. המערכות שיוקמו יהיו בבעלות החברה, אשר תפעיל אותן למשך 20 שנים בתמורה לתקבולים שנתיים צפויים ממכירת החשמל לחברת החשמל בסכום של עד 5.4 מיליון שקל.

עוד בגזרה הסולארית, אספן גרופ חתמה על הסכם עם חברת הרים ירוקים להקמת 16 מערכות סולאריות במושב חקלאי בגליל, לייצור 800 KWP (קילו וואט פיק) חשמל. הרים ירוקים תשמש כספקית הפרויקט ותדאג להקמה ותפעול המערכות במשך 20 השנים הקרובות, ובתמורה תשלם לה אספן 10 מיליון שקל. אספן מעריכה, בהתבסס על התפוקה המינימלית, כי ה-NOI (הכנסות בניכוי הוצאות בלבד) יעמוד על 1.3 מיליון שקל לשנה.

פרוטרום תרכוש את הפעילות של חברת EAFI) East Anglian Food Ingredients Ltd) בתמורה ל-4.8 מיליון דולר (3 מיליון ליש"ט). הרכישה תמומן ממקורות עצמיים. חברת EAFI עוסקת בפיתוח וייצור פתרונות טעמי Savory (תחום הטעמים הלא מתוקים). לחברה מחזור מכירות ב-12 החודשים שמסתיימים בדצמבר 2010, בסכום של כ-8.4 מיליון דולר אמריקאי (כ-5.4 מיליון פאונד).

חברת אולימפיה יורו, מקבוצת אולימפיה (45%), הגיעה לסיכום עקרוני למכירת מניותיה בחברה הבת הפולנית, וילנוב, בתמורה לכ-3 מיליון דולר והסבת הלוואות הבעלים שהעניקה בעבר. כתוצאה מהמהלך שנועד לסייע לפרוע יתרת הלוואות בעלים המועדפות שהוענקו לחברה בסך 29 מיליון שקל עד מאי 2011, תכיר אולימפיה יורו בהפסד בגובה 3.9 מיליון דולר, כאשר חלקה של הקבוצה בהפסד זה מסתכם בכ-1.8 מיליון דולר (6.5 מיליון שקל).

ת"א 25מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker