אכזבה מדו"חות סיטי מיתנה את העליות בבורסה: ת"א 25 התחזק ב-0.4%

המסחר בפלוריסטם חודש לאחר הודעה מהותית שפורסמה לאחר זינוק של 10% במחזור ענק

ואדים סבידרסקי
ואדים סבידרסקי

יום המסחר השלישי בבורסה בתל אביב ננעל היום במגמה חיובית על רקע עליות שערים באירופה, לאחר ששרי האוצר של אירופה התחייבו לחזק את מנגנוני רשת הביטחון של גוש היורו על מנת להתמודד עם משברים עתידיים בצורה טובה יותר. מנגד, ציפיות לפתיחה שלילית בוול סטריט על רקע אכזבה מדו"חות סיטי והודעת אפל מיתנו את העליות באחד העם.

מדד ת"א 25 עלה ב-0.4% ונסגר ברמת 1,339 נקודות, מדד ת"א 100 הוסיף 0.2%, ונסגר ברמת 1,246 נקודות. מדד הבנקים איבד 0.1% ומדד מניות הנדל"ן הוסיף 0.4%. מחזורי המסחר הסתכמו בכ-1.72 מיליארד שקל, בהתאם לממוצע השנתי המקובל.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

חדשות מקרו - ישראל

■ ענף הגמל סיים את שנת 2010 בתשואות דו ספרתיות, שהגיעו לכ-15% בקופות הכלליות של ילין לפידות. זו השנה השנייה ברציפות שענף הגמל מניב תשואה דו ספרתית, לאחר ש-2009 הסתיימה בתשואה שנתית ממוצעת של 28.6%.

■ בתחילת שנת 2011, ולאחר עליות של מדדי המניות בשנה הקודמת, שחקני שורט אינם מגבשים קונסנזוס לגבי כיוון השוק אלא בוחרים בפעילות ממוקדת במניות נבחרות. היקפי השורטים בסיכום השבועי האחרון היו מאוזנים בקרב המניות הנכללות במדד תל אביב 25. כ-11 מתוך 25 החברות המרכיבות את המדד רשמו ירידה בהיקף השורט על מניותיהן, ביניהם בלטו טבע, אלביט מערכות וקבוצת דלק. כ-7 ממניות המדד המוביל רשמו שינויים קלים של עד 4% בלבד בהיקפים הכספיים של פוזיציות השורט, וב-7 המניות הנותרות נרשמו יותר פתיחות פוזיציות שורט מאשר סגירות, ביניהם בלטו אבנר ונייס.

וול סטריט

■ סמוך לשעת הסגירה בתל אביב, הצביעו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בארה"ב על ירידות עד 0.8% בפתיחת מסחר בוול סטריט בהובלת מניות טכנולוגיה. בשלב טרום מסחר, רשמה מניית אפל ירידה של 4.8% על רקע הודעה לגבי מצבו של סטיב ג'ובס, גם מניית סיטי רשמה ירידה מעל ל-4% על רקע דיווח כספי מאכזב. בזירת המקרו האמריקאית, היום יתפרסם מדד שוק הנדל"ן של איגוד הקבלנים הלאומי בארה"ב. מדד זה משקף את מגמת מחירי נדל"ן ותחזית מכירות.

בזירת המקרו המקומית, הנתונים שפרסם בנק ישראלי, מצבעים כי הציפיות השוק הנגזרות מהשוואה בין התשואות של אג"ח ממשלתיות צמודות ללא-צמודות לשנה הבאה מסתכמות ב-3% בדומה לקונסנזוס האנליסטים של בנקים מסחריים וחברות ייעוץ כלכלי. תחזית האינפלציה הנגזרת מן השוק לשנת 2012 אינה אופטימית יותר ומסתכמת בכ-2.9%, כאשר הירידה במדד המחירים לצרכן תחול רק בשנת 2013 ל-2.7% בסיכום שנתי.

ומה קורה באחד העם?

חברת פלוריסטם, המפתחת טכנולוגיה לריפוי באמצעות תאי גזע, הודיעה על קבלת אישור מקביל של שתי רשויות המזון והתרופות בארה"ב ובאיחוד האירופי ( FDA ו-EMEA) לבצע במאוחד את השלבים השני והשלישי של הניסויים בבני אדם. שילוב שני השלבים יאפשר לחברה לקצר את זמן הפיתוח בשנה וחצי עד שנתיים. מניית החברה זינקה עוד טרם דיווחה לבורסה בכ-10% במחזור של עשרות מיליוני שקלים.

■ ישראל מקוב, מנכ"ל ענקית הפרמצבטיקה טבע לשעבר ויו"ר חברת נטפים כיום, מאמין בביולייט, חברת אחזקות הפועלת בתחום הביומד. מקוב מנהל משא ומתן עם החברה לרכישת השליטה בה בדרך של השקעת 10 מיליון שקל בתמורה ל-26% מהון מניות החברה. בתגובה להודעה, מזנקת מניית ביולייט בכ-14% במחזור מסחר גבוה ונסחרת כעת במחיר של 0.42 שקלים.

■ חברת טבע הודיעה אמש על פיטורי 200 מעובדיה במפעל מוצרי ההזרקה בעיר אירווין שבקליפורניה. הפיטורים ייכנסו לתוקף ב-6 בפברואר 2011. טבע הסבירה את הפיטורים בהפסקת פעילות הייצור וההפצה של מוצרי המפעל החל באפריל 2010.

■ חברת שיכון ובינוי נדל"ן, שבשליטת שרי אריסון, הגישה הצעה לרכישת השליטה בחברת הנדל"ן אזורים של שעיה בוימלגרין. ההצעה הוגשה במסגרת הליך התמחרות שמנהלות בוימלגרין קפיטל, החברה האם של אזורים, ובנק מזרחי טפחות, הנושה הגדול ביותר של בוימלגרין.

■ הצעת הרכש השנייה שהגישה קבוצת כלל למניית החברה הבת, כלל פיננסים, נענתה אמש. שיעור אחזקות הציבור במניית כלל פיננסים עומד על 18.5%, ולהצעה היתה דרושה היענות של 13.4% ממחזיקי מניות כלל פיננסים - בפועל נענו לה 16%. מניות הציבור ימכרו לקבוצת כלל במחיר של 4.85 שקל למניה, מחיר המשקף לבית ההשקעות שווי של 534 מיליון שקל - 60% נמוך מהשווי בו הונפק לפני פחות מארבע שנים, שווי של 1.35 מיליארד שקל. ביום ראשון הקרוב תימחק מניית כלל פיננסים מהבורסה.

■ חברת אולטרה שייפ, המפתחת מכשור לחיטוב הגוף, הודיעה היום על סיום ניסוי קליני אשר ביצעה בשנחאי ובייג'ין שבסין במכשיר הקונטור 1 שפיתחה. בניסוי אשר מטרתו לבדוק בטיחות ויעילות של המכשיר המיועד להצרת היקפים, השתתפו כ-60 מטופלים והוא נערך בשני מרכזים רפואים. בכוונת החברה להגיש למנהל המזון והתרופות הסיני (SFDA) את התוצאות כבר בתחילת הרבעון השני של 2011. בחברה מציינים כי ככל שיענו על דרישותיה הרגולטוריות, יתקבל האישור לקראת סוף אותו רבעון.

ת"א 25מדד הבנקים
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker