מנופים פיננסים של בן זקן נסקה ב-11% על רקע הערכות למיזוג עתידי עם "מד אשדוד"

בסיכום שבועי, ת"א 25 ות"א 100 נותרו כמעט ללא שינוי; מתחילת החודש, מדדי התל בונד הוסיפו לערכם עד 1.2%

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

המסחר בבורסת תל אביב התנהל לאורך רוב שעות היום במגמה מעורבת, כשהמדדים נעו לסירוגין מעליות לירידות, על רקע המגמה החיובית שנרשמה אמש בוול סטריט והנפקת האג"ח המוצלחת של פורטוגל.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 סיימו ביציבות ברמות של 1,335 נקודות ו-1,244 נקודות בהתאמה, ובסיכום שבועי נותרו כמעט ללא שינוי. מדד מניות הבנקים טיפס ב-0.3%, אך בסיכום שבועי ירד ב-1.3% ואילו מדד מניות הנדל"ן התחזק ב-0.6% ובסיכום שבועי נותר כמעט ללא שינוי. מחזור המסחר הסתכם ב-1.43 מיליארד שקל.

בעוד שבתל אביב המדדים מטפסים, בכירי השלטון, המשק, האקדמיה והעסקים עלו היום לבירה במסגרת כנס "ישראל 2021" שנערך בבנייני האומה בירושלים. הכנס הוא חלק מתהליך של TheMarker שהחל לפני כמה חודשים, שמטרתו לשנות את השיח הציבורי בישראל בהקשר של עתידה והתכנון ארוך הטווח.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

בעולם

שלשום פירסמה אלקואה את הדו"חות הראשונים, והכריזה על פתיחת עונת הדיווחים של החברות. המסחר בארה"ב ננעל אמש בעליות שערים על רקע פרסום ספר הבז' המראה על התחלת סימני התאוששות במצב כלכלת ארה"ב, וכן על רקע הנפקת האג"ח המוצלחת של ממשלת פורטוגל. דאו ג’ונס עלה ב-0.7% לרמה של 11,755 נקודות, נאסד"ק הוסיף 0.7% ונחתם ברמה של 2,737 נקודות, ומדד S&P 500 התחזק ב-0.9% וננעל ברמה של 1,286 נקודות.

בית ההשקעות גולדמן סאקס צופה כי מדד S&P 500 יעלה ב-18% ויגיע ל-1,500 נקודות עד סוף דצמבר 2011, בעוד שלשווקי האג"ח הממשלתיות בארה"ב צפוייה שנה טובה. "יש לנו תחזית מאוד יוצאת דופן לאופן שבו הכלכלה תצמח לפני שהצמיחה הזו תיצור אינפלציה גבוהה ועלייה בריביות", אמר ז'אן הציוס, הכלכלן הראשי החדש של גולדמן לארה"ב. "אם אנחנו צודקים, התוצאה תהיה אווירה טובה בשווקי האג"ח ואווירה טובה מאוד בשוקי המניות".

ממשלת פורטוגל הנפיקה אתמול אג"ח ממשלתיות ל-5 שנים בסך 650 מיליון יורו, ואג"ח ממשלתיות ל-10 שנים בסך 599 מיליון יורו. התשואה הממוצעת על האג"ח לחמש שנים היתה 5.39%, עלייה של 1.4% לעומת התשואה שסיפקה הממשלה למשקיעים בהנפקת האג"ח הקודמת שלה באוקטובר. הביקוש להנפקה עלה פי 2.6 על היצע האג"ח שהונפקו. האג"ח ל-10 שנים הונפקו בתשואה של 6.71%, ירידה לעומת תשואה של 6.80% שהציעה הממשלה בהנפקה הקודמת. הביקוש להנפקה עלה פי 3.2 לעומת ההיצע.

עם זאת, ממשלות אירופה שוקלות חבילת חילוץ לפורטוגל שתכלול סיוע כספי של 60 מיליארד יורו (78 מיליארד דולר) בריבית נמוכה, רכישות אג"ח וערבויות כנגד חובותיה, וזאת על מנת להרגיע את המשבר הפיננסי - כך דיווחה בלומברג על פי מקורבים לדיונים. לאור ההנפקה, בורסות אירופה ננעלו אמש בעליות שערים חדות. היום הבורסות נסחרו בשינויים קלים, לקראת הנפקות אג"ח של ספרד ואיטליה. מניות מגזר הפיננסים רשמו עליות. בורסת לונדון יורדת ב-0.2%, בורסות פרנקפורט ופאריס נסחרות בשינויים קלים.

מניות בולטות במסחר

ג'קי בן-זקן ו-ACC של חיים לייבוביץ' מעוניינים לגייס כ-100 מיליון שקל לחברה הפרטית שלהם המחזיקה ברישיון החיפושים הימי "מד אשדוד". ביום שני הקרוב יערכו השניים פגישה עם מספר משקיעים פרטיים לצורך גיוס הכספים. בהמשך מתכננים השניים להנפיק את החברה בבורסה. מניית מנופים פיננסיים זינקה היום, מאחר שבידה אופציה לרכישת 25% מהחברה הפרטית שכיום נמצאת רק בידי השניים.

מניות האנרגיה - דלק קידוחים, קבוצת דלק, רציו, ישראמקו ודלק אנרגיה - נסחרו על רקע הערכות כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יאשר מסקנות ועדת ששינסקי שדנה בנושא התמלוגים. נתניהו נפגש עם המשקיעים בתמר וציין כי "רשמתי לעצמי את הנושאים שהעלתם ואתייחס אליהם בהתייעצות עם שרי האוצר, התשתיות, הגנת הסביבה ועם נגיד בנק ישראל. האינטרס שינחה אותי הוא אך ורק טובתה של מדינת ישראל".

גבעות עולם הוציאה הבוקר דיווח למשקיעים, לפיו היא מבקשת להבהיר שאתמול פורסם מידע לא נכון אודות בעירה של הלפיד באתר הקידוח מגד 5 שליד ראש העין. "ציבור המשקיעים מתבקש שלא לייחס חשיבות בתקופת המבחנים להבערה או כיבוי של לפיד האש, עוצמת הלהבה, מספר המיכליות היוצאות מאתר הקידוח וכל מידע נסיבתי אחר וכי עליו להמתין עד לדיווח על תוצאות המבחנים לקבלת מידע מהיימן ומלא", נכתב בהודעת גבעות. השותפות הדגישה כי נתונים אלה עלולים להטעות ולהוביל למסקנות שגויות אודות תוצאות המבחנים.

בנק הפועלים העמיד הלוואה של 110 מיליון שקל לחברת גאון אחזקות, השולטת בין היתר בגאון השקעות (100%) ובגאון אגרו (100%). ההלוואה, שתמורתה תשמש את גאון השקעות, היא לטווח של 7 שנים, כאשר פירעונה יתבצע בתשלומים חצי שנתיים החל מיולי 2012. ההלוואה נושאת ריבית פריים בתוספת של 2.4%, ותשמש את החברה, בין היתר, לפעילותה השוטפת, ביצוע השקעות חדשות ופירעון תשלומים של הלוואות קיימות.

שטף ההשקעות בנדל"ן אמריקאי נמשך: חברת אי.ג'י.אי.אר (EGRE), שבשליטת יורוקום תקשורת של שאול אלוביץ' (42.24%) ומשפחת ויל (42.24%), דיווחה הבוקר כי חתמה על מזכר הבנות לרכישת 8 מתחמי מגורים בארה"ב בכ-182 מיליון דולר עם שותפה אמריקאית, כאשר חלקה בעסקה (באופן משורשר) יעמוד על 26%.

אתמול פורקה באופן סופי השותפות בין קרדן לבין חברת התחבורה הציבורית דן, לאחר מתחים ומחלוקות רבות. האחזקה העיקרית של קרדן ודן, דרך חברת אמד הפרטית, היתה בחברת דן רכב. דן רכב נסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי שוק של 530 מיליון שקל. החברה היא זכיינית אוויס בישראל. במסגרת פירוק השותפות לקחה קרדן, שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, את יתרת האחזקה של דן בדן רכב. בעקבות המהלך קרדן מחזיקה בדן רכב 68%. דן לקחה את עסקי הנדל"ן שהיו באמד, כך שכיום היא מחזיקה בשתי חברות בתחום, אמד ונהור, המחזיקות בתיק נכסים הנאמד בכמה מיליארדי שקלים.

"טבע בוחנת את רכישתן של יצרניות יפניות של תרופות חיקוי לתרופות שמקורן ביולוגי (ביו גנריות) וכן את רכישתן של חברות בעלות תרופות מקוריות או ממותגות", כך אמר אמש אייל דשא המנהל הפיננסי של טבע, בריאיון שנערך בכנס חברות הפארמה והביומד של בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן בניו יורק. דשא הוסיף כי טבע תבצע רכישות בשווקים מתעוררים שבהם קשה לחדור לשוק על ידי הקמת חברה חדשה (Greenfield) כמו ברזיל, מקסיקו וסין.

אלעד תשובה, בנו של יצחק תשובה בעל השליטה בהפניקס, סגר השבוע פוזיציה של שנה וחצי במניית הפניקס ברווח מצטבר של 7.3 מיליון שקל - רווח של 120% על ההשקעה. בחודש האחרון מכר אלעד תשובה מיליון מניות של הפניקס תמורת 12.5 מיליון שקל. המכירה בוצעה בשלוש חבילות ובשער מניה ממוצע של 12.48 שקל.

קרן פימי, שהקימה בעבר את תדירגן ממצוקה פיננסית קשה, עומדת שוב למנוע ממנה להגיע לסוף דרכה הכלכלית. ועדת הביקורת ודירקטוריון של חברת תדירגן שבשליטת חברת אינספייר (65%) אישרו את ההסכם להעברת השליטה בחברה לקרן פימי. הקרן פימי תשקיע 42 מיליון שקל תמורת הקצאה של 69.6% מהונה של תדירגן (60.7% בדילול מלא). תדירגן עוסקת בייצור אגני שמן ומכסי שסתומים לכלי רכב. ההשקעה משקפת שווי חברה של 18 מיליון שקל לפני ההקצאה ו-60 מיליון שקל לאחריה.

ת"א 25מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker