הבורסה לא התרשמה מהאירועים במפלגת העבודה: ת"א 25 איבד 0.3%; "מדד הפחד" סיים ביציבות

מדדי הבנקים והנדל"ן החסירו 0.8%; רציו התממשה ב-2.5%; הערב לא יתקיים מסחר בוול סטריט

ערן אזרן

הבוקר נפתח בסערה במפלגת העבודה אשר הכריזה על פירוקה, ומיד לאחר מכן הודיעו 3 שרים על יציאתם מהממשלה. שוק ההון הישראלי הגיב לסערה הפוליטית באדישות מופלגת: ת"א 25 איבד 0.3%, מדד ת"א 100 נחלש גם הוא ב-0.3%, מדד הבנקים ירד ב-0.8% ומדד מניות הנדל"ן איבד 0.8%.

גם מדד הפחד (VIX), המשקף את אי הוודאות בשוק המניות בראייה קדימה, העלה תמונה דומה. "המדד הגיב בירידה קלה לרמה של 13%", הסביר פרופ' דן גלאי, יו"ר סיגמא בית השקעות. "אם נסתכל על הגרף, אשר מודד את מדד הפחד על סדרות שונות של אופציות על מדד המעו"ף, נראה 'חיוך' שברמתו הנמוכה עומד על כ-11.5% (במונחי סטיית תקן של מדד המעו"ף בגילום שנתי). במלים אחרות, שוק המעו"ף 'מחייך' להתפתחויות הפוליטיות ולא רואה בהן סיכון בטווח הקרוב", הסביר גלאי.

מדדי התל בונד, העוקבים אחר ערכי האג"ח הקונצרניות הסחירות, ננעלו אמנם ביציבות, אך הם סוגרים עלייה של עד 1.8% מתחילת חודש ינואר. המשך העליות נוגד את רוב תחזיות האנליסטים, לפיהן העליות במדדים מיצו את כוחן.

שחר ל-10 שנים (איגרת חוב ממשלתית שאינה צמודה למדד ובריבית קבועה), המקבילה לאג"ח ממשלתי ל-10 שנים בעולם, עלתה ב-0.03%, והתשואה עליה ירדה ל-4.76%. המסחר נערך על רקע פרסום נתוני גיוס החוב של מדינת ישראל לשנת 2010, לפיהן המדינה לוותה 83 מיליארד שקל (74% מכך בהנפקות מקומיות) ועליה להחזיר 62 מיליארד שקל ב-2011 (44 מיליארד שקל בשוק המקומי).

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

בזירת המקרו המקומית, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה בסוף השבוע כי מדד המחירים לצרכן עלה בחודש דצמבר ב-0.4%. בסיכום שנתי ל-2010, עלה המדד ב-2.7% - עלייה הנמצאת בטווח היעד הממשלתי שעומד על 1%-3% קרוב לגבול העליון של הטווח.

בעולם

ג’יי.פי מורגן

בגזרת המקרו האמריקאית, הפער בין תשואות אג"ח של ארה"ב לשנתיים ול-30 שנים הגיע לשיא בשל חששות כי הכלכלה האמריקאית המתאוששת תסבול מאינפלציה בטווח הארוך. התשואה על אג"ח ל-30 שנה עלתה ב-0.05% ל-4.53%, והתשואה על אג"ח לשנתיים נפלה ב-0.03% ל-0.57%, דיווחה בלומברג.

בורסות אירופה נסחרות בירידות קלות לקראת דיוני שרי האוצר של האיחוד האירופי בנוגע לאסטרטגיה למאבק במשבר החובות. בורסת לונדון יורדת ב-0.1%, פאריס ופרנקפורט נסחרות בשינויים קלים. שרי האוצר של האיחוד האירופי יחלו היום בדיונים בנוגע לאסטרטגיה למאבק במשבר החובות באזור לאחר שגרמניה נסוגה בה מעט מהתנגדותה להגדיל את קרן החירום ולאחר שפורטוגל התעקשה שתוכל להתמודד עם המשבר מבלי לקבל חבילת סיוע, כך דיווחה בלומברג.

ירידות שערים נרשמו באסיה בעקבות צעדים שנקטו סין וסינגפור בסוף השבוע לצינון השווקים המקומיים ועל רקע חששות מחודשים לגבי משבר החובות באירופה. שנחאי איבדה 3% לאחר שבסוף השבוע הגדיל הבנק המרכזי את דרישות ההון מהבנקים. מדד MSCI אסיה פסיפיק ירד ב-0.5%; הונג קונג נחלשה ב-0.6%; בורסת סינגפור ירדה ב-0.2% לאחר שהממשל הגדיל ההגבלות על שוק הנדל"ן; מדד ניקיי 225 היפני ננעל כמעט ללא שינוי, אך מדד טופיקס הרחב יותר ירד ב-0.2%. בורסת אוסטרליה נחלשה ב-0.8%; סיאול ירדה ב-0.4%.

מניות בולטות במסחר

צחי סולטן, בעל השליטה בכלל חיתום ובעל מניות בשותפות הגז מודיעין שנסחרת בשווי 830 מיליון שקל, וניר פלג לשעבר מנכ"ל אבגול, מנהלים משא ומתן עם קבוצה של קרנות הון סיכון לרכישת השליטה (30%) בחברת הביומד פרוקוגניה. שווי השוק של החזקת קרנות הון הסיכון הוא 3.5 מיליון שקל.

היקף הנפט שנמצא בשטח רישיון "שמן" (לשעבר "מד אשדוד") עולה על התחזיות שפורסמו בעבר, 200 מיליון חביות - מה שמעניק למאגר שווי פוטנציאלי של יותר מ-15 מיליארד דולר. כך מעריכה חברת הייעוץ הבינלאומית גוסטבסון מדנוור ארה"ב, בדו"ח שעיקריו יוצגו הערב למשקיעים מוסדיים ופרטיים, במצגת שתיערך ביוזמת קבוצת ACC המחזיקה ברישיון.

בעקבות הפרסומים לגבי המצגת והגיוס הצפויים של ג'קי בן זקן ואברהם ננוקשווילי זינקה מניית מנופים פיננסיים בשבוע האחרון בכ-28% והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-1.3 מיליארד שקל. מניית מנופים ירדה היום ב-6%.

בתוך כך, השלד הבורסאי עמליה החזקות (לשעבר יובל) הודיע אתמול כי הוא מנהל משא ומתן מתקדם למיזוג עם בן זקן וננוקשווילי. על פי מתווה העסקה, יקבלו בן זקן ונניקשוילי 90% ממניות החברה תמורת הכנסת 15% מפעילות חיפושי הנפט הפרטית שלהם, הכוללת 15% מרישיון "שמן".

הנהלתה של חברת אפריקה ישראל בראשות המנכ"ל איזי כהן מצאה מחליף לרון פאינרו (43), סמנכ"ל הכספים המוערך שפורש בקרוב לאחר שלוש וחצי שנים בתפקיד. ל-TheMarker נודע כי מנשה שגיב, סמנכ"ל הכספים הנוכחי של התעשייה האווירית, יחליף את פאינרו בתפקיד.

דיוויד שטיינהארט, בנו של מנהל קרנות הגידור האגדתי מייקל שטיינהארט, מרחיב את השקעותיו בחברת KCPS, שבין יתר אחזקותיה קרן המנוף KCPS - כך נודע ל-TheMarker. היקף השקעתו החדשה של שטיינהארט מוערכת ב-30-40 מיליון שקל, ובעקבותיה הוא צפוי להתמנות לנשיא הקרן. חברת KCPS מנהלת כספים במיליארדי שקלים ברחבי העולם.

חברת הדירוג מעלות הודיעה אתמול כי היא מעלה את דירוג האשראי לחברת הכשרת היישוב (של עופר נמרודי) ל-BBB+, מ-BBB בעקבות העברת השליטה בעיתון "מעריב". כמו כן, מוציאה מעלות את איגרות החוב של הכשרת היישוב מרשימת ה-CreditWatch אליה הוכנסו ביוני 2010 (המשמעות היא כי ייתכן שהאיגרות עומדות בפני שינוי דירוג בקרוב).

לצערם של לקוחות, חברת התקשורת פרטנר ביצעה באחרונה עדכון מחירים ביותר ממחצית החבילות שהיא מציעה המשלבות דקות שיחה והודעות SMS מחו"ל לישראל. החבילות החדשות של החברה כוללות 10 הודעות SMS נוספות, כאשר מנגד העלתה החברה את מחירי החבילות השונות בסכום שבין 50-99 שקל.

החברה הבת של דלק נדל"ן, חברת DGRE, מכרה בניין משרדים בציריך שבשווייץ תמורת 421 מיליון שקל (כ-114.4 מיליון פרנק שווייצי). בגין העסקה תרשום החברה הבת עודף תזרימי של 125 מיליון שקל ודלק נדל"ן תרשום הפסד של 13 מיליון שקל הנובע מחישוב חשבונאי. המכירה היא בתשואה של כ-5.2%.

המניות הדואליות עלו אתמול לאחר שסגרו בעליות בסוף השבוע בוול סטריט, וביניהן מג’יק שהוסיפה 10%, נובה שקפצה ב-13.1% וטאואר שעלתה ב-3.02%.

ת"א 25מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker