"פייננשל טיימס": חקירת העלמות המס האמריקאית מתרחבת לבנק לאומי

בנקאים בכירים: זהו עניין של זמן עד שגם קרדיט סוויס ייגרר לחקיר ■ מלאומי נמסר כי הוא אינו מודע לחקירה ■ הרחבת החקירה מגיעה בעקבות עצות שהעניקו בנקאים שווייצים ללקוחות להעביר נכסים לבנקים במדינות אחרות, במקום לדווח עליהם לרשויות המס האמריקאיות

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

חקירת העלמות המס האמריקאית שהובילה לאישומים כנגד כמה בנקים שווייצים, התרחבה כעת וכוללת גם את בנק לאומי ובנק סיני, דיווחו עורכי דין המקורבים לחקירה ל"פייננשל טיימס".

משרד המשפטים האמריקאי ושירות מס ההכנסה בארה"ב (IRS) קיבלו מידע על חשבונות לקוחות בבנק לאומי בישראל ובצ'יינה מרצ'נטס בנק הסיני, לדברי דיוויד גארווין, עורך דין ממיאמי, ל"פייננשל טיימס". בנק לאומי מסר לעיתון כי אינו מודע לחקירה.

החששות מהתרחבות החקירה בשווייץ התגברו בשבוע שעבר, לאחר שבנקאי של חברה בת של בנק קרדיט סוויס נעצר בארה"ב. מנהל קרדיט סוויס פרייבט אדוויזרס "טס לארה"ב לשבועיים לשם פגישות עם לקוחות, אך נעצר עם הגעתו", לפי דיווח בעיתונות השווייצית.

קרדיט סוויס טוען כי הוא עצמו אינו נחקר, ומשתף פעולה בחקירה. עם זאת, בנקאים בכירים ועורכי דין טוענים, לפי "פייננשל טיימס", כי מדובר בעניין של זמן עד שגם הוא ייגרר לחקירה, יחד עם כמה בנקים שווייצים קטנים יותר. לפי דיווחים, הבנקאי שנעצר ייעץ ללקוח להעביר חשבון לבנק לאומי, וללקוחות אחרים לבנקים קטנים יותר בשווייץ ולבנק בבהאמה.

רשויות המס בארה"ב פתחו בחקירה אגרסיווית נגד UBS השווייצי לפני יותר משנתיים, בטענה כי הבנק סייע לאזרחים אמריקאיים להתחמק ממס באמצעות חשבונות סודיים בשווייץ. הבנק הגיע להסדר עם הממשל האמריקאי במסגרתו שילם קנס בסך 780 מיליון דולר, והתחייב להעביר לידיו שמות של לקוחות אמריקאיים. עם זאת, העברת השמות לא הייתה חוקית במסגרת חוקי הסודיות הבנקאית של שווייץ, ודרשה את אישור הפרלמנט השווייצי, שלבסוף אישר העברת כ-4,000 שמות לקוחות של UBS לממשל האמריקאי.

במקביל, יצר ה-IRS תוכנית לדיווח רצוני על חשבונות סודיים מחוץ למדינה, וכ-14 אלף לקוחות בנקים נענו ודיווחו על העלמות המס. דיווחים אלה איפשרו לשלטונות בארה"ב לאתר מקלטי מס נוספים, ואיפשרו ל-IRS להרחיב חקירתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker