איזי כהן מצטרף לעוגת הבונוסים באפריקה: יקבל 6.5 מיליון שקל

דירקטוריון החברה: "המנכ"ל הוביל שורת מהלכים למימוש נכסים בהיקפים נכבדים ובסכומים ראויים" ■ כהן: "בשלוש השנים האחרונות לא קיבלתי בונוס - רק שכר. אני לא רוצה להגיד האם מגיע לי בונוס, אבל הכנסותיי בהחלט נפגעו"

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

איזי כהן מצטרף לתוכנית המענקים של אפריקה ישראל ויזכה לבונוס חד פעמי של 6.5 מיליון שקל. "נכון. היתה לי תוכנית אופציות במחיר של 250 שקל למניה, ועכשיו המניה עומדת על 25 שקל. בשלוש השנים האחרונות לא קיבלתי בונוס - רק שכר. אני לא רוצה להגיד האם מגיע לי בונוס, אבל הכנסותיי בהחלט נפגעו", כך סיפר בראיון לתקשורת שהעניק לאחרונה איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב.

היום מתברר כי דירקטוריון אפריקה בראשות לבייב, אישר היום הענקת מענק מיוחד לכהן בהיקף כולל של 6.5 מיליון שקל. מדובר במענק בהיקף חריג, המצטרף למענקים בהיקף של כ-7 מיליון שקל שניתנו בחודשים אחרונים למנהלים נוספים באפריקה. בינתיים, רק נדב גרינשפון, סגן יו"ר הדירקטוריון שנטל חלק פעיל בהשגת הסדר החוב של אפריקה מול הבנקים ובעלי האג"ח בהיקף של כ-8 מיליארד שקל, עדיין לא קיבל את המענק.

"ככלל, מענק אינו בבחינת דבר המובן מאליו ואין די בתפקוד סביר ונאות של נושא המשרה כדי להצדיק מתן מענק. שכן, בגין תפקודם הרגיל זכאים נושאי המשרה למשכורתם הקבועה. על אחת כמה וכמה נכון הדבר, שעה שמדובר במענק חריג בהיקפו, שאז יש להצביע על קיומו של הישג יוצא דופן או מאמץ חריג של נושא משרה", כך מנמקת ועדת הביקורת של הדירקטוריון את החלטתה.

הוועדה מוסיפה כי "לאור המשבר העסקי בו היתה נתונה החברה בשנים האחרונות, לא חולק לכהן מענק מאז תחילת כהונתו בחברה במחציתה של שנת 2008. יתר על כן, המנכ"ל ויתר מיוזמתו ובאופן חד צדדי על כ-10% ממשכורתו הבסיסית, לאורך תקופה מושכת החל מחודש ינואר 2009. כמו כן, הוא ביקש שלא לדון בחלוקת מענק לו בעת קיום דיונים בנושא חלוקת מענקים לנושאי משרה בחברה בחודש אוגוסט 2010. מאידך גיסא, הוביל המנכ"ל במהלך תקופה זו באופן נחוש, אחראי ומוצלח, שורת מהלכים למימוש נכסים בהיקפים נכבדים ובסכומים ראויים, על מנת לאפשר לחברה לעמוד בהתחייבויותיה, לצד ניהול הליכים מורכבים ואינטנסיביים לגיבושם ויישומם של הסדרי חוב חסרי תקדים בהיקפים ובמורכבותם, הן בישראל והן בארה"ב".

בעקבות הנסיבות הללו טוענים בדירקטוריון של אפריקה שכללו עבודה מאומצת לאורך תקופה ארוכה תוך ביצוע מהלכים ראויים לציון, ובהעדר תגמול מיוחד לנוכח נסיבות יוצאות דופן אלו, התגבש צורך במתן תגמול נוסף למנכ"ל, הן מטעמי הגינות והן לצורך מתן מענה, ולו באופן חלקי, לציפיותיו הלגיטימיות של המנכ"ל ולשם הגדלת ההסתברות לשימורו בשורות החברה".

באפריקה טוענים כי המענק ניתן לאחר שנבדקו היקפי המענקים ומורכבותם של הסדרי חוב בחברות אחרות וכי בהתחשב גם במיצוע תגמול החבילה שניתן לכהן מאז כניסתו לתפקיד ושכלל אופציות, לא מדובר בתגמול חריג בהשוואה לשווי חבילת תגמול בחברות בתחומי פעילות או בסדרי גודל של פעילות, הדומים לאלה של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker