קבוצת עזריאלי רכשה 3 מגדלי משרדים ביוסטון תמורת 176 מיליון דולר

130 מיליון דולר מהסכום יגיעו מהלוואה ממוסד פיננסי אמריקאי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

כפי שהבטיחה לאחר ההנפקה, חוזרת לבצע עסקות בחו"ל. עזריאלי, המנוהלת ע"י מנחם עינן, דיווחה כי התקשרה ביום שישי האחרון באמצעות החברה הבת (90%) Three Galleria Office Buildings לרכישת 3 מגדלי משרדים ביוסטון, ארה"ב, תמורת כ-176 מיליון דולר.

מתוך הסכום שתשלם הקבוצה, 130 מיליון דולר יגיעו מהלוואה עליה סיכמה עזריאלי עם מוסד פיננסי אמריקאי, שתיפרע במהלך 10 השנים הקרובות ותישא ריבית נומינלית המורכבת מריבית על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים בתוספת מרווח של 2.25%, כך שכיום הריבית עומדת על כ-5.5%. להבטחת ההלוואה שיעבדה עזריאלי את הזכויות על הנכסים הנרכשים. יתר הסכום ימומן באמצעות הון עצמי.

עם הרכישה מצטרפת עזריאלי לשורה של חברות ביטוח ונדל"ן ישראליות כמו הראל, מגדל, הפניקס, נכסים ובנין, אלביט הדמיה, ביג, אי.ג'י.אר.אי ועוד שביצעו באחרונה עסקות בשוק הנדל"ן המניב האמריקאי. עסקה זו עבור עזריאלי הינה הרביעית ביוסטון. לקבוצה 3 נכסים נוספים בעיר, שנרכשו במהלך השנים 2008-2001 וכוללים מרכז מסחרי ושני מגדלי משרדים המוחזקים בשותפות.

בגין איתור הנכס, ייזום העסקה וקידומה, תשלם עזריאלי דמי ייזום ותיווך של כ-1.3 מיליון דולר (כ- 0.78% מהתמורה) לחברת הניהול החיצונית, המנהלת עבור עזריאלי את מרבית הנכסים בחו"ל ושותפה איתה בחלק מהם. בנוסף לכך תשלם עזריאלי לחברת הניהול דמי ניהול של 2.25% מההכנסות ברוטו מהנכסים הנרכשים.

מבחינת עזריאלי היציאה לחו"ל נובעת מן הצורך למצוא שימוש מושכל למזומנים שהצטברו לה מאז ההנפקה (של כ-2.5 מיליארד שקל) וכן בשל העובדה כי לקבוצת ענק כמו עזריאלי קשה כיום למצוא נכסים בכלל ובתשואות אטרקטיביות בישראל. זאת, גם בשל מגבלות שמציבה הממונה על ההגבלים העסקיים על הקבוצה, כאשר נמנע מעזריאלי להתמודד על רכישת שני קניונים שתמכור המתחרה מליסרון-בריטיש, בכדי לא לפגוע בתחרות מול שאר השחקנים בענף.

המשרדים הנרכשים משתרעים על פני שטח כולל של כ-99 אלף מ"ר, ממוקמים באזור 'Galleria' היוקרתי ביוסטון, והינם חלק מקומפלקס הכולל שטחי מסחר, שני בתי מלון יוקרתיים וחניונים. שיעור התפוסה במגדלים עומדת על 91% (כולל התחייבות לאכלוס של כ-18 אלף מ"ר בשנת 2012). המשרדים הנרכשים צפויים להניב ב-2011 תקבולים של כ-14 מיליון דולר (בניכוי הוצאות תפעוליות), כך שמדובר בתשואה של כ-8% על הרכישה. יוסטון היא העיר הרביעית בגודלה בארה"ב, ומונה כ-6 מיליון תושבים. בעיר ישנה נוכחות נכבדה לתעשיות אנרגיה, ייצור וטכנולוגיה, שסייעו לה להתמודד עם ההאטה הכלכלית.

מנחם עינן, נשיא עזריאלי, ציין בעקבות העסקה כי "לקבוצה אסטרטגיית השקעה הממוקדת בכלכלה הישראלית. עם זאת, כאשר נוצרות הזדמנויות עסקיות גלובליות העולות בקנה אחד עם הסטנדרטים של הקבוצה בנוגע לביצוע עסקות מניבות, אנו מנצלים אותן. העסקה הנוכחית מצטרפת לעסקות קודמות בעיר, והיא הזדמנות מצוינת עבורנו להמשיך וליהנות מהשקעות באחד המקומות היציבים והצומחים בארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker