על מבקר המדינה להקים ועדה שתבחן קשרי הון-שלטון-עיתונות

העמותה טוענת כי מועצת העיתונות אינה דורשת מהעיתונים לפרסם גילוי נאות בעניין האינטרסים הכלכליים שלהם, כמתחייב מתפקידה: "המועצה מדירה את רגליה במשך שנים מכל קונפליקט שעניינו הוא הון-עיתונות"

אופיר בר-זהר

>> העמותה לדמוקרטיה מתקדמת מבקשת ממבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס להקים ועדה שתבחן את יחסי העיתונות, בעלי ההון וגורמי השלטון בישראל - כך נודע ל-TheMarker.

"בישראל אין חוק המגדיר את סמכויותיהם וחובותיהם של מו"לים, עיתונאים ועורכים", כתבה העמותה בפנייה. "קיים גוף בשם מועצת העיתונות, המורכב מנציגי המו"לים, נציגי העיתונאים ונציגי הציבור.

"למועצה יש תקנון אתיקה שאימצה לעצמה, אך אין לה סמכויות ענישה. לאף גורם בישראל אין יכולת ענישה כלפי מו"ל שמפר סעיף או את כל סעיפי האתיקה של מועצת העיתונות. אנו מבקשים להקים ועדה שתחקור את היתכנות המקרים, את מבנה הגופים העיתונאיים, את התקנות ואת אמצעי הענישה נגד המפרים אותם. אין גורם בישראל, מלבד מוסד מבקר המדינה, שמסוגל לטפל בסוגייה זו. הפוליטיקאים חוששים מעוצמת העיתונות, ומועצת העיתונות מפחדת מעצמה או לא מסוגלת".

העמותה מצטטת בפנייה את סעיף 15 בתקנון האתיקה של מועצת העיתונות, העוסק בניגוד עניינים. לפי הסעיף, "מו"ל של עיתון ובעליו יפרסמו בעיתון אחת לשנה גילוי נאות של האינטרסים העסקיים והכלכליים המהותיים שיש להם בתחום התקשורת ומחוצה לו; היה לעיתון אינטרס מהותי - כלכלי או אחר, בתחום התקשורת או מחוצה לו - בנושא של פרסום מסוים, יפרסם בצמוד לאותו פרסום גילוי נאות של האינטרס שלו".

בין היתר מזכירה העמותה כמה מקרי טשטוש גבולות בין הון-שלטון-עיתון מהתקופה האחרונה, שמהם לטענתה מועצת העיתונות התעלמה. "מועצת העיתונות מדירה את רגליה במשך שנים מכל קונפליקט שעניינו הוא הון-עיתונות", נטען בפנייה. "כך הוא הדין בפרשת החינמון 'ישראל היום', שעצם קיומו מעלה את השאלה אם ניתן לאפשר לבעלי הון לבצע 'חיסול ממוקד' של עיתונות מתחרה ('ישראל היום' רוכש את שירותי הדפוס שלו מקבוצת הארץ - אב"ז).

"כך הוא הדין במה שמכונה פרשת מרדכי גילת, שעיקרה הוא הטענה כי גילת, תחקירן בכיר של 'ידיעות אחרונות' לשעבר, נרדף מאחר שהחליט לבצע תחקירים שלא עולים בקנה אחד עם הקשרים הפוליטיים והאינטרסים הכלכליים והאחרים של מו"ל 'ידיעות אחרונות'".

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת הוקמה ב-2007 על ידי ישראלים המתגוררים בישראל ובגרמניה. מנכ"ל העמותה הוא אסף (שבי) גטניו, בעבר כתב "ידיעות אחרונות", דובר עמותת רופאים לזכויות אדם ומנכ"ל המועצה לזכויות הלהט"ב בישראל.

ממועצת העיתונות נמסר: "כשפנו אלינו לפני כמה חודשים בעניין הבטחנו להעלותו בישיבתנו, שבמסגרתה אכן ביקשנו מהחברים לעמוד ברוח הדברים בתקנון. עשינו כל מה שביכולתנו כגוף של רגולציה עצמית וולונטרית של העיתונות בישראל. הסעיף אכן מופיע בתקנון ואנו מצפים מחברינו לעמוד בתקנון, אבל אין לנו יכולת אכיפה לאלץ אותם לעשות כן. למבקר המדינה יש יותר סמכויות, אבל לא בטוח שטוב שהוא זה שיבקר את עבודת העיתונות".

ממבקר המדינה לא נמסרה תגובה עד מועד סגירת הגיליון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker