הממשלה תגבה מהחממות חובות של 80 מיליון שקל

זכייני החממות הטכנולוגיות שלא החזירו הלוואות יוכלו לפרוס את החוב ל-10 שנים - או להעביר למדינה מניות

אורה קורן
שתפו בפייסבוק

>> משרדי האוצר והתמ"ת הגיעו להבנה על הדרכים להחזר חובות של החממות הטכנולוגיות, המסתכמים ב-70-80 מיליון שקל. מדובר בחובות שנוצרו לאחר שזכייני החממות לא החזירו הלוואות שקיבלו.

על פי ההבנות, חממה שחייבת כסף תוכל לבחור בין החזר החוב לממשלה להעברת מניות החברה שקיבלה את ההלוואה לממשלה. אם יוחלט על החזר החוב, ניתן יהיה להחזירו מיידית, או לפרוס אותו משש שנים (לפי תנאי ההלוואה כשניתנה) לעשר שנים תמורת תשלום קנס. ההערכה בממשלה היא שזכייני חממות יעדיפו להחזיר חובות של חברות חממה חזקות, ולהעביר לממשלה מניות של חברות חלשות יותר.

בנוסף משלים מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, את ניסוחן של הוראות מנכ"ל לשינוי בשיטת מימון החממות, לאחר שהגיע להבנות בנושא עם מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני. לפי המתווה החדש, המדען הראשי יפסיק לתת הלוואות לזכייני החממות ויעביר מענקים לפרויקטים. חברה שהפרויקט שלה ייהפך למוצר מסחרי תחזיר תמלוגים מהמכירות, ואילו חברה שהפרויקט שלה ייכשל לא תידרש להחזר המענק.

בנוסף, הזכיינות לא תוארך אוטומטית לבקשת הזכיין, כפי שנעשה עד היום, אלא תהיה כפופה למכרז. תקופת זכיינות תוארך משלוש שנים לשמונה שנים, ובסופן תצא החממה למכרז, כאשר הזכיין הנוכחי יוכל להתמודד במכרז החדש. ההנחיה החדשה נועדה לאפשר לשחקנים חדשים להיכנס לשוק.

החממות יוכלו להאריך כמה פרויקטים ביותר משלוש שנים, בניגוד למצב כיום בו ניתן להאריך פרויקט אחד בלבד בחממה. עניין מהותי נוסף שישתנה הוא האיסור על זכיין להטיל על חברה לגייס מימון משלים למימון הממשלתי.

עד כה העניק המדען הראשי מימון בשיעור של 85% מעלות פרויקט חדש, והזכיין אמור היה להשלים את 15% הנוספים. בפועל היו זכיינים שהטילו על חברות החממה לגייס את המימון המשלים, והם נטלו מניות בחברה מבלי להשתתף במימון. נוהג זה ייאסר מעתה, וזכיין ייצטרך לשאת בעלויות המימון של 15% מהפרויקט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker