בעקבות המהומות במצרים: האג"ח של אמפל נכנסות למעקב

חברת הדירוג מידרוג מזכירה שחוזה רכישת הגז מעוגן בחוזה השלום בין ישראל למצרים, אך מציינת כי התלות הגבוהה של אמפל בספק הגז הטבעי שבבעלות ממשלת מצרים מסוכנת

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> חברת הדירוג מידרוג העבירה את האג"ח מסדרות א', ב', ו-ג' שהנפיקה חברת אמפל לרשימת מעקב עם השלכות שליליות. משמעות המהלך היא שהשינוי הבא יהיה הורדת הדירוג של האג"ח. שוק ההון לא המתין להורדת הדירוג ובעקבות המהומות במצרים קפצה התשואה על איגרות החוב של אמפל למשך חיים ממוצע של 2.7 שנים - מ-2.9% ל-6.5% בתוך שבוע.

הדירוג הנוכחי של שלוש הסדרות הוא A3 (השקול ל-AA מינוס בדירוג של S&P מעלות) וערכם הנקוב הכולל הוא מיליארד שקל. האיגרות הן לפירעון בטווחי זמן שונים, החל ב-2011-2015 (א'), 2012-2016 (ב') ו-2014-2019 (ג'). מידרוג מסבירה את הצעד בהתערערות היציבות הפוליטית במצרים והשלכותיה האפשריות על סיכון האשראי של EMG, החברה שמפעילה את צינור הגז בין אל עריש לאשקלון, שהוא אחזקה מהותית של אמפל. EMG היא חברה מוחזקת של אמפל (12.5%). החברה היא מרכיב מהותי (50%) משווי תיק האחזקות של אמפל ומתזרימי המזומנים העתידיים של החברה. מעמדה של EMG כספקית גז מבוסס בעיקר על חוזה ארוך טווח לרכישת גז מממשלת מצרים, הולכתו לישראל באמצעות צינור גז שבבעלותה בין אל עריש לאשקלון, וכן על ההסכם עם חברת החשמל ולקוחות נוספים להספקת הגז.

מידרוג מזכירה שחוזה רכישת הגז מעוגן בחוזה השלום שבין ישראל למצרים. הסיכון ב-EMG, להערכת האנליסטים, טמון בתלותה הגבוהה בספק הגז הטבעי שבבעלות ממשלת מצרים. הדירוג של אמפל ייבחן גם על רקע שינויים אפשריים בדירוג האשראי של מצרים.

המשך ההתפתחויות הפוליטיות במצרים והשפעתן על פעילותה של EMG ועל פעילות אמפל שרויים באי-ודאות גבוהה. ההשפעה תיבחן על ידי מידרוג בזמן הקרוב על רקע המשך קיום הסכם ההתקשרות עם ממשלת מצרים על תנאיו השונים, כולל רציפות הספקת הגז. גורם נוסף שייבחן הוא יציבות הבעלות והשליטה ב-EMG. מידרוג מציינת כי לדברי החברה, הספקת הגז ממצרים נמשכת לפי שעה כסדרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker