קריאת ההשכמה למשק של נותני השירותים

גם למוסכניקים יש מה להגיד על הריכוזיות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק

היה צפוף אתמול באולם שבו התכנסה ועדת הכלכלה של הכנסת. הוועדה התכנסה כדי לדון בשתי הצעות חוק - אחת פרטית של ח"כ אמנון כהן מש"ס, ואחת ממשלתית - להגבלת קבוצות ריכוז במשק הישראלי.

הם הגיעו והזכירו כי גם אם המחאה עסקה עד כה בקבוצות הענקיות במשק המהוות כר נרחב לניגודי עניינים, וגם אם הדיון עסק עד כה בבעייתיות האחזקות הצולבות של נכסים פיננסיים ונכסים ריאליים שיוצרות פתח לניגודי עניינים - המאבק הוא בנפשם של מאות-אלפי יזמים קטנים ועוסקים מורשים זעירים הנחנקים מדי יום ביומו עקב הריכוזיות במשק.

אלה הם הספקים הקטנים של חברות הסלולר הסובלים מהריכוזיות בשוק שבו שולטות שלוש חברות גדולות; אלה הם השמאים שאין בכוחם להתמודד עם התעריפים הנמוכים שקובעים המוסכים המרכזיים של יבואני הרכב הגדולים שאף אינם נרתעים מלהחזיק במקביל לחברות היבוא גם חברות ליסינג, ואלה הם המוסכניקים שגם הם ניגפים מפני המוסכים המרכזיים.

המאבק בקבוצות הגדולות במשק הוא לטובת הצרכנים. ואולם גם הספקים ונותני השירותים עשויים לצאת נשכרים, אם המאבק אכן ייצא לדרכו.

ישיבת הוועדה התנהלה על מי מנוחות. הצעת החוק עדיין נמצאת בשלבי גיבוש ראשוניים בלבד. ואולם, אלה שהגיעו אתמול לירושלים, הזכירו כי לא רק הטייקונים הגדולים יכולים לכתת רגליהם בדרך לירושלים כשמדובר בתמלוגי הגז - גם נציגי האזרחים הקטנים יכולים להגיע ולהשמיע את קולם.

אתמול נשמעה קריאת השכמה למשק טוב יותר. משק פחות ריכוזי ייטיב עם כולם - גם עם שוק ההון הישראלי. יש לדאוג לכך שהקריאה תישמע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker