האם תשובה וגלנט ירוויחו מהמשבר במצרים?

המשבר יצר הזדמנות לא רעה לכמה אנשי עסקים בישראל

רותם שטרקמן

1. כל משבר הוא גם הזדמנות, אומרת הקלישאה, וקלישאה עוד יותר טובה אומרת - המשבר של אחרים הוא ההזדמנות שלך. גם המשבר במצרים, שהתפתח לממדי ענק בסוף השבוע האחרון, ייצר הזדמנות לא רעה לכמה אנשי עסקים ואנשי ציבור לשפר את עמדתם. למשל, יצחק תשובה. תשובה נאבק כבר חודשים ארוכים בהמלצות ועדת ששינסקי. אחת האסטרטגיות המובילות של קבוצת תשובה במאבק הציבורי עמוס היח"צנים והלוביסטים שהם ניהלו נגד העלאת התמלוגים היתה - "ועדת ששינסקי תומכת בערבים, מה יקרה אם הגז ממצרים יפסיק לזרום?".

כמובן שאין קשר, שכן ועדת ששינסקי לא טענה שאין צורך במאגרי הגז הישראלים, היא בסך הכל טענה שיש להגדיל את הכנסות המדינה מהם (מעבר לרווחי היזמים). אלא שבשישי בלילה, כאשר התברר שמניית אמפל צונחת, בוול סטריט כבר חייכו אנשיו של תשובה. אתמול בבוקר התרחב החיוך, כאשר ח"כ מהליכוד, ציון פיניאן, שביקש לעצמו נתח מהכותרות באתרי האינטרנט, קרא להחריג את קידוח תמר מהמלצות הוועדה, "בעקבות המצב במצרים", כמובן. פיניאן גם אמר שיעלה את דרישתו בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו. הנה מקום לעוד ספינים, לחצים ודיסאינפורמציה.

3. עוד בכיר שהרוויח מההפקר הוא נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שמנסה כבר שנתיים להפיל את השקל ולחזק את הדולר. פישר קונה דולרים במיליארדים, מתקין תקנות חדשות ועושה המון - אבל ההצלחה לא גדולה והדולר נחלש. והנה בא המשבר במצרים ועשה לפישר את העבודה בתוך שניות. הבוקר, כשייפתח המסחר בדולר אחרי חופשת סוף השבוע הארוכה, יזנק הדולר ופישר יוכל לספור רווחים.

פישר כמובן אינו יכול להיות מרוצה, שכן ההתחזקות של הדולר והירידות באיגרות החוב של ישראל מבשרות על עליית הסיכון לכלכלת ישראל ועל צרות חדשות שאולי צפויות לה. אבל לפחות הוא יוכל להפסיק את הצעדים החריפים שלו בשוק המט"ח וגם יוכל להמשיך להעלות באופן מדוד את הריבית, מה שעשוי לצנן עוד יותר את שוק הנדל"ן.

4. מי שעיתוי הפעולה שלו בשוק המט"ח היה מביך למדי הוא משרד האוצר, שהניח לפישר להילחם את מלחמת הדולר-שקל לבדו במשך זמן רב. ביום חמישי האחרון החליטו סוף סוף באוצר לפעול והודיעו על הטלת מגבלות על משקיעים זרים וביטול הפטור ממס להשקעה במק"מ של ישראל. מה חבל שכניסתו של האוצר לפעולה התבצעה יום לפני שמשקיעים זרים הבינו שהמיסוי הוא הבעיה הקטנה שלהם - והחלו לברוח מכאן. יש לקוות שהאוצר לא ייאלץ לעשות בקרוב פליק-פלאק לאחור ויתחנן בפני הזרים לחזור ולהשקיע בישראל - בלי מסים ובלי מגבלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker