המהומות העלו את מחירי הביטוח על האג"ח הישראלי ב-27%

שוק ה-CDS מאפשר למשקיעי האג"ח לבטח את השקעתם מפני חדלות פירעון של המדינה או כל אסון אחר. עד המהומות במצרים נהנתה ישראל מפרמיית ביטוח נמוכה יחסית

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

<<כאשר משקיעי אג"ח בוחנים את הסיכונים שלהם חשופה מדינה הם מסתכלים על שלושה סיכונים עיקריים: סיכון כלכלי - עד כמה כלכלת המדינה טובה, יציבה, העסקים בה פורחים והחשוב ביותר, אם היא תצליח לשרת את החוב שלה; סיכון פוליטי - עד כמה השלטון במדינה יציב ואם חילופי שלטון יובילו לפגיעה במשקיעים זרים כמו הגבלת תנועות הון; והסיכון השלישי, סיכון גאו-פוליטי - עד כמה מסוכן האזור שבו המדינה ממוקמת וכיצד הוא יכול להשפיע על המדינה וכלכלתה.

כיום עולם הנגזרים מספק אפיק נוסף לביטוח כנגד סיכון של המדינות. בדרך כלל זהו ביטוח בפני חדלות הפירעון של המדינה, אבל כיום הוא משמש את המשקיעים גם לביטוח מפני הסיכון הגאו-פוליטי החדש באזורנו. אלו נגזרי ה- CDS (Credit Default Swap).

נגזרים אלה הם חוזה ביטוח מחדלות פירעון של אג"ח. מחיר החוזה נקוב בנקודות בסיס. מחיר גבוה משמעו שהמשקיעים מייחסים למנפיק סיכון רב. אם המחיר למשל הוא 146 נקודות, אזי הקונה משלם 1.46% מהסכום שברצונו לבטח. אם המשקיע רכש, למשל, אג"ח של ממשלה שפשטה את הרגל - השקעתו מוגנת, פחות מה ששולם.

קיים יתרון נוסף ל- CDS הם סחירים. כלומר, ניתן לקנות ולמכור את הביטוח בהתאם לשינויי המחירים. עד לא מזמן הסיכון של מדינת ישראל תומחר אך ורק על בסיס פרמטרים כלכליים כמו עמידה ביעדי גירעון, חוב חיצוני, אינפלציה, תעסוקה ושאר פרמטרים שמציגים את חוסנה הכלכלי של מדינה. אבל המהומות במצרים העלו את מחיר הביטוח של ישראל מרמה של 115 נקודות לרמה של 146 נקודות - זינוק של 27% במחיר הביטוח.

מה הפירוש של הזינוק במחיר הביטוח של ישראל? התשואה על אגרות החוב אמורה לתת פתרון על כל הסיכונים. ככל שהסיכון גדול יותר, כך התשואה המבוקשת על ידי המשקיעים תהיה גבוה יותר. בדומה לכך גם מחיר הביטוח. ככל שהמבוטח מסוכן יותר כך הפרמיה הנדרשת בגין הביטוח גבוהה יותר.

המהומות במצרים הזכירו לכל משקיעי האג"ח כי במזרח התיכון הסיכון הגאו-פוליטי שריר וקיים יותר מתמיד. מי שלא הביא אותו בחשבון, מצא את עצמו רץ לקנות ביטוח במחירים גבוהים יותר.

-

CDS Credit Default Swap)(

ביטוח מפני חדלות פירעון של המדינה. כיום משמש את המשקיעים גם לביטוח מפני הסיכון הגאו-פוליטי החדש

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker