ניתוק האינטרנט במצרים - התקדים המפוקפק של מובארק

אזרחים ללא גישה לעולם נהפכים ממורמרים וזועמים יותר

איילה צורף
איילה צורף
שתפו בפייסבוק

הצעד שנקט השלטון במצרים ביום שישי, עת החליט להורות לכל ספקיות האינטרנט והסלולר לנתק את אזרחי מצרים, 80 מיליון איש, היה נואש. האם ראשי השלטון, הנשיא מובארק ובנו, הבינו כי אזרחים ללא גישה לרשת הסלולר והאינטרנט נהפכים ממורמרים וזועמים יותר - בדיוק כמו אזרחים שהמדינה מנתקת אותם ממים וחשמל כדי לדכא אותם? גם במצרים, האינטרנט והסלולר הם מצרכים בסיסיים - בדיוק כמו חשמל ומים.

המלחמה הטכנולוגית החלה כבר בתחילת השבוע שעבר. עיתונאים רבים שהגיעו לדווח מהמהומות במצרים, סיפרו שמרבית המפגינים הם צעירים משכילים בני 20-35, חלקם הגדול דוברי אנגלית, אקדמאים, שמאסו בחיים בצל העוני, הקריסה הכלכלית וחוסר האונים שמתלווה לכך. אלה צעירים שגדלו לתוך האינטרנט והפכו את הרשתות החברתיות לכלי תקשורת מרכזי ולאמצעי לאירגון הפגנות המוניות במוקדים שונים במדינה.

את הצעד שנקט השלטון - חסימת הגישה למדיה חברתית, כמו גם לגוגל ויוטיוב - ראינו כבר בעבר. בסין עשה זאת השלטון קודם לכן, ועדיין עושה זאת, גם בימים שבהם אין מרי אזרחי. במדינות רבות אחרות שבהן שליטים דיקטטורים זה קרה וקורה מדי יום.

אבל גם במדינות אלה עדיין לא חסמו את הרשת לחלוטין. מהבחינה הזו, מובארק חתום על תקדים מפוקפק, שלא ישחק לטובתו. הצעד הביא את אומות העולם לפרסם דברי גנאי נגד המהלך. בנאום שנשאה שלשום אתמול הילרי קלינטון, מזכירת המדינה האמריקאית, היא בחרה לפתוח בביקורת קשה נגד ההחלטה של השלטון המצרי לנתק את האזרחים מאמצעי התקשורת בכלל ומהאינטרנט בפרט.

מהצד השני נמצאות חברות האינטרנט והסלולר, חלקן רב-לאומיות, ששיתפו שלשום פעולה עם ההחלטה הקיצונית של השלטון. את הביקורת עליהן הן כבר החלו לספוג ביום שבו בוצע הניתוק. וודאפון, חברת סלולר ואינטרנט בריטית עם 28 מיליון לקוחות פעילים במצרים, הוציאה כבר ביום שישי הודעה מתנצלת: "אנו נאלצים לשתף פעולה עם ההוראה של הממשל במצרים, שהורה לכל המפעילים הסלולריים ולספקיות האינטרנט להשעות את פעילותן", מסרה החברה. "על פי התקנות במצרים, לרשויות יש סמכות חוקית להוציא הנחיה כזו, ואנו מחויבים לפעול על פיה".

למרות ההתנצלות והציות להוראות השלטון, המהלך מזיק לחברה ולמותג שלה בעולם כולו. היא נתפשת כעת כחברה המשתפת פעולה עם שלטון שמשתיק את העם באמצעות ניתוקו מתקשורת בסיסית. וודאפון ודומות לה יכולות להמשיך לשתף פעולה עם שלטון שנוקט אמצעים דרסטיים כאלה, במטרה לשמר את ההכנסות מאותה מדינה - או להכריז על יציאה חד-צדדית והחזרת הרישיון, במטרה לשמר את הדימוי החיובי שלהן בשאר העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker