אלוני מיתר מסתבכת שוב: סכסוך בעלות על נכס ברומניה מאיים על הסדר הנושים

החברה חתמה על הסכם פשרה עם שני אנשי עסקים ישראלים בנוגע לנכס, בעוד שצד נוסף טוען לבעלות משותפת עליו

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שבעלי האג"ח של אלוני מיתר כבר ראו את האור בקצה המנהרה וקיוו לקבל חלק מהלוואתם לחברת הנדל"ן המסובכת, נראה עתה כי האור שוב מתעמעם. בתום שנתיים של מאבקים, סכסוך בעלות על נדל"ן ברומניה מאיים כעת על השלמת הסדר החוב, שאושר על ידי בעלי איגרות החוב בספטמבר האחרון.

העיכוב חל על רקע תביעתם של שני אנשי עסקים ישראלים - רון הרברט ורפאל טל - עמם התקשרה החברה בעסקת נדל"ן בשנת 2008. בעסקה זו שילמה אלוני מיתר 3 מיליון שקל עבור אופציה לרכישת קרקע בבוקרשט, אך העסקה לא הושלמה. בתביעה שהגישו לאחר אישור הסדר הנושים, טענו השניים כי החברה לא השלימה התחייבויותיה להשקיע כ-10 מיליון שקל בפרויקט ברומניה. השניים הגישו התנגדות לבית המשפט בנוגע להסדר, עד להשגת הסכמה עמם.

לאחר משא ומתן שנערך בין אלוני מיתר לבין הרברט וטל, הודיעה החברה באמצע החודש כי הגיעה להסדר פשרה בנוגע להלוואה. ההסדר שנחתם היה אמור להסיר את התנגדותם של השניים. אלא שאז, העניינים הסתבכו. עו"ד אלון גורן מאשקלון גילה, לטענתו בהפתעה גמורה, כי הרברט וטל הגיעו להסדר עם אלוני מיתר בנוגע לפרויקט שהוא עצמו שותף בו. גורן מיהר לשלוח הודעה לחברה, ובה התרה שמא תגיע להסדר עם השניים על פרויקט שאין בסמכותם להחליט בו דבר.

"מדובר בעסקה שהינה כוזבת ובלתי אפשרית, וזאת מכיוון שבהתאם להסכמים הוקנתה לי בעלות ב-25% ממתחמי הנדל"ן, ובנוסף הועברו לי כל זכויותיהם, לרבות זכויות הניהול והחתימה, על הפרויקטים ברומניה", כתב גורן במכתב שהוציא. "והנה, למרבה התדהמה מסתבר כי... נחתם בעזות מצח ההסדר הנ"ל - אשר כל כולו עומד על אדני הונאה, מצגי שווא והצהרות כוזבות, בהם מתואר ומוצג מצב דברים כאילו היזמים הינם כביכול הבעלים של חברת נורת'לנד (בעלת המתחם ברומניה - ע.א.)".

גורן מאשים את אלוני מיתר כי היא "מטעה ביודעין", כלשונו, את בעלי המניות של החברה, מחזיקי האג"ח ורשות ני"ע, וזאת מאחר שהוא יידע אותה מראש בכתב ב-2009 בדבר היותו בעל זכויות במתחם הנדל"ן הרומני. הוא כותב כי "חברת אלוני מיתר והיזמים עשו לכאורה יד אחת כדי לנסות ולהונות אותי, ואף העלימו ממני את ההסכמה ביניהם".

אך טענותיו של גורן לא נפלו על אוזניים ערלות. אלוני מיתר פירסמה הודעה בעקבות מכתבו, בו דיווחה כי במסגרת ההסכם שנחתם עם הרברט וטל הוטל עליהם להמציא מסמכים המאשרים את המצגים שניתנו על ידם בהסדר, ואם לא כן הם צפויים לשלם 300 אלף יורו. כמו כן החברה מציינת בפירוש כי הרבט וטל אינם מתנערים מזכויותיו של גורן בפרויקט, אלא טוענים כי מלוא זכויותיו תילקחנה בחשבון ויכובדו, דבר שהשניים אינם מכחישים כלל.

ביום חמישי האחרון התקיימה שוב אסיפת בעלי האג"ח של אלוני מיתר במסגרתה אמורים היו הנושים להצביע על הסכם הפשרה שהושג. כרגע האסיפה לא ננעלה, ותוצאות ההצבעה אמורים להתקבל ביום שלישי הקרוב. למשקיעים אינטרס לאבטחת פעילותה של החברה, שכן בנוסף לפעילותה במזרח אירופה בבעלותה בית הארחה "בית אורן" באילת, המשמש כמקום לינה לעובדי מלון סמוך, וקרקע חקלאית בנבטים. נכון להיום החברה נסחרת ברשימת השימור של הבורסה לפי שווי שוק של 2.7 מיליון שקל.

הצדדים השונים העדיפו לא למסור את תגובתם אלא להסתפק בהודעות אשר דיווחו לבורסה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker