רשות ני"ע מבהירה לשוק: הנפקות חדשות - רק לאחר פרסום הדו"חות השנתיים של החברות

חתמים: "הרשות מעוניינת שהציבור יקבל מידע עדכני לגבי החברות; השוק יתעורר לאחר תקופת הגשת הדו"חות"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

לאחר שחודש פברואר היה עמוס בהנפקות חדשות וגיוסי חוב רבים, נראה כי זרם ההנפקות עומד בפני הפוגה קלה למשך מספר שבועות. ל-TheMarker נודע כי רשות ניירות ערך פנתה באחרונה והבהירה לגורמי החיתום ולחברות בשוק כי כפי שמתבקש מהחוק, לא יוכלו להתבצע בתקופה הקרובה הנפקות חדשות, אלא רק לאחר פרסום הדו"חות השנתיים של החברה המגייסת. מדובר בפעם הראשונה שהרשות מיישמת את תקנה זו שנקבעה כחלק מחוק רשות ני"ע.

מרבית הדו"חות עתידים להתפרסם רק באמצע החודש, כך שלמעשה מדובר בחלון של מספר שבועות במהלכו לא יתקיימו הנפקות. מצב זה הינו יוצא דופן למדיי, במיוחד לאור הגיוסים הרבים שאפיינו את החודשים האחרונים.

חתמים בשוק סיפרו ל-TheMarker כי לאור הבהרות הרשות, הם דאגו מבעוד מועד להוציא לפועל הנפקות לפני תום חודש פברואר, ביניהם למשל הגיוסים של חלל ומפעלים פטרוכימיים. "הרשות מעוניינת שהציבור יקבל מידע עדכני לגבי מצב החברות. לאור ההנחיה החדשה, צפויה תקופה של רגיעה מסוימת. השוק צפוי לשוב ולהתעורר מחדש לאחר תקופת הגשת הדו"חות, אז חברות ינצלו את הדו"חות השנתיים לשם הגשת תשקיפים וביצוע גיוסים בשוק", נאמר.

החוק והנחיית הרשות הנוכחית נועדו להבטיח שציבור הקונים - ביניהם גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים - יקבל מידע עדכני על החברה, מה שיסייע לקבל החלטה מהימנה וטובה יותר באם לרכוש את הנייר המונפק. נכון לעכשיו, התשקיפים (הפרסומים לציבור טרם הגיוס) שהגישו החברות נכונים לכל הפחות לסוף הרבעון השלישי, ואצל חלקן מדובר על דו"חות הצעת מדף שהוגשו תקופות ארוכות קודם לכן.

בתחילת החודש עצרה רשות ני"ע הנפקה מתוכננת של דלק ישראל בהיקף של עד 400 מיליון שקל על בסיס התשקיף שהוגש במאי 2009. ההנפקה נעצרה על ידי הרשות לאחר שערב קודם פורסם ראיון בעיתון כלכלי עם מנכ"ל החברה, אבי בן-אסאייג. הרשות עצרה באותו היום גם הנפקה של חברת הביומד די-פארם מאותה הסיבה.

בהמשך, התערבה הרשות גם בהנפקה שביצעה מירלנד שבשליטת אליעזר פישמן. הרשות דרשה לשנות את שיטת גיוס החוב של החברה, במסגרתה בוצעה הנפקה של "חבילה משולבת", הכוללת איגרות חוב ובצמוד להן אופציות לאיגרות. בעקבות דרישותיה של הרשות שינתה מירלנד את שיטת הגיוס ופיצלה את ההנפקה לשני מכרזים נפרדים.

רשות ני"ע סירבה להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker