הפועלים: הזינוק של הנפט ישפיע על ענפי התעופה, התחבורה והתעשייה הכבדה

לאומי: בהנחה כי לא תחול החמרה משמעותית בזירה הגיאו-פוליטית, נראה כי רמת המכפילים הנוכחית נוחה להשקעה

ערן אזרן

מדד ת"א 25 איבד השבוע 5%, הנפט מזנק, מחירי הסחורות מטפסים והמהומות בעולם הערבי נמשכות, אך כלכלנים בבנק הפועלים ובבנק לאומי, איתנים בדעתם כי בטווח הארוך שוק המניות ימשיך לעלות.

"בהעדר תשואות אטרקטיביות באפיקים הסולידיים, אנו מעריכים כי שוק המניות המקומי יעניק גם השנה תשואה עודפת למשקיעים, כשהנתונים הכלכליים תומכים בהערכתנו זו", כותבים בבנק הפועלים. "בהינתן נתוני הכלכלה הריאלית החזקים של המשק הישראלי ובהנחה כי לא תחול החמרה משמעותית בזירה הגיאו-פוליטית, נראה כי רמת המכפילים הנוכחית נוחה להשקעה", ציינו בלאומי והוסיפו כי נתוני התוצר לרבעון הרביעי מציבים את המשק בעמדת זינוק מצוינת לשנת 2011.

עם זאת, הכלכלנים מוטרדים מהמשך המהומות בלוב, ובמיוחד מהשפעתן על מחיר הנפט, וזאת מאחר שלוב היא יצרנית הנפט השלישית בגודלה באפריקה. בהפועלים סבורים כי העלייה תשפיע בעיקר על חברות שהוצאותיהן מוטות לנפט (כגון חברות בתחום התחבורה, האנרגיה, הפלסטיקה והתעשיה הכבדה), אך עם זאת, מציינים כי בראייה לטווח ארוך, הרגיעה היחסית תשוב למחירי הנפט. "יש לזכור כי גם ערב האירועים בעולם הערבי, מחירי הנפט היו ברמות גבוהות יחסית של מעל ל-70-80 דולר לחבית, רמות שהביאו לעלויות גבוהות לחברות שהוצאותיהן מוטות למחיר הנפט".

בבנק הפועלים מציינים כי העלייה במחירי הנפט עלולה להביא לעדכון תחזיות האינפלציה, שעומדת כעת על 2.5% - נמוך מתחזיות השוק לרמה של 3.7%. עם זאת, כלכלני הפועלים ממליצים לצבור מרכיבים המעניקים הגנה מפני עליית המדד, כגון איגרות חוב קונצרניות צמודות המדורגות גבוה.

השבוע צפוי גם להתחזק זרם הדו"חות של החברות הנסחרות בשוק המקומי. בהפועלים סבורים כי הדו"חות יהיו חיוביים ברובם, וזאת לאור ביצועי היתר של הכלכלה הישראלית ביחס לכלכלות המערביות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker