50 רעיונות השקעה

כשכולם מתחילים להספיד את הקניונים — מגיעה ההזדמנות של המשקיעים

חברות הנדל"ן המניב אמות ומליסרון איבדו כ-13% משוויין מתחילת השנה עקב החשש מהתחזקות המסחר המקוון ■ אלא שהירידה אינה נתמכת בעובדות בשטח, מה שהופך את התמחור שלהן לאטרקטיבי ■ רעיון השקעה מספר 5

אלי לוי, מור בית השקעות
אלי לוי
גרנד קניון באר שבע של קבוצת מליסרון
גרנד קניון באר שבע של קבוצת מליסרוןצילום: אליהו הרשקוביץ
אלי לוי, מור בית השקעות
אלי לוי

בעוד שוק הנדל"ן למגורים סובל בתקופה האחרונה מחוסר ודאות ואולי אף מראה סימנים של האטה, שוק הנדל"ן המניב (מסחר ומשרדים) חזק מתמיד, להערכתנו. עם זאת, אם חשבתם להשקיע בו ישירות ולקנות משרד בעצמכם — אנו מציעים לשקול מחדש את הרעיון, שכן להערכתנו, עדיף לבצע השקעה כזאת באמצעות רכישת מניות של חברות המשקיעות במשרדים.

אחרי כמה שנים טובות, לא מעט חברות טובות איבדו כ–13% משוויין מתחילת השנה (אלוני חץ, מליסרון ועזריאלי למשל), וחלקן נסחרות כיום כבר מתחת להון העצמי שלהן (ביג, סלע ואיירפורט). אנו סבורים כי הירידה הזאת אינה נתמכת בעובדות בשטח, וחלק מהחברות במגזר הן עדיין הזדמנות השקעה, אם לא יחול שינוי מהותי בענף. להערכתנו, הירידה נובעת מכמה סיבות, ובהן החששות כי המסחר המקוון יפגע בקניונים; עליית התשואות בארה"ב, שאמורה לגרור כלפי מעלה את עלויות המימון של החברות בישראל; הגידול בשטחי המסחר בישראל; והקריסה של כמה חברות אופנה בחצי השנה האחרונה (מה שעלול להוריד את שיעור התפוסה).

סדרת כתבות: 50 רעיונות השקעה

 • המחקר הגדול על מניות או נדל"ן מכריע: קנו דירה. בחו"ל
 • למה להשקיע במניות ולא בבורסה עצמה?
 • כשהשווקים רועדים: על השקעה ברכבות כבר שמעתם?
 • הקאמבק של סוני: המניה שעלתה ביותר מ-50% בשנה האחרונה
 • השוק עולה ויורד - אבל אנשים תמיד צריכים שמפו, סבון ותרופות
 • תשואות האג"ח באמריקה עולות - איך אפשר להרוויח מזה?
 • יקרה אך איכותית: גם אחרי העלייה החדה במניה — המודל של קוסטקו מנצח
 • להשקיע בשליח: בשוק אטרקטיבי עם שתי ענקיות — כדאי לקנות את שתיהן
 • היועצים בבנקים ממליצים: זו ההשקעה הכי נכונה השנה
 • אחרי שרמסו את המתחרים הקטנים - כדאי להשקיע במניות של ענקיות השבבים
 • לאן נוסעת מניית הקרוואנים?
 • מה שצריך להפחיד אתכם: כך תזהו חברות שלא כדאי להשקיע בהן
 • עם קיילי ג'נר ותזרים מזומנים חזק: רשת הקוסמטיקה שמוכיחה איך אפשר להצליח גם בקניונים
 • ההשקעה שתסדר לכם את הכסף לחופשת הסקי הבאה
 • התפנית של ספאנטק: האם המנכ"ל החוזר ישיב את יצרנית הבדים למסלול צמיחה?
 • כדי לקנות יום אחד מטוס פרטי - אלה המניות שכדאי שתרכשו
 • הממתק החבוי בהשקעה בחברת המלונות של אלי פפושדו
 • השמים מתבהרים באתרי הקידוח: מגזר האנרגיה חוזר להיות רלוונטי
 • האם זו תהיה החברה הראשונה שתגיע לשווי של טריליון דולר?
 • מכונת ההפתעות של בארי דילר ממשיכה לייצר מתנות למשקיעים
 • לנסות "לעשות מכה" או להשקיע לטווח ארוך?
 • בהתייחס למצב בשטח, אנו מעריכים כי התמחור של חברות אלה בישראל הוא אטרקטיבי ביחס לעולם. בנוסף, אנו סבורים שפוטנציאל הצמיחה שלהן עשוי להיות גבוה יותר מזה של מקבילותיהן בעולם, הודות לנתוני המאקרו והתנאים שבהם הן פועלות. כך למשל, ישראל מציעה לרוב חברות הנדל"ן המניב, גם הקטנות יחסית, נגישות גבוהה מאוד לשוק האשראי, ואפשרות לגייס חוב צמוד, ומולו נכסים צמודים — מה שמוביל למבנה חוב יעיל יותר בהשוואה לחו"ל, ששם החוב ברובו אינו צמוד.

  מניות מליסרון ואמות

  אם התשואות יעלו עקב שיפור בכלכלה, מה שכנראה יוביל לעלייה באינפלציה — התשואה הריאלית תעלה פחות מהתשואה הנומינלית, והחברות הישראליות ייפגעו פחות (רוב החוזים בנכסים צמודים למדד). רבות מהחברות האלה נשענות ממילא על חוב היסטורי יקר, כמו מליסרון, סלע נדל"ן וביג — כך שגם אם הריבית תעלה ב–1%, הן עדיין ככל הנראה יוזילו את עלויות המימון שלהן אם הן יגיעו לגייס בשוק.

  מוסיפים משרדים ומרפאות לקניונים

  יתרון נוסף של חברות הנדל"ן המניב בישראל להערכתנו הוא קצב הצמיחה הגבוה באוכלוסייה (כ–160 אלף נפשות מתווספות מדי שנה) והצמיחה הכלכלית (3%–3.5%, מהשיעורים הגבוהים במדינות המפותחות). האוכלוסייה נוטה עדיין להתרכז בגוש דן וסביבתו, ומכך מרוויחות החברות המחזיקות נכסים איכותיים באזור המרכז, שנהנות מיותר ויותר לקוחות. לכך יש להוסיף את שיעור האבטלה הנמוך — 4.2% בלבד בקרב בני 15 ומעלה — ואת העלייה בשכר הריאלי במקביל להעלאת שכר מינימום. שני גורמים אלה תומכים להערכתנו בגידול בצריכה.

  פרויקט של אמות בחולון
  פרויקט של אמות בחולוןצילום: משה צור אדריכלים

  שתי תופעות נוספות שתומכות בשוק המקומי להערכתנו הן טרנד קבוצות הרכישה. פעילות מרובה של קבוצות רכישה מצמצמת את מספר הבניינים בבעלות יחידה. דווקא בניינים אלה הם המבוקשים ביותר על ידי חברות גדולות, כמו פייסבוק ואמזון, שמעדיפות משרדים בבניינים עם בעלות אחת, שתאפשר להן גמישות של הוספת קומות בהמשך.

  גם מזג האוויר המקומי — קיץ כמעט כל השנה — תומך בקניונים הממוזגים, כשבשנים האחרונות הושבחו לא מעט קניונים בעזרת תוספת של בנייני מרפאות. כך למשל, בקניון הגדול בפתח תקוה הושלמה לאחרונה תוספת של בניין משרדים וחצי מלון; גם בקריון יש תוספות של משרדים ומרפאות. השינוי הזה מייצר עירוב שימושים בהרבה קניונים בישראל ומגדיל את התנועה בהם באופן מהותי.

  לא מפסיקות לבנות

  בבואנו להעריך את כדאיות ההשקעה בחברת נדל"ן מניב, חשוב לשים לב לכך שהמדד המייצג ביותר לבחינת השווי שלה הוא מכפיל FFO. מכפיל זה מייצג את תזרים המזומנים של החברה ללא השפעות חד־פעמיות של שערוך, רווח ממכירת נכס ועוד.

  ה-FFO של המניה של אמות

  מליסרון, למשל, נסחרת במכפיל FFO נמוך יחסית של כ–9 (ללא נטרול נכסים בהקמה) וזה אף שרוב ה–FFO נשען על נכסים חזקים. הסיבה נעוצה כנראה בחששות שדיברנו עליהם בתחילת הכתבה, שלהערכתנו משפיעים פחות על הנכסים המובילים של מליסרון (דוגמת הקריון, רמת אביב, קניון אבנת ונכסי המשרדים). בנוסף, להערכתנו, חברות חזקות בדרך כלל רק מעצימות את כוחן בתקופות מאתגרות, ומאחר שהניהול של החברה הוא מהטובים בשוק, אנו מעריכים שהנכסים הטובים של החברה עשויים להמשיך לצמוח — בעוד הנכסים שעל התפר שבין קניונים שכונתיים לקניונים אזוריים יימכרו.

  במליסרון הגדילו בשנים האחרונות את מלאי המשרדים, ואנחנו מעריכים שה–FFO של החברה צפוי להמשיך לצמוח בשיעור של כ–5% בכל שנה בחמש השנים הבאות, הודות לפרויקטים חדשים, צמיחה בפרויקטים קיימים וחיסכון בעלויות מימון. כשהחברה נסחרת במכפיל FFO של כ–9, זהו נתון מרשים, שתומך בכך שהחברה נסחרת בתמחור נוח.

  הדמיה של מגדל אטריום של חברת אמות
  הדמיה של מגדל אטריום של חברת אמותצילום: אמות

  חברה מעניינת נוספת היא אמות, הפועלת בתחום המשרדים, ונסחרת במכפיל FFO של 12.5 ל–2018. בניין תוצרת הארץ של החברה, ליד מגדלי עזריאלי בתל אביב, צפוי להתאכלס בעוד כשנה, ולהגדיל בכ–45 מיליון שקל את ה–NOI של החברה, כלומר הרווח הגולמי (לאחר ניכוי הוצאות תפעול). החברה מקדמת עוד שלושה פרויקטים גדולים בחולון, מודיעין וכפר סבא, שצפויים להוסיף עוד כ–50 מיליון שקל ל–NOI.

  הפרויקטים האלו, בשילוב חיסכון נוסף בעלויות מימון והשבחה של הנכסים הקיימים, עשויים להוביל להערכתנו בחמש שנים הקרובות לצמיחה שנתית של עד 10% ב–FFO של אמות. החברה מדורגת AA עם נגישות גבוהה מאוד לשוק ההון, מינוף נמוך, וכמעט כל הנכסים שלה אינם משועבדים. גם במקרה של אמות, ההנהלה היא מהטובות ביותר בתחום, עם בעלים תומך וחזק; בדיוק מסוג החברות שאנו רוצים להיות אתן בתקופות טובות ומאתגרות יותר. להערכתנו, החברה נסחרת בתמחור מעניין, מכפיל FFO של כ–12.5, תשואת דיווידנד של כ–5% וצפי לצמיחה בשנים הקרובות.

  בשורה התחתונה, להערכתנו, התמחור של חברות הנדל"ן המניב הישראליות הוא אטרקטיבי, ומשקלל הרבה מאוד סיכונים שאמנם קיימים בעולם, אבל לא בהכרח בשוק שלנו. הסיקור התקשורתי של הסקטור אינו אוהד כרגע. אנו לא מתיימרים לדעת מתי בדיוק המגמה תשתנה, אבל בשלב מסוים, כשהנתונים ימשיכו לזרום והצמיחה ב–FFO תהיה גלויה לעיני כל ויהיה ברור שהיא כאן כדי להישאר, סביר להניח שגם השווי של החברות יתנהג בהתאם. מי שמאמין בכך, יכול לנצל את התמחור של הסקטור, ולאסוף חברות ראויות להשקעה.

  הכותב הוא מנכ"ל מור קרנות נאמנות ומנהל השקעות ראשי. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות. החברה עשויה להחזיק או למכור במסגרת פעילותה השוטפת ניירות ערך או נכסים פיננסיים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker