ב. יאיר ביקשה לגייס 16 מיליון שקל בשלב הציבורי - קיבלה הזמנות ל-76 מיליון

האיגרות בעלות מח"מ של 3.5 שנים ותשואה אפקטיבית של 5.9%; המנכ"ל: מורגשת התאוששות גם במזרח אירופה"

ערן אזרן
ערן אזרן

חברת הנדל"ן ב.יאיר שנקלעה לקשיים תזרימיים במהלך המשבר האחרון, ממשיכה בתהליך ההתאוששות: החברה, שבשליטת בשליטת יאיר ויוסף ביטון ובניהולו של אייל הנדלר, סיימה ביום חמישי האחרון גיוס חוב בהיקף של 80 מיליון שקל. בשלב המוסדי הצליחה החברה להבטיח התחייבויות מוקדמות לרכישה של כ-64 מיליון שקל, כאשר במכרז הוגשו הזמנות עודפות לרכישה בהיקף של 140 מיליון שקל.

האיגרות שהוצעו בהנפקה (סדרה 8) הינן צמודות ועומדות לפירעון בשלושה תשלומים שווים בין 2013-2015. האיגרות, שנושאות ריבית של 6%, הוצעו במחיר של 988 שקל לפי ערך נקוב של 1,000 שקל לחבילה אחת (הנחה של 12%). עקב הביקושים הגבוהים, מחיר החבילה עלה ונקבע לבסוף על 1,004 שקל, כך שהריבית האפקטיבית עומדת על 5.9% עם מח"מ של 3.5 שנים. ההנפקה בוצעה בהובלת פועלים אי.בי.אי והשתתפו בה רוסאריו קפיטל וגיזה. החברה העמידה מספר פרויקטים בבנייה כשעבודים עבור מחזיקי האג"ח.

ב.יאיר פועלת מעל 20 שנה בתחום הנדל"ן, ומתרכזת בייזום וביצוע של פרויקטים למגורים וכן בנדל"ן מניב בישראל, צ'כיה והונגריה. שילוב של הנפקת אג"ח בהיקף של יותר מ-400 מיליון שקל בשנות הגאות העליזות בשווקים (2006-2007); נטילת הלוואות בנקאיות במאות מיליוני שקלים ששימשו אותה לרכישות יומרניות כמו הקרקע בפרויקט משכנות האומה תמורת מחיר מופקע של כ-120 מיליון דולר; והתרחבות בחו"ל במדינות עתירות סיכון כמו צ'כיה והונגריה - ניפחו את המאזן ליותר מ-1.5 מיליארד שקל על הון עצמי נמוך מ-10%, מה שהעלה את מפלס החששות של המשקיעים לגבי יכולתה של החברה לעמוד בהתחייבויותיה.

למרות חששות המשקיעים והקשיים, הצליחה בסופו של דבר ב.יאיר לשוב למסלול של התאוששות בשנה האחרונה. החברה עצרה השקעות חדשות, התרכזה בקידום מכירות של דירות, במימוש נכסים ושיעבדה מניות בחברה ואף את רכושם האישי של מנהליה לצור החזר חובות. התנהלות זו הביאה להתחזקות של 62% במניית החברה מאז תחילת 2010, והעמידה את החברה על שווי שוק של 135 מיליון שקל. "השמועות בשוק על הקשיים של החברה החלו עוד לפני משבר 2008", סיפר מנכ"ל החברה אייל הנדלר. "למרות זאת, בסופו של דבר החברה עמדה בכל ההתחייבויות שלה בצורה שקולה, אחראית ומחושבת. מימוש של נכסים, הכנסת שותפים לפרויקטים, שיווק מוצלח של הפרויקטים הקיימים הצלחנו לשרוד את התקופה", הסביר.

לדברי הנדלר, החברה הצליחה תוך חצי שנה לגייס כ-200 מיליון שקל שנועדו למחזור חוב ולבסס כרית מזומנים לפעילות החברה. "70% מהגיוס הנוכחי מיועד לפרויקטים חדשים ולהמשך פיתוח פרויקטים שכבר התחלנו בבית שמש או גבעת זאב למשל", אמר הנדלר. "סכום זה מצטרף לשלושה גיוסים שביצענו בשנה האחרונה בהיקף שלכ-120מיליון שקל. עד סוף יוני אנו נחזיר סכום כולל כ-150 מיליון שקל, שמתוכו כבר פרענו את סדרות 3,2 ו-4, ולקראת סוף החודש נפרע את סדרה 6".

בהתייחסו לפעילות החברה במזרח אירופה, אזור שסבל מנפילה דרמטית במחירי הנכסים במשבר העולמי האחרון, אמר הנדלר כי גם באזור זה מורגשת התאוששות והחברה פועלת בו בזהירות יתרה. "החברה הבת סביל אינווסטמנט ממשיכה לפעול בבודפשט ובפראג. כעת החברה סיימה מכירה של 250 יחידות דיור בפראג, וכן היא מתחילה בבנייה מדורגת של 600 יחידות דיור בעיר, תוך זהירות ובקרה מרביים", הסביר הנדלר. "במקביל, היא מתחילה בבניית פרויקט חדש של 350 יחידות דיור בבודפשט, שגם הוא ייבנה בשלבים - בניין אחר בניין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker