מדד הבנקים צנח ב-4.5%; שלמה מעוז: הזרים מחזיקים במניות הפיננסים ומוכרים מתוך לחץ

מניית לאומי הובילה את הירידות במחזור המסחר הגבוה בבורסה ■ מניית דיסקונט נפלה ב-5.9% ■ אגוד ב-4.15% ■ פועלים ב-4.5% ■ הבינלאומי ב-5.1% ■ מזרחי-טפחות ב-5.6% ■ הכלכלן הראשי של אקסלנס-נשואה: "מדובר בפאניקה, הכרישים ינצלו ההזדמנות - העמך ייפגע"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"הנפילה החדה במניות הבנקים - תוצאה של פאניקה ומכירת מניות על ידי הזרים", אומר הבוקר שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס-נשואה. "המניות הבנקאיות פופולריות אצל הזרים, והם - ששומעים על הנפילות במצרים, בדובאי ובערב הסעודית - בורחים מהאזור מחשש ליציבות המזה"ת".

המסחר נפתח באחד העם בירידות חדות, כאשר מניות הבנקים יורדות בחדות: מדד ת"א 25 איבד כ-3.7% לשער של 1,282 נקודות ומדד ת"א 100 נפל ב-3.9% ל-1,192 נקודות. מדד מניות הבנקים צנח ב-4.5% ומדד מניות הנדל"ן נפל ב-4.8%. מדד היתר נחלש ב-5.3%. מחזור המסחר עמד על 1.9 מיליארד שקל.

מניית לאומי מובילה את הירידות במניות הבנקים, במחזור המסחר הגבוה בבורסה. המניה נפלה כעת ב-3.7%. מניית דיסקונט איבדה 5.9%; אגוד ב-4.15%; פועלים ב-4.5%; הבינלאומי ב-5.1%; מזרחי-טפחות ב-5.56%.

עם זאת, מעוז מנסה להרגיע את המשקיעים ומציין כי למרות אי הוודאות מערכת הבנקאות בישראל חזקה: "דו"ח שפירסמה בשבוע שעבר קרן המטבע הבינלאומית על ישראל, מלמד שמערכת הבנקאות בישראל איתנה. לבנקים שוליים רחבים, הלימות הון גבוהה והיקף נטילת האשראי בישראל יחסית לתוצר ולפעילות הוא מאוד נמוך".

מעוז סבור שהפאניקה בשווקים יכולה בבוא העת להוות הזדמנות קנייה. "הכרישים ינצלו ההזדמנות אך העמך ייפגע. יש לראות איך המשבר יתפתח, וללא ספק צריכים ידיים חזקות". באופן כללי מעוז סבור כי השאלות העיקריות כרגע כעת הן מי יתמנה לנשיאות במקום מובארק, והאם לבסוף תהיה אנרכיה שתגרור עלייה של תנועת האחים המוסלמים במצרים.

"אנחנו זוכרים מה שקרטר עשה באיראן, דבר שהביא לבסוף לעליית החומניזם לשלטון. איני יכול לומר האם 'האינטקלטואל אובמה' ידחוף גם את מצרים למשהו דומה. זו תופעה שיוכלה לחזור על עצמה ואי הוודאות גבוהה. למרות זאת, צריך לזכור שאנו נכנסים למשבר שהכלכלה שלנו חזקה", דברי מעוז.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker