רוצים להגדיל את התשואות? בסיגמא ממליצים על אג"ח לא מדורגות

עידן מקסלמן: "העלאת הריבית והשיפור הכלכלי הגדילו כדאיות ההשקעה באג"ח לא מדורגות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן

מגמת העלאת הריבית והשיפור הכלכלי לאחר המשבר שולחים את המשקיעים לחפש אפיקי השקעה אלטרנטיביים שיכולים להציג תשואות גבוהות יותר. אחד מהאפיקים הללו הוא ענף איגרות החוב הקונצרניות שאינן מדורגות.

איגרות חוב קונצרניות לא מדורגות (או בעלות דירוג נמוך) הינן איגרות המונפקות על ידי חברות בעלות איתנות פיננסית נמוכה. התשואה שנושאות האיגרות גבוהה, שכן הסיכון שהן מגלמות עבור המשקיעים הוא גדול יותר. לעומתן, איגרות חוב המונפקות על ידי חברות חזקות זוכות לדירוג גבוה על ידי חברות דירוג האשראי (S&P מעלות ומדרוג). האיגרות הללו מגלמות סיכון נמוך יותר למשקיעים, ועל כן הן מבוקשות יותר ונושאות ריבית נמוכה יותר. למעשה, הפרש הריביות (התשואות) בין האיגרות השונות הוא "פרמיית סיכון" שמקבל המשקיע עבור הסיכון במתן ההלוואה לחברה המנפיקה.

"פרמיית הסיכון באיגרות שאינן מדורגות גבוהה, ובמקרים ספציפיים גבוהה מדי ביחס לסיכון האמיתי הגלום בהן", הסביר היום עידן מקסלמן, מנהל חדר המסחר בסיגמא בית השקעות. "על רקע מגמת העלאת הריבית, שתפגע בעיקר באיגרות הממשלתיות והקונצרניות בדירוג הגבוה, והשיפור הכלכלי עולה כדאיות ההשקעה באיגרות בדירוגים הנמוכים. אולם השקעה זו חייבת להיעשות בצורה סלקטיבית, אחרי ניתוח מעמיק של החברה וכמובן תוך התאמה לפרופיל הסיכון של המשקיע", הסביר.

מקסלמן הציג כמה חלופות השקעה לאפיק זה: חלופה ראשונה - אג"ח ג' של חברת הבנייה חנן מור, שנושאת תשואה ברוטו של 5.87% ובעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 3.07 שנים. "החברה נמצאת בצמיחה מתמדת ושומרת על נזילות כספית גבוהה ואף ביצעה מספר פעמים פדיון מוקדם של אג"ח (סדרה א)", הסביר מקסלמן. "החברה החלה מהלך זה בתקופת המשבר עת חברות רבות דווקא דחו תשלומים, דבר המעיד על איתנותה הפיננסית ויכולתה לעמוד בהתחייבויותיה".

איגרת שנייה עליה ממליצים בסיגמא היא אג"ח 4 של חברת הבנייה ב.יאיר הנושאת תשואה ברוטו - 4.85% ומח"מ של 3.05 שנים. "בשנת 2008 נקלעה החברה לקשיים בעקבות המשבר וכתוצאה מקושי במכירת דירות במתחם משרד החוץ במחירים להן ציפתה החברה ושלפיהם ניגשה למכרז. מכירת שטחים לקבוצות רכישה סייעה לחברה להיחלץ מהמשבר וכעת החברה אף חוזרת לגייס חוב בשוק ההון", נכתב.

שתי איגרות נוספות עליהן ממליצים בסיגמא הן של חברת הנדל"ן אאורה (אג"ח ה') וחברת שרותי התקשורת הלוויינית חלל תקשורת (אג"ח ה'). האיגרות נושאות תשואה ברוטו של 5.7% ו-3.65% בהתאמה, ובעלות מח"מ של 2.46 ו-3.79 שנים. מקסלמן מציין כי חשיפתה של אאורה לנדל"ן ברומניה מהווה גורם סיכון לחברה, אולם החשיפה קטנה ביחס לכלל נכסיה בארץ; בהתייחסו לחלל מציין קסלמן כי בשנים האחרונות ענף שירותי התקשורת הלוויינית הפכו לשירות חיוני עם צמיחה יציבה, חוזים ארוכי טווח וחסמי כניסה גבוהים - ההופכים את חלל תקשורת לחברה בעלת פוטנציאל רווחיות גבוה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker