ביקושים חסרי תקדים בהנפקת שלמה החזקות: הזמנות של יותר ממיליארד שקל בשלב המוסדי

איגרות החוב שיגויסו בעלות מח"מ של כ-3.2-3.5 שנים ■ כבטוחה הועמדו כלי הרכב של החברה הבת שלמה רכב ■ מדובר בגיוס האג"ח הגדול בתולדות החברה, והראשון שעורכת שלמה מאז שמניותיה הפסיקו להיסחר בשוק ההון ■ מנכ"ל חטיבת הרכב אייל גור: "הנפקה חסרת תקדים"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שלמה החזקות השלימה את השלב המוסדי בהנפקת אג"ח עם ביקושים גבוהים של למעלה ממיליארד שקל. החברה קיבלה התחייבות מוקדמת לרכישת האיגרות מסדרות י"א וי"ב בהיקף של כ-500 מיליון שקל. לאור ביקושי היתר שנרשמו, הוחלט על הרחבת הגיוס מהיקף של 400 מיליון שקל להיקף של 600 מיליון שקל.

הגיוס נעשה באמצעות הנפקת איגרות חוב מסדרות יא' ו-יב' לתקופה של שבע שנים ובריבית אפקטיבית של 2.4% ו-5.4% בהתאמה. את ההנפקה הוביל קונצורסיום חתמים בראשות לאומי פרטנרס. עוד השתתפו - אקסלנס, אי.בי.אי, ברק קפיטל ודיסקונט חיתום. האיגרות, שקיבלו דירוג A של מעלות, בעלות מח"מ של כ-3.2-3.5 שנים. כבטוחה לתשלום הועמדו כלי הרכב של החברה הבת שלמה רכב ותזרים המזומנים מהם, בהתאם לתקנות חודק. התמורה בגין ההנפקה תשמש את שלמה רכב להגדלת צי מכוניות הליסינג שברשותה ולמימוש תוכניות העבודה של החברה לשנת 2011.

עבור איגרות החוב הצמודות (סדרה יא') הוגשו הזמנות של 730 מיליון שקל, מתוכן קיבלה החברה התחייבויות מוקדמות ממשקיעים מוסדיים בהיקף של 324 שקל. האיגרות נושאות ריבית צמודה מקסימלית של 2.4% לשנה. עבור איגרות החוב (סדרה יב') שאינן צמודות, הוגשו הזמנות בהיקף של 353 מיליון שקל, מתוכן קיבלה החברה התחייבויות מוקדמות ממשקיעים מוסדיים בהיקף של 173 מיליון שקל. האיגרות נושאות ריבית שקלית מקסימלית של 5.4% לשנה.

שלמה החזקות עוסקת בליסינג ובהשכרת רכב וביטוח. לאחרונה קיבלה הקבוצה זיכיון ליבוא רכבי אופל לישראל. שלמה רכב רכשה ב-2010 27 אלף מכוניות חדשות, 12% מסך רכישות כלי הרכב בארץ. בשנים האחרונות נוקטת שלמה גישה של שימור גודל החברה (כ-70 אלף מכוניות) ושל נתח השוק שלה, גם לנוכח קיטון איטי בשוק הליסינג.

מדובר בגיוס הראשון שעורכת שלמה מאז שמניותיה הפסיקו להיסחר בשוק ההון. בחודש נובמבר בעלי המניות בחברה אישרו את מיזוגה עם חברת טוביאס שירותי ניהול וייעוץ בע"מ, שבבעלות שלמה ועתליה שמלצר. בכך התמלא התנאי המהותי להשלמת הפיכתה של שלמה החזקות לחברה פרטית ולמחיקתה מהמסחר בבורסה. עם זאת, החברה ממשיכה לפרסם דיווחים, שכן על שם החברה רשומות ארבע סדרות אג"ח שהנפיקה (ללא הגיוס הנוכחי).

שלמה החזקות נוהגת להשתמש בגיוס אג"ח כאמצעי להפגנת ביטחון עצמי מול המשקיעים. בשיא משבר האשראי בתחילת 2009 היא הקדימה את הפירעון של אג"ח והיתה גם החברה הראשונה שגייסה אג"ח עם תום המשבר. כיום, לחברה ארבע סדרות אג"ח סחירות בהיקף כולל של 817 מיליון שקל (שווי שוק), כאשר סדרה ח' בהיקף של 80 מיליון שקל נפדית בחודש הקרוב. האיגרות נסחרות בתשואה נמוכה של 1.5%-1% ובעלות מח"מ של שנה עד שנתיים (ללא סדרה ח').

אייל בן יוסף סמנכ"ל הכספים בשלמה החזקות הסביר את הגורמים לביקושים הגבוהים. "הגענו להנפקה עם גיבויים ובטחונות, תוך שהתאמנו את עצמנו לחודק. נתנו למוסדיים אפשרות לבחור את האיגרת העדיפה מבחינתם (צמודה או שקלית). חלק מכספי ההנפקה ישמשו לפירעון אשראיים שהחברה לקחה בריבית גבוהה יותר".

"מדובר בהנפקה חסרת תקדים בהיקפיה, ואנו מודים על הבעת האמון החזקה שנתן שוק ההון לחברה", אמר מנכ"ל חטיבת הרכב אייל גור. "התוכנית האסטרטגית שלנו לשנה החדשה היא לשמור על הגודל המצרפי של הקבוצה ולהתרחב בחטיבת ההשכרה ובפעילות הליסינג הפרטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker